Ma poate ajuta cinevaaaaa????

Ma poate ajuta cinevaaaaa???? | Autor: olivia222

Link direct la acest mesaj

Sint noua pe aici si m-am gindit ca poate cineva ma poate ajuta cu un sfat sau cu o idee provenita din experienta proprie.
Am 35 de ani si acum 8 ani am fost diagnosticata cu herpes genital. Cum l-am "achizitionat" habar nu am . Intentionez sa am un copil (primul). Dar mi-este frica si cu cit citesc mai mult despre aceasta problema cu atit sint mai nelamurita. iar dupa dr. de aici (US) nu ar fi nici un fel de problema.Poate ca am studiat prea mult si in detaliu problema...Ma poate ajuta cineva , poate cineva care avind o problema similara a avut o sarcina si un copil sanatos...Pot risca ceva avind acest copil, presupunind ca pe parcursul sarcinii oricum herpesul o sa recidiveze. Din ianuarie fac tratament supresiv. Multumesc mult si astept cu speranta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Olivia, din cate stiu eu lucrurile stau asa: faptul ca "posezi" virusul herpesului genital nu este nici o problema daca vei ramane insarcinata. Numai ca: daca se va recidiva cand trebuie sa nasti, atunci obligatoriu va trebui sa ti se faca cezariana, pt a nu avea bebe contact cu leziunea respectiva. Daca vei naste normal, in cazul in care exista o leziune la momentul respectiv, exista o mare probabilitate ca bb sa fie contaminat si exista riscuri de complicatii extrem de grave (eruptie generalizata, encefalopatie herpetica etc). Eu cred ca daca ramai insarcinata, cel mai sigur e sa faci cezariana. Sau sa fii examinata foarte atent inainte de pasajul bebelui pin vagin pt a exclude cu desavarsire orice leziune herpetica la acel moment. Oricum, daca vei face cezariana, nu exista nici un risc.
Iti urez cat mai curand o sarcina, cu mult curaj, ca sunt multe mamici care au herpes.
Numai bine!

Mergi la inceput