Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Si noi inainte de a pleca din tara am zugravit ca nu puteam lasa chiriasa asa, macar sa miroase a proaspat si am facut bucataria, baia, vopsit tocuri de la usa si ferestre singuri, sotul seful si eu dadeam pe unde nu ajungea el si uite asa am scutit cateva milioane, in dormitor nu am mai apucat, dar oricum acolo trebuie sa chemam mesterul, dar poate nici nu mai este nevoie, daca nu-i convine sa faca chiriasa si asa i-am lasat de toate acolo.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Fetelor cand va aud pe toate cu marea economie la stors tubul de pasta de dinti, ma gandesc ca voi consumati cateva tuburi pe zi ca sa se simta economia...

In ce ma priveste, imi este fff greu sa fac economie, pentru ca nu am un venit constant si periodic, ceea ce nu imi da posibilitatea sa calculez lunar cat am incasat si cat am cheltuit. Mai mult decat atat, nu stiu cum este la voi, dar mie imi apar periodic cheltuieli neprevazute si la care nu pot sa spun ca pot face economie.
De exemplu, ultima chestie in care am "investit" au fost biletele la concertul Madonnei.

Sa nu intelegeti ca nu incerc sa reduc si eu cheltuielile, ori ca nu incerc sa ma inspir din ideile voastre, dar constat ca ceea ce economisesc pe-o parte, cheltuiesc pe alta.

In ultimul timp, am inceput sa iau si eu masuri de limitare a cheltuielilor, mai ales la hainele copilului pe care le cumpar in sezonul de reduceri mari (mi-am impus sa fie reduse minim 50%) pentru sezonul din anul urmator.

Imi trimit sotul la supermarchet cu lista stricta si ii recomand sa nu ia la el bani cu mult peste lista.

Atunci cand plec impreuna cu copilul la cumparaturi stabilim de acasa exact ce ii cumpar, asa evit discutii neplacute sau cheltuieli neprevazute.

Cumpar carti de la targurile sau depozitele de carte care practica reduceri de cca. 15-20% sau uneori chiar mai mari.

Alimentez o pusculita cu banutii care imi mai raman prin buzunare sau prin geanta. Ce bine imi prind cand vin zile secetoase!

Cumpar destule lucruri din magazinele TCM, unde gasesti calitate exceptionala la preturi fff rezonabile.

Cam atat, dar imi dau silinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

alta solutie: instalatia de gaz pe masina. mai ales pentru cine circula foarte mult cu masina economisesti incredibil de mult.
Rufus, aia cu piata e una din consecintele crizei cu un mareee beneficiu parca iti incarci bateriile dupa o tura de piata

un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu am fost economa de cand ma stiu, asa ca mai economic decat atat nu se poate.
In sensul ca mereu am fost extrem de atenta ce cumpar iar atunci cand mergeam la cumparaturi luam un lucru in mana tentata sa il cumpar si apoi ma intrebam "chiar am nevoie de chestia asta?".
Am un barem al preturilor, nu dau pe un lucru mai mult de o anumita suma pe care o consider eu acceptabila.

Am observat ca in utima vreme lumea nu se mai viziteaza, nu prea ne mai chemam unii pe altii la masa (e si chestie de timp disponibil)... intre romani e obiceiul cu 'haideti pe la noi la un pahar de vorba' iar gazda scoate tot ce are in frigider pe masa... ei, astea s-au cam rarit.
Nasoal asa, pt ca oamenii s-ar putea intalni si la un ceai...ce atatea mese si bagat la ghiozdan.

La jucarii faceti economii? eu le iau de la garage sale multe din ele si le spal bine, carti iau de la Half Price bookstore.. sau ii fac jucarii din tot felul de cartoane sau plasticuri folosite.
De exemplu i-am facut un agaraz din ceva bucata de lemn patrat mare de la un ambalaj. I-am lipit hartie pe care am desenat ochiuri si butoane si deasupra am pus banda scoci transparenta ca sa finisez suprafata. Si vase le foloseste pe ale mele de plastic care sunt mai mici... multe se pot face si inventa pentru joaca din ambalaje sau chestii reciclabile. Patut pentru papusa din cutii de carton..
Se pot face litere si numere, cuburi din bucati de cartoane si colorate frumos.
Iar pentru copii e interesant sa ajute la acest lucru manual, le stimuleaza creativitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Pai io incep sa vad multe avantaje cu criza asta..

- salvam planeta, vrand-nevrand devenim mai ecologici prin reducerea considerabila a consumului de plastic, si a altor chimicale
- mancam mai sanatos (pentru ca nu mai iesim la restaurante unde cine stie cand au mai schimbat uleiul pt prajit, sau in ce conditii prepara totul)
- ne salvam unghiile de ciuperci luate de la manichirista sau pedichiurista
- petrecem mai mult timp cu famila (il loc sa stam cu orele in magazile pe la cumparaturi)
- aratam mai bine si intinerim vizibil folosind masti naturale din oua pt ten si otet pt cap, in loc de creme si sampoane care pe termen lung nu fac decat sa ne distruga tenul si parul..
- se reduce numarul accidentelor de circulatie pt ca lumea conduce mai putin..
- bem mai putin alcool

partea nasoala e : ce fac manichiuristele? coafezele? zugravii? ce fac producatorii si muncitorii din fabricile de cosmetice? ce se intampla cu produsele care expira curand in magazine ca noi nu le mai cumparam...
:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillian

