Umberto Eco apara "nenorocitii de romani" din Ital

Umberto Eco apara "nenorocitii de romani" din Ital | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Mi-a produs o senzatie de bine, imbinata cu mahnire citirea acestui articol. E pacat, ca noi ca si natie, am ajuns sa fim huliti si priviti ca niste paria, in multe tari europene, in speta Italia.
E pacat ca am ajuns sa ne legam si sa ne bucuram cand ni se mai ia apararea de catre cineva - si din fericire, Umberto Eco este intradevar cineva. Omul a reusit sa fie obiectiv. In zilele noastre, iti trebuie un mare efort intelectual ca sa mai fii obiectiv. Asta e valabil si pentru noi, nu numai pentru italieni. Suntem intoxicati de articole de presa (atat scrisa, cat si tv)de mizerie, ce au ca scop senzationalul, scandalul, mai exact comercialul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Acum 2 ani am fost in Italia. Am fot surprinsa, pe de-o parte ca existau reclame in romāneste pe strada, semn ca "publicul-tinta" exista, pe de alta parte de cit de prezenti erau romānii in jurnalele televizate. Aproape in fiecare zi auzeam cite ceva. Nu neaparat de rau, vreo 2-3 zile s-a vorbit despre avionul pe ruta Italia-Romānia, de unde scapase un ciine - a fost vazut fugind pe pista, avionul care se pregatea sa decoleze a fost oprit si dupa control s-a constatat ca usa de la cala nu fusese bine inchisa. Pe urma a fost povestea cu stergatorii de parbrize de la Verona, Florenta, Roma si a fost mare tam-tam.

In week-end-ul asta am fost la Roma. Si na, iar dau de romāni la principalele stiri ale zilei - 2 zile am urmarit foiletonul mediatic si judiciar al celor 2 romāni acuzati ca au violat o italianca. Probabil ca Umberto Eco a scris articolul referindu-se la acest incident.

In week-end-ul asta am auzit incredibil de mult vorbindu-se romāneste in jurul meu. Nu vorbesc de turisti, se vede diferenta. In jurul garii Termini intilneam la fiecare metru, erau oameni de o anumita virsta. Am fost chiar mirata, pentru mine, cei care pleaca la munca sint prin definitie tineri si cu putere de munca. Ma gindeam la toti acesti oameni, cred ca e foarte greu sa traiasca cu o asemenea presiune asupra lor, sa auda in fiecare zi ca romānii sint hoti, ticalosi, violori si criminali. Si in acelasi timp mi-am zis ca probabil sint tare disperati, cit de rau puteau s-o duca in tara ca sa suporte aceasta situatie in Italia?!

Mergi la inceput