Nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor

Nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor | Autor: lisaelisa

Link direct la acest mesaj

Aceasta afirmatie a facut-o Mugur Isarescu in urma cu un an.

Prima mea reactie a fost : SERIOOOOS !!!
Fiindca, in mintea mea, ca in a multor altora, fericirea = numarul de bani.

Si pt a-si sustine afirmatia, Mugur Isarescu a facut o precizare :
" Stiu ce spun. Sunt de mult monetarist. "

Zile intregi m-am tot gandit la aceste vorbe, cand, in sfarsit, cred ca am inteles ce a vrut sa ne transmita :

Nivelul de trai daca nu are legatura cu numarul banilor, inseamna ca are legatura cu viata pe care o traiesti.

Adica, o familie poate avea multi bani, case, masini etc, dar sa lipseasca iubirea si armonia dintre ei ( sot / sotie, parinti / copii ),
iar o alta familie sa aiba bani atat cat sa traiasca la limita bunului simt, si cei doi soti sa se iubeasca si sa-si creasca copii cu dragoste si intelegere.

Pe mine atat m-a dus mintea sa inteleg. Va astept cu alte idei...

Multumesc



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Intr-o zi, un tata bogat si-a dus copilul sa-si petreaca o noapte la o familie foarte saraca, cu scopul de a-i arata
acestuia realitatile vietii oamenilor care nu au bani.

La intoarcerea acasa, tatal l-a intrebat pe copil despre ceea ce crede in privinta experientei traite, iar acesta i-a
spus:
"Tata, a fost o experienta foarte buna.

Am invatat ca noi avem un caine, iar ei au patru caini, noi avem o piscina, iar ei au lacul intreg, noi
avem un acoperis luminos, iar ei au cerul cu stelele si luna, noi avem o veranda si o gradina frumoase, iar ei au
padurea intreaga. Ei au prieteni adevarati care ii iubesc, noi avem doar relatii superficiale, oameni interesati de
avantaje."
Tatal sau incremeni la cele auzite, iar fiul incheia:
"Iti multumesc, tata, ca mi-ai aratat ce saraci suntem!"

Pentru tine, prietenul meu drag: Cand masuram ceea ce avem, rezultatele sunt perceptia noastra despre
viata.

Daca avem dragoste, prieteni, sanatate, simtul umorului si gandire pozitiva, avem totul in viata.
Daca apreciem oamenii pentru ceea ce sunt si nu pentru ceea ce poseda, atunci avem perspectiva lui Dumnezeu . Poti fi
bogat din punctul de vedere al lumii si foarte sarac din punctul de vedere al lui Dumnez eu . Ceea ce conteaza si
ramane vesnic este ultima varianta. Restul, azi e, maine nu e!

Gandeste-te un moment si decide:

ESTI BOGAT SAU SARAC?"




Frumos, dar vazut cu ochi de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Eu cred ca Mugur Isarescu se referea la nivelul de trai ca si calitate a vietii, lucru diferit de partea sentimentala. Cum calitatea vietii e diferita de la tara la tara, e clar cam ce-a vrut sa spuna cu asta.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Eu prin nivel de trai inteleg bunuri materiale... nu sentimentale.
Asa ca nu prea inteleg la ce se refera domnul guvernator al BNR.

Ingrid si Cristi 5 ani si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Asa o fi ... nivelul de trai depinde de bani (in principal), de educatie, de aspiratii etc. Se poate trai bine si frumos cu bani putini, cu bani multi ... insa e mereu loc de mai bine. Deci, daca ai bani putini, e mereu loc de mai bine, de o imbunatatire ... chestia cu banii nu aduc fericirea e poveste ... parerea mea.

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ingridnen, eu cred ca ar vrea sa spuna un lucru foarte simplu: degeaba ai bani daca tot pe aceleasi sosele gaurite circuli, tot doua ore stai blocat in trafic si cu Maseratti si cu Dacia, tot la acelasi spital ajungi la urgente, chestii din astea.

Adica daca tu castigi 3.000 euro/luna in Bucuresti, nivelul tau de trai este mai prost decat al unui locuitor al Genevei care castiga tot 3.000 euro/luna.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

O fi adevarat, Maria... totusi ne e chiar asa cum spune el, ca nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor. Nivel de trai inseamna si mancare mai buna, si un concediu (pe care multi nu si-l permit), si un medicament mai scump, si acces la o clinica privata si multe altele... off

Ingrid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Pai si ce, mancare buna nu e in Romania, clinici private nu sunt, medicamente scumpe nu se gasesc? Bani sa ai ... deci, depinde nivelul de trai d ebani. Chestia ca poti si cu bani putini sa ai un trai bun ... e de fapt un trai decent si ca te multumesti cu ce ai, cu putin ... dar daca ar fi mai mult, bine ar fi ...

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

DEX: Nivel de trai = gradul de satisfacere a nevoilor materiale #351;i spirituale ale po****#355;iei unei #355;#259;ri, ale unor clase sau ale unei persoane în condi#355;ii istorice date.

deci nivelul de trai se refera nu numai la partea materiala, ci si la cea spirituala.

din punct de vedere spiritual, clar nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor. poti "trai frumos" si cu bani putini. dar din punct de vedere material, si cred ca la asta se referea dl. mugur isarescu, ca doar e "monetarist" si nu filosof/ preot sau altceva, mie mi se pare ca sunt direct proportionale. ai bani- nivelul de trai creste (repet, dpdv material vorbind), nu ai bani sau ai putini- nivelul de trai scade. bine, daca incepem o discutie despre "nevoi" ca intra si ele in definitie, se mai nunateaza putin problema. cel putin pentru nevoile "de baza" insa eu tot cred ca dl isarescu a dat-o in balarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Eu nu stiu exact ce a spus Isarescu, dar cam asta e realitatea. Sigur ca banii iti asigura conditii mai bune oriunde, dar pana la un punct. Am avut pe tatal meu si pe prietena mea bolnavi de cancer si crede-ma ca toti banii pe care i-au dat (si au fost multi) nu i-au ajutat cu nimic in tara, mai mult au pierdut timp - tata a mai fost inca bine tratat, dar prietena mea a trecut prin momente de cosmar. A trebuit sa vina aici sa se trateze (si nici nu i s-a parut atat de scump pt. cum i-au salvat viata).

Da, nivelul de trai are legatura cu nr. banilor, dar si cu ceea ce poti sa platesti cu banii. Ce nu e, nu poti sa platesti.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

[blue]

Adica daca tu castigi 3.000 euro/luna in Bucuresti, nivelul tau de trai este mai prost decat al unui locuitor al Genevei care castiga tot 3.000 euro/luna.

Maria




De acord cu ce scrie Maria,pe linga exemplul cu soselele as mai adauga si calitatea serviciilor,degeaba am multzi bani daca ma duc la primarie sa rezolv o problema de exemplu si ma trateaza aia de parca ei m-ar plati pe mine ,sau la politzie sau ma rog,in general acolo unde se presteaza servici catre po****tzie!

Nu doresc sa intru in nicio polemica ,este pur si simplu realitatea pe care o vad eu,degeaba am salariu european si cind ma duc la restaurant(unul din Romania,indiferent care si cum)ori nu sunt scaune de ajuns,ori pahare ,ori lista cu meniuri(e adevarat ca mi s-a intimplat la mare in sezon,dar...tot la pretzuri europene)sau vine chelneritza si ma roaga sa-i i-au farfuria ca o scapa!.

Revin!

Mergi la inceput