In vremurile astea financiar atat de nesigure, ma gandesc ca ne-ar prinde bine sa schimbam idei, solutii, trucuri pt a ne proteja bugetul cat putem de mult, chiar daca nu cu sume imense, dar diferenta se vede si din sume mici adunate. Este greu, traim intr-o societate care ne indeamna sa cumparam azi, ca platim peste un an... ce faceti sa traiti "frugal?
Nu sunt cea mai economa si cumpatata persoana, dar imi doresc sa ma schimb. Am sa va spun cateva din "secretele" mele. Multe din ele nu sunt neaparat sfaturi pt a face economii, ci si pt a ne usura viata sau a trai mai sanatos. Nu le pot separa f bine, asa ca sper sa fie binevenite toate.
- orice tub cu crema (de fata, de maini etc), cand nu mai iese nimic din el il tai si continutul il pun in alt recipient, am ramas foarte surprinsa cata crema ramane acolo, cam un sfert.
- diluez samponul/gelul de dus cu putina apa, sfat primit de la multe coafeze de-a lungul timpului
- pun otet sau bicarbonat de sodiu in masina de spalat vase (pe langa detergent)
- inlocuiesc uneori curatatoria chimica cu spalat de mana cu detergent pt rufe delicate ( de ex. casmirul isi schimba forma si textura daca e curatat chimic)
- incerc sa folosesc masinile de spalat vase/rufe cand sunt pline
- spal rufele cu apa rece sau calduta, exceptand lenjeria intima, prosoape
- nu folosesc uscatorul de rufe decat 10-15 min pt camasi, prosoape si lenjerie de pat, apoi le usuc pe suport
- imi iau snackuri si apa cu mine oriunde ma duc, asa stiu ce mananc si nu cumpar de oriunde imi iese in cale, "orbita" de foame sau sete:))
- imi fac piata cu lista si incerc sa o respect; merg singura cand pot ca sa nu imi umple si tati sau copilul coshul
- de multe ori imi place provocarea de a gati cu ce am in casa, fara sa fie nevoie sa ma duc la magazin, de obicei atunci, nu stiu cum, fac cea mai gustoasa mancare
- imi iau pachetel pt pranzul la serviciu si aici vad cel mai bine diferenta la buget
- conduc economic de cate ori e posibil
-recicleaz hartia si as recicla si altele, dar nu am spatiu
Stiu ca unele dintre ele par de bun simt, mai ales ca parintii sigur ne-au tot repetat multe din ele. Multa vreme nu am tinut cont de nimic, acum insa mi-am schimbat parerile si vreau sa fac cat mai putina risipa, mai ales cand ajut si mediul inconjurator cu mai putine deseuri etc.





Lilian, cum conduci economic? inca nu am citit raspunsurile la topic, poate deja ai raspuns

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Din ce am citit aici, am tras concluzia ca sant catastrofa la economie Pun masina de spalat in fiecare zi, un shampon pantene prov ma tine 4 spalari ,tin lumina aprinsa in toata casa, televizoarele deschise toata ziua ( cand sant acasa ) arunc saptamanal o gramada de iaurturi si budinci pt ca expira, mezeluri la fel,arunc sticlele de plastic, nu folosesc centii mici( raman intr-un borcan prin casa ) bag benzina de 20 euro cam la 3 zile,tin caloriferele deschise ca sa nu fie frig pt copil si lista ar putea continua Bine ca am descoperit topicul, asa ma inspir cum sa incep economia

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

acuma zi cis eu ca Mindy - unii dintre noi poate chiar au fost influentati de criza si le-au scazut veniturile, asadar e musai sa reduca cheltuielile.
totusi nu cred ca chiar toti sunt afectati de criza, insa tot economisesc nu zic ca nu e un lucru bun sa economisesti, mai ales cand e vorba sa nu mai poluam natura, insa asa se sustine criza, e un lant al slabiciunilor, nu?


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

noi am facut din luna a 7a de sarcina un cont al lui bebe (nu pe numele lui ca nu se poate, dar noi stim ca e contul lui bebe) si cand ne intra salariile punem acolo cam tot, lasam numai cat sa fie de facturi si mancare. si daca trebuie sa luam bani de la el din cont pentru ceva ma simt ca si cum as fura de la copil. plus ca neavand card pe acel cont trebuie sa facem transfer, asa ca nu suntem expusi la shoppingul din impuls, suntem obligati sa ne gandim de 2 ori daca ne trebuie lucrul respectiv.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Nu as putea sa traiesc facand economii, dar trebuie sa spun ca am inceput sa mai stang cureaua.

In primul rand imi platesc facuturile atunci cand iau salariu , incerc sa ma duc la coafor doar cand ma vopsesc (o data la 3 saptamani in loc de saptamanal), incerc sa nu mai cumpar salamuri pentru pachetel, ci branzica poate e mai sanatoasa, caldura in casa nu o opresc pentru ca ma imbolnavesc si ma costa medicamentele mai mult, merg in continuare cu masina - pt ca fac economie de timp (chiar la 30 km/h eu sunt deja in treapta 3 de viteza!), ma duc la cumparaturi saptamanal cu lista.

am fetita de 9 ani!

si :)

Mergi la inceput