Cand incepem sa dormim separat

Cand incepem sa dormim separat | Autor: danielatt

Link direct la acest mesaj

Matei are 2 ani si ma gandesc ca ar trebui sa-l invat sa doarma singurel; stiu ca ar fi trebuit de la inceput sa fac acest lucru, nu ma certati, insa asa am simtit ca este bine, si pentru el si pentru mine - adica sa dormim impreuna.
Ma gandesc insa, el creste si ar trebui (nu stiu de cand) sa-l invat sa doarma singurel.
Mamicile cu experienta in domeniu poate ma pot ajuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Nu te cearta nimeni pentru ca ai avut tu motivele tale pentru care sa dormi cu puisorul! Sa va fie de bine!
Dar, din cate spun multe, multe mamici in aceasi situatie probabil ca vei reusi sa dormiti separat cand o sa merga la scoala sau pe la 8 anisori:) Ce sa-i faci, acuma deja el s-a obisnuit cu voi si cu binele din patul vostru

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puppa spune:

Eu am culcat-o pe Amalia singura de la 4 luni, cand am observat ca doarme toata noaptea. Acum are un an si, dupa cum merg lucrurile, cred ca am luat decizia corecta. Oricum, fiecare mama face cum simte. Pe mine ma bateau la cap ca e bine sa stea pana la doi ani cu noi. Pai fi-mea se joaca cand se trezeste si arunca toate jucariile din patut pe jos. Cred ca ne trezeam noaptea cu cate o piuitoare dupa ceafa :D. Oricum ei ii e bine in patutul si camera ei...Cred ca va fi greu sa il dezobisnuiesti.

http://picasaweb.google.com/cristina.catana

http://puppa.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Problema este ca Matei se mai trezeste pe la 04.20 si are chef de joaca, sau se trezeste si ma cauta, are un somn destul de agitat.
Daca ar fi sa-l las singurel, cu siguranta l-as culege de pe jos, adica sunt sigura ca mai mult nu as dormi.
Ma gandesc ca, pana la urma, atunci cand ne vom intelege, poate am sa-l conving ca este mai bine pentru el asa, fiind si baiat...

Si da, asta de fapt ma sperie, ca-mi va fi greu, si lui la fel, sa-l dezobisnuiesc..offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Merita sa incerci sa vezi ce parere are bb, daca asta va doriti amandoi. Poate ii va placea din prima, ii lasi o lumina de veghe, o jucarie preferata, ii repeti la nesfarsit ca tu esti acolo in casa si oricand are nevoie de tine te poate striga sau te poate gasi, sa stie ca e in siguranta
Mult succes si somn usor



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> " Povestea unui licurici "
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Multumesc mamagiuliei, nu-mi doresc foarte tare, inca vreau sa ma bucur de el, sa-l alint inainte sa adoarma, sa-i cant..stiti si voi...
Am sa aman pana la urma.
Cand va fi sa fie, o sa simt probabil..
Va multumesc tuturor si un Paste fericit, cu bucurie alaturi de ceea ce Dumnezeu a daruit fiecaruia dintre noi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Intreaba-l pe el ce doreste!!! Nu crezi ca ar trebui sa conteze parerea lui despre asta?? Daca el doreste e foarte bine daca nu ..eu nu cred ca ar trebui "sa-l inveti". De ce crezi ca ar trebui sa-l inveti sa doarma singur??

Finul meu are acum 5 ani. Pana la 3 ani a dormit cu mama lui in pat. Cand a implinit 3 ani au terminat constructia casei lor in care evident era si camera lui. Era atat de nerabdator sa i se termine camera de decorat incat atunci cand in sfarsit a venit si prima noapte in noua casa, copilul s-a dus tinta in camera lui si s-a inchis acolo zicandu-le parintilor inainte "noapte buna..eu plec in camera mea sa dorm" fara nici un fel de presiuni si povesti. Au ramas parintii cu gura cascata. De atunci doarme in camera lui fara probleme.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

meseriash copilul, khrisu
a plecat cand a simtit el
si fimea doarme cu mine, cand va fi ea pregatita, o sa doarma singura

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Mie mi se pare excelent ca dormi cu el! Nu prea am inteles treaba cu "sa doarma singur mai ales ca e baiat"?? Chiar daca e baiat are exact aceeasi nevoie de tine ca si o fetita.
Cand sa doarma singur? Cand vrea el. Si o sa vrea cand e pregatit. Sigur ca poti forta procesul, dar daca el nu e pregatit va exista o ruptura undeva acolo in sufletelul lui. Nu e pacat?
Hai, bucurati-va unul de altul ca o sa tot dormiti separat, nu te ingrijora!

Fii TU disponibil cand vrea copilul, nu-l fa pe el disponibil cand vrei tu!

Mergi la inceput