Salutul...un "ceva" atat de complicat!!!

Salutul...un "ceva" atat de complicat!!! | Autor: oanamada

Link direct la acest mesaj

Poate o sa credeti ca sunt dusa "cu pluta" ca "tara arde si baba se piaptana", dar sunt curioasa daca doar eu am sesizat acest lucru.
Vecinul de la 3 si cel de la 1 ma privesc gales si asteapta sa ii salut eu!!!!
Am 6 copii in bloc si doar unul singur da "buna ziua", indiferent daca este singur sau insotit de parinti!(discutam de parinti educati si cu pretentii!)
Vecinul mamei mele (mutata de curand in acel imobil) astepta sa-l salut eu pana cand intr-o zi sotia lui afla de la mama ca eu nu am 20 de ani ci peste 30 (din ziua aia a inceput sa salute!!!- de ce oare conta????)
Femeia care face curatenie la noi in bloc spune "saru'mana" la toate femeile si buna ziua la toti barbatii...daca ii raspund doi....
Baiatul unei cunostinte nu o saluta pe prietena acesteia pentru ca "este prietena" cu cineva care-l cearta ca face mereu galagie sub geamul lor (explicatie data de mama baiatului!)....
Vin acasa cu sotul si gasim in fata blocului adunati vreo 6 parinti si vreo 10 copii de la blocurile vecine si de la noi din bloc...salutam politicos parintii, iar copiii stau cu priviri galese pe scara, in fata noastra si ne privesc....
E lipsa de politete, e lipsa de educatie, e indiferenta noastra a adultilor...e atat de greu sa salutam? S-a banalizat atat de mult si este atat de complicat sa invatam noi si sa ne invatam copilul sa spuna un simplu "buna ziua"? Nu sunt o "scortoasa", sunt comunicativa, vorbesc cu vecinii, comunic foarte bine cu toti copiii, nu tin la din astea cu saru'mana si plecaciuni, dar mi se pare elementar si de bun simt sa dau "buna ziua"....e salutul in zilele noastre un "ceva" atat de complicat sau e doar perimat si nesimnificativ???

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si pentru mine e important acest salut "banal".
Am doua colege care efectiv au ratat cei 7 ani de`acasa, nu stiu sa salute sau sa raspunda la salut. Si de multe ori li se spune, suntem colegi de mai bine de 10 ani.
Din acest motiv insist mereu ca Giulia sa salute, oricum, in orice limba, dar sa salute, macar atat.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Este, clar, chestie de educatie.
Depinde de fiecare ce si cat a primit in copilarie.
Adultii mai pot drege busuiocul, adica pot sa invete din ce vad in jurul lor, dar numai daca au ceva in cap.
Daca nu, asa raman (needucati) pana mor.

Am intalnit cateva cazuri de timizi. Nu se pune...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Foarte urat! Proasta crestere!
Tin minte ca, in copilarie, salutam toti vecinii si cunostintele si problema pe care mi-am pus-o la un moment dat nu era daca sa salut sau nu, ci daca sa salut de fiecare data acelasi om pe care-l intalneam in momente diferite ale zilei. Si o faceam, ca doar existau formule de salut: "Buna dimineata", "Buna ziua!", "Buna seara".
Acum stau in Germania si am observat ca si aici sunt destui copii care nu saluta adultii. Si nu ma refer la copii foarte mici sau timizi, culmea, e vorba de copii destul de mari si chiar indrazneti. Parintii lor saluta, practic ne salutam in acelasi timp, dar ei nu se sinchisesc, nici cand sunt singuri, nici cand sunt cu parintii.
Si eu mi-am invatat copilul sa salute lumea, si sunt mandra de el ca are bun simt si ca o face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Noi avem un vecin turc care nu ne saluta niciodata( santem 2 apt pe palier si este usa in usa cu mine ) Baiatul meu de 3 ani, l-a vazut la lift si a spus tare " Hallo " de 2 ori De rusine, ne-a salutat si vecinul.
Eu cand eram mica, alergam cu prietenele mele dupa vecini si le spuneam " saru-mana " daca-i vedeam de 5 ori pe zi, de atatea ori salutam

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Copilul meu care are 2 ani si 4 luni saluta pe toata lumea.zice odata si asteapta apoi mai zice de vreo 3-4 ori-asta daca nu primeste raspuns din prima-si apoi striga,,eu am spus hallo!!,,ei,daca ai timp si nervi incearca varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

tine de educatia fiecruia....iar daca s-a lipsit la lectie....se vad rezultatele!
noi ne salutam in casa, cand venim fiecare din drumul lui, apoi cand plecam....copii mei saluta pe oricine si se simt putin deranjati daca nu li se raspunde. in Ro am intalnit deseori persoane care nu salutau,(cu care ma vedeam zilnic, sau din cand in cand) iar daca le salutam si nu-mi raspundeau ma uitam in ochii lor si le spuneam :"te doare gura sa spui buna ziua?"


nu e complicat sa saluti, dar lipsa de educatie si bun simt isi spune cuvantul in cele mai multe cazuri.
nemtii nu se saluta, in general, vecinii intre ei. dar eu i-am salutat pe toti de pe strada, (cateva case sunt) si acuma toti ma saluta! in schimb sunt foarte amabili si zambitori cand le intri in magazine, ateliere, cofuri, etc.




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

Eu sunt de partea cealalta a baricadei: cand ne-am mutat in bloc salutam toti vecinii sau, ma rog, toate persoanele pe care le vedeam in bloc si-mi inchipuiam ca mi-ar putea fi vecini. Dupa ce am primit numai priviri incruntate sau galese vreo 4-5 saptamani, am renuntat. Acum ii ignor, pur si simplu. Si mie imi place sa am relatii cu vecinii, sa ne cunoastem, dar ...
La serviciu, in schimb, e nasol rau. Cunosc atat de multa lume ca am obosit sa salut, pe bune. In 50 m cred ca dau cu "buna ziua de 7-8 ori. Devine stresant la un moment dat!Cateodata imi vine sa-mi pun un afis pe piept :"buna ziua la toata lumea!" ca sa scap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

intr-adevar, e vorba de proasta crestere... asta ca sa nu-i zic nesimtitre! Eu una mi-am salutat vecinii de micutza, si inca ii salut. si o sa-i salut mereu, chiar si in blocul in care am crescut (acum stau in alt oras) desi trec rar pe acolo. Stiu ca avem un vecin care, imediat ce a terminat facultatea nu si-a mai salutat nicun alt vecin care nu avea facltate... crezand ca cien stie cine e el si probabil in mintea lui, veilalti trebuiau sa ii pupe pantofii pentru ca terminase o facultate.

eu zic ca educatia asta vine de la parinti, de acasa.

offtopic, astazi, calatorind cu trenul, in compartimentul meu eram doar eu si o doamna. cand am intrat am salutat-o respectuos si nici macar nu mi-a raspuns, si-a intors privirea in partea celalata (si am vorbit cu toata gura, nu sa zici ca am vorbit in soapta!). M-am facut ca nu vad si am stat linistita in coltul meu, fara sa intru in vorba cu dumneaei... am zis ca nu o avea femei chef. La sfarsit, s-a grabit repede sa iis ia bagajele, am si ajutat-o si a plecat fara sa zica macar "La revedere". Acum sincer la un astffel de comportament ce sa te astepti, ii tragi o injuratura (in gand, desigur) si te uimesti de nesimtirea lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

vrei sa stii extrema cealalta?
canadienii saluta pe oricine! In cartier, esti salutat de complete strangers, ca sa nu mai zic: la servici e de jale
stiti bancul ala cu: stii ca esti canadian daca:

Says "sorry" when you accidentally bump into him.
Says "no big deal" to a sidewalk cyclist who's just knocked him down.
Never sits in someone else's seat, even if the ticket holder doesn't show.
Says hi to anyone walking a dog.


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Kari, spui ca in Germania, in general, vecinii nu se saluta intre ei. Atunci inseamna ca ai mei fac exceptie, pentru ca sunt politicosi. Totusi continui sa ma mir de ce nu isi invata si copiii asa. In magazine, ateliere, e alta poveste, normal ca te intampina cu gura pana la urechi, ca e in interesul lor sa atraga clientii. In unele magazine din Ro, insa, vanzatorii se comporta de parca ar vrea sa-si piarda clientii...

maraki, foarte bine ca baietelul tau i-a dat o lectie vecinului

trischa, valabil si pentru copilul tau care insista pana reuseste sa le atraga atentia!

Baietelul meu e altfel (dar e si mai mare): daca saluta o data pe cineva si nu primeste raspuns, dar e convins ca a fost auzit, se supara si a doua oara nu-i mai spune nimic respectivului. Asta nu ma mira, pentru ca si eu am procedat la fel in cateva randuri. Sa fii salutat si sa nu raspunzi la salut mi se pare chiar mai grav decat sa nu saluti deloc. Mi s-a intamplat pana acum cu vreo doua mame de la gradinita si cu un singur vecin.

Mergi la inceput