copil cu astm?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiwwy

Fetelor,ma ingrozesc la gandul ca fiul meu ar putea fi declarat astmatic,am trecut prin foarte multe cu el,adica de cand s-a nascut tot bolnavior este.a luat f multe antibiotice,tocmai pt a nu se ajunge la complicatii,dar mereu s-a ajuns la ciomplicatii,si ma intreb acuma ce rost mai au antibioticele,pt ca rezultatul e acelasi/



Kiwwy din ceea ce scrii tu eu imi dau seama ca voi nu aveti un tratament de mentinere pentru astm. Inafara acestui tratament nu are cum sa evolueze bine copilul. Nu se da antibiotic pentru a nu se ajunge la complicatii (care de altfel agraveaza astmul) ci se da tratament specific pentru asta. Trebuie trecut pe pufuri pentru ca astmul netratat se agraveaza.
Incearca sa ii schimbi alimentatie, nu e usor dar nici imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v
Ce treaba au portocalele cu astmul? Si ciocolata de ce nu poate fi data la astmatici?
Asta exceptand cazurile in care ar fi alergici la asa ceva.

Nu m-am exprimat bine. Nu se dau cand se agraveaza boala. Nu au legatura cu alergiile. Coaja de portocale contine nu stiu ce substanta care irita caile respiratorii. De ciocolata m-am mirat si eu , dar asa mi-a zis un medic, discutia cu el a dat in chestii mai importante si nu am mai intrebat de ce.

Celor care nu mananca fructe le recomand desenele ala cu Sportacus. Fimiu cand il vede mereu mananca mere si morcovi ( bomboane sport).

Singulairul poate fi dat fara intrerupere o perioada indelungata. Cunosc un copil care a luat trei ani la rand. Este tratament de mentinere pentru astm. Baiatul meu il ia de la 4 ani.

IgE poti sa-l faci acum. Nu trebuie repetat cand termina cu raceala.
Testele se pot face gratuit. Eu nu am platit nimic, dar la-m facut pe cel de sange. A iesit alergic la acarieni.


Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

fratele meu a fost diagnosticat cu astm; asta se intampla acum vreo 17 ani; un medic de circa (de familie) i-a recomandat maica-mii sa mearga , cel putin 3 ani consecutiv la salina la slanic moldova.
in fiecare an, timp de 2 saptamani, a intrat in salina si a facut tratament la baza medicala de acolo.

acum, fumeaza de sparge si nu mai are nicio problema cu astmul; alt tratament pentru astm nu a mai facut.
tin minte ca umbla cu spray-ul dupa el.

sanatate maxima!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Kiwwy, ce mai face baiatul?

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Cautand alte probleme medicale am dat peste acest site:
http://www.asthme-reality.com/fievre.htm

Site-ul este in franceza.
Jarmo poate le ajuti la traducere pe cele care au nevoie.

In mare, acest site spune ca astmul s-ar datora deplasarii unor coaste (sau vertebre cervicale - depinde de tipul de astm) care in acest fel excita nervii in mod nefiresc si declanseaza crizele de astm.

Explica de asemenea care ar fi punctele care se pot masa ca sa opresti o criza (depinde ce tip de criza e - exista 2 tipuri).

Iar ca rezolvare se aplica de persoane specializate un masaj care sa puna la loc oasele deplasate.

Sper sa va poata ajuta. Sanatate.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanziana, cunoasti in Brasov persoane care ar putea determina ce fel de tip de astm este (dintre cele 2) si care ar putea realiza masajul respectiv? Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Buna fetelor,acum copilasul meu este bine,atata ca mai tuseste in fiecare zi,uneori sec,alteori incarcat,dar e bine,pt ca nu a mai facut criza de astm..nu mai ia antibiotice,nu mai face febra
In continuare ii dau Singulaire seara,inainte de culcare ,si ii fac aerosol cu Flixotide o data pe zi/5 minute.
Merge la gradinita,si e fericit,insa noi mai avem o problema cu el,petele de pe corp,dermatita atopica care se tot extind si nu vreau sa ii dau creme cu corticoizi pt ca am auzit ca nu sunt deloc sanatoase.Prefer sa il expun la soare putin cate putin
Anul acesta mergem la marea neagra,asa am auzit ca e mai sanatoasa decat marea mediteraneana sau adriatica unde am mers pana acuma,si sper ca va fi ok.Am de gand sa stau 3 saptamani acolo.

Eu imi doresc din suflet sa se vindece acest astm..sa dispara definitiv cand va crestesi acest lucru il doresc tuturor copilasilor din lume ,sa se vindece sa nu mai fie bolnaviori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana076 spune:

Kiwwi, Cezara, as vrea sa te contactez sa discutam mai multe despre polidactilie caci fetita mea are cate 6 degete la picioare. Am incercat pe topicul respectiv dar, sau e arhivat, sau nu stiu eu unde sa caut. Am primit tot felul de informatii si efectiv nu ne putem decide. M-as bucura sa aflu cate ceva din experienta voastra.
AM incercat sa trimit pm dar se pare ca nu mai ai activata optiunea de a primi mesaje private.

Daca se poate trimite-mi pm, sau lasa mesaj aici si imi voi lasa eu adresa de mail. Multumesc.
Scuze de off topic .

Mergi la inceput