Codex Alimentarius-anti suplimenti si vitamine

Codex Alimentarius-anti suplimenti si vitamine | Autor: gabi_j

Link direct la acest mesaj

Ati auzit de Codex Alimentarius care, se pare, urmeaza a fi aplicat de la sfarsitul lui 2009? Eu pana acu vreo 5 minute nu. Am ramas socata citind cateva linkuri primite prin mail.
http://www.ecomagazin.ro/codex-alimentarius/
http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_impotriva_codex_alimentarius_care_urmeaza_a_fi_adoptat_in_decembrie_2009-p61682048.html

Imi vine greu de crezut ca cineva va putea interzice vitaminele si celelalte suplimente alimentare si produsele folosite in terapiile naturiste IN TOATA LUMEA! Intr-adevar, multe produse din acete categorii nu au efect, sunt puse pe piata doar pentru a castiga bani din naivitatea oamenilor. Dar actiunea benefica a multora este dovedita stiintific.

Voi ce parere aveti? O fi un hoax? Sau chiar se vrea acest lucru? Daca da, credeti ca va reusi oricare organizatie sau institutie 'mare'sa impuna acest lucru?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu nu tin minte cind am luat ultima data vreo "vitaminuta" sau "remediu naturist" din supermarket sau chiar din farmacie asa incit nu vad cum m-ar afecta codex-ul :) respectiv (si chiar m-ar bucura o asemenea initiativa).
evident,exista carente de vitamine dar pentru asta e de ajuns sa te prezinti la doctor si sa-ti fie prescrise vitaminele in cantitatile de care ai nevoie (daca ai nevoie). auto indoparea cu vitamine si ierburi mi se pare periculoasa.
in plus, recunosc ca n-am reusit sa termin tot articolul link-uit dar mi-a sarit in ochi numele lui Mathias Rath, dirz oponent al sugeratei legislatii, care declara ca sida se trateaza cu vitamine si a omorit un baietel de 9 ani (dupa ce i-a lamurit pe parintii acestuia sa stopeze chemoterapia pentru cancer si sa-i administreze tratament cu vitamine...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

A mai fost un subiect pe tema asta nu de mult care a sfarsit la "groapa de gunoi"

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Si eu am citit zilele acestea, si despre acest Codex Alimentarius: http://mdzr.blogspot.com/2008/05/codex-alimentarius.html

Din cite observ, acceptam cu supunere toate cite ni se impun.
"Ce va aduce Noul Cod:
- suplimentele alimentare nu se vor mai comercializa nici in scop preventiv nici terapeutic
- vor fi necesare retete pentru toate medicamentele peste o doza extrem de mica
- usturioul sau menta , alaturi de alte produse comune, vor fi considerate droguri de categoria a 3-a care pot fi comercializate doar de catre marile corporatii farmaceutice
- toate suplimentele alimentare ce vor aparea vor fi interzise pana ce nu vor trece anumite teste prevazute in noul cod
- produsele modificate genetic vor fi comercializate fara avertizarea consumatorilor niciun fel de eticheta nefiind necesara
"


Ce as mai putea comenta pe linga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Ah... din cauza asta nu am gasit nimic cand am dat cautare...? oops
Mie mi se pare ciudata chestia asta, pentru ca am observat ca in ultima perioada spitale de medicina clasica au inceput sa adopte metode de tratement si diagnosticare naturiste: acupunctura, scanarea irisului, analiza texturii unghiilor si a firului de par.

Eu iau vitamine, si alte suplimente (ulei de peste), cand am insomnii beau tinctura de levantica (face minuni), dar in situatii serioase e periculos sa apelezi doar la medicina naturista.

Ar fi bine ca tonul subiectului sa ramana unul decent.Chiar nu e nevoie sa ne certam si noi intre noi. Sunt curioasa de cum v-ar afecta o asemenea lege, si care ar fi atitudinea voastra daca s-ar adopta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

S-a mai deschis un topic similar zilele trecute.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput