polipii- anestezie generala sau locala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kalid spune:

Eu am operat-o pe fata la 3 ani, cu anestezie locala (in Bucuresti). Pediatra mi-a spus ca anestezia generala e, totusi, periculoasa la copiii sub 4 ani (desi vad ca mai toate mamicile au zis ca si-au operat copilasii cu anestezie generala).

Anestezia locala NU inseamna ca iti amorteste un pic acolo... Pe fii-mea a ametit-o cu totul (dar nu a adormit-o), deci era ca intr-un vis ce i se petrecea...
Totusi, a plans dupa (probabil o durea locul). La generala cum e copilul dupa ce se trezeste (ca nu am dedus)?
Oricum, isi revine in cateva ore (iar a doua zi bate mingea si se plimba cu bicicleta).

Sanatate!

kalid si copiii : alex (4 ani) si ioana (9 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

joia trecuta am fost din nou la control la dr toader miorita, acum cu copilul sanatos, astfel incat medicul a putut sa vada mai bine ce e in gatul lui.

mi-a spus ca, intr-adevar are polipi, dar ca nu sunt de operat (inca); nu are nici probleme cu urechile.

a fost o veste super buna!

ne-a recomandat marea si salina si doar daca se agraveaza si se ingreuneaza si mai tare respiratia, sa revenim!
ne-a spus ca sunt cazuri in care aceste vegetatii pot regresa.
acum asteptam, sa vedem ce se intampla.
am fost si la un homeopat si avem si cateva remedii.
daca ar fi sa il operez, vreau sa fiu sigura ca este ultima solutie si ca nu am incotro.

multa sanatate va doresc si numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Dr. Codreanu opereaza cu anestezie locala si oricat de traumatizant ar fi operatia aceasta, prefer sa o fac la GL si sa plec repede acasa decat sa am de facut drum lung pana la Buc si la intoarcere sa fie tot drumul plangacios. Asa va cunoaste locurile, mergem la prietenii lui cei mai buni si va trece mai repede peste amintiri si chiar peste durere.
Crisalida, la ce medic homeopat ati fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

din punctul meu de vedere e mai bine pt copii anestezia generala pt ca nu e traumatizant....la cluj numai cu generala ii opereaza pe copii, asa l-a operat si pe fiu-mio la 2 ani si 9 luni. eu mi-am scos polipii si amigdalele la 19 ani...si acum cand imi aduc aminte mi se face pielea gaina. super nasoala senzatia chiar daca nu m-a durut, la amigdale nu a fost chiar asa de nasol, dar la polipi am simtit ca imi trage cerul gurii in jos si imi chiureta polipii cum razi mancare care s-a prins de oala
bafta, poate scapati de operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:



Acum doua saptamani l-am operat de polipi pe baietelul meu de 5 ani. Operatia s-a facut la Spitalul BUDIMEX (M. Curie), in stil clasic si cu anestezie totala si cu intubatie.
A durat un sfert de ora de cand a intrat in sala si pana l-au scos. A mai dormit 10 minute dupa aceea, apoi l-au trezit, a fost ametit si un pic agitat 10 minute si apoi a dormit 2 ore. Dupa ce s-a trezit era ca nou, nu stia nimic de operatie si am plecat acasa. L-a durut un pic in gat in ziua aceea, dar era intr-o stare f. buna si zburda prin casa.
Cred ca anestezia totala a fost o varianta foarte buna, mai ales pentru ca el nu-si aminteste nimic si nu a ramas cu nici un fel de trauma dupa aceasta operatie.

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui paunlaura

Asa va cunoaste locurile, mergem la prietenii lui cei mai buni si va trece mai repede peste amintiri si chiar peste durere.
Crisalida, la ce medic homeopat ati fost?


Sper din tot sufletul sa fie asa!Trauma insa cred ca va ramine mult timp,itzi vorbesc din experientza!

Nu intzeleg de ce la Galatzi nu se face anestezie generala?Am mai intrebat odata ,atzi cerut anestezie generala?

Iar cu homeopatele,tot din experientza va spun ca depinde de la caz la caz!Sunt situatzii in care operatzia chiar este singura varianta posibila!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzu_dudu spune:

am fost din nou la control si am inteles ca mai poate fii amanata operatia,totusi este un lucru bun ca nu a fost urgenta m-am agitat degeaba,mai mult stresata ca baiatul meu face si inot si imi era sa nu afecteze cumva apa din bazin dar se ca este bine, si o vom face la bucuresti ca ne-am interesat si este mult mai bine acum vreau sa stiu care spital este mai bun si cum sunt medicici se poarta frumos cu copii? cum fac anestezia? si care este mai buna generala sau locala?va rog un sfat ca este tare bun in aceste momente.multumesc tuturor celo care ne dau sfaturi.pupici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

Citat:
citat din mesajul lui paunlaura

Dr. Codreanu opereaza cu anestezie locala si oricat de traumatizant ar fi operatia aceasta, prefer sa o fac la GL si sa plec repede acasa decat sa am de facut drum lung pana la Buc si la intoarcere sa fie tot drumul plangacios. Asa va cunoaste locurile, mergem la prietenii lui cei mai buni si va trece mai repede peste amintiri si chiar peste durere.
Crisalida, la ce medic homeopat ati fost?


initial , am fost si noi la dr codreanu; de la primul consult ne-a spus ca trebuie operat; la intrebarea mea daca nu mai pot face vreun tratament (indeferent cat de costisitor ar fi fost) mi-a prescris cateva picaturi, un sirop si inca ceva ce nu imi amintesc acum f bine ; dupa 10 zile din tratamentul asta, deja copilul imi respira ceva mai bine, dar dr. c. mi-a spus ca mi se pare, ca el nu vede nicio imbunatatire si ca tot operatia e cea care il va vindeca complet.
am vrut o a doua opinie, asa ca am mers catre bucuresti si, iata aici, un alt "verdict'
acum mai asteptam;
chiar daca va fi sa il operez, nu o voi face la galati; nu acum dupa ce am vazut cum se lucreaza in alta parte, de ex. la spit gr alexandrescu.
poate nici aici n=o fi culmea medicinei, dar, oricum e mai bine decat la galati iar asta am vazut-o cu ochii mei.

la homeopat am fost la dr nechita eugenia; am auzit lucruri destul de bune despre dansa; suntem in tratament acum si asteptam.
sunt constienta de faptul ca remediile pot sa nu aiba niciun efect dar , repet, sunt dispusa sa incerc orice pana la operatie.

vom merge anu asta si la salina si la mare.

sanatate maxima tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui paunlaura

Asa va cunoaste locurile, mergem la prietenii lui cei mai buni si va trece mai repede peste amintiri si chiar peste durere.
Crisalida, la ce medic homeopat ati fost?


Sper din tot sufletul sa fie asa!Trauma insa cred ca va ramine mult timp,itzi vorbesc din experientza!

Nu intzeleg de ce la Galatzi nu se face anestezie generala?Am mai intrebat odata ,atzi cerut anestezie generala?

Iar cu homeopatele,tot din experientza va spun ca depinde de la caz la caz!Sunt situatzii in care operatzia chiar este singura varianta posibila!

Dana



da, am intrebat eu daca nu se poate si cu anestezie generala si mi-au spus ca daca vreau generala sa merg la bucuresti.
medicul la care am fost nu e orl-ist pediatru si opereaza copii la spit judetean (nu la pediatrie)
la spit de pediatrie din galati a existat un anestezist care ar ... ma rog... niste micuti au murit in urma unor interventii chirirgicale datorita anesteziei, am inteles.
a fost si prin presa cate ceva la vremea respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

va rog frumos sa ma ajute cineva!sint programata la operatie de polipi la dr ursuleanu,eu sunt din c-ta dar nu sint lamurita,budimex este acelasi lucru cu m.curie?pt ca dnul dr mia spus ca lucreaza si la unul si la celalalt.va rog sa mi raspundeti
mi a mai spus ca ma poate opera si la spital dar la clinica este mai bn.care din ele este spital si care clinica?ma lamureste cineva?a spus ca la clinica(care o fii aceea)are o plasma mare pe perete unde vede tot ce este inauntru in timp ce il opereaza,si e mai bn acolo.a auzit cineva de asa ceva?va rog,sunt o mamica disperata ,baietelul meu are si ceva probleme mai mari decit polipii si nu stiu unde sa i fac opoeratia,va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns,pt ca nu dispun nici de bani f multi si nu stiu incotro sa o iau

Mergi la inceput