Minoritati

Minoritati | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Chiar nu vreau sa creez o polemica; sunteti multi cu destule cunostiinte, traiti prin cele patru zari, asa ca ma gandesc ca ma puteti lamuri in problema minoritatilor in Romania.
Pentru inceput, ma intreb de ce polonezii considera ca autoritatile roamanesti se comporta fara cusur fata de minoritatea poloneza din Romania (deh...tot emisiunea aia lui Tabara...), iar ungurii sunt nemultumit, in aceleasi conditii.
Si, legat de ultimele evenimente datorate declaratiilor lui Base, ce inseamna (concret)autonomia teritoriala a maghiarilor in Covasna si Harghita si de ce liderii UDMR spun ca nu recunosc caracterul "national" al statului roman (chiar nu ma pricep), asa cum spune Constitutia.


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Nici eu nu ma pricep asa ca imi dau cu parerea. Probabil UDMR ar dori ca Romania sa se declare un fel de stat federal, asa cum este Elvetia. Prin autonomie teritoriala eu inteleg doar ca nu mai vor ca bugetele locale sa fie stabilite "de la centru" si vor sa isi gestioneze singuri absolut toate veniturile si cheltuielile bugetare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Pai problema este exact in nationalitatea minoritatii. Sa ma explic, polonezii nu au nici o pretentie teritoriala fata de Romania, nu se invecineaza cu noi si drepturile pe care le primesc ca minoritate sunt rezonabile (din cate stiu am fost chiar apreciati pentru drepturile oferite mioritatilor).
Ungurii pe de alta parte au plans in continuu tratatul de la Trianon care (conform lor) le-a luat pe nedrept Transilvania. Ei se considera cu drept de proprietate asupra acestui teritoriu, chiar daca nejustificat si incearca prin orice masuri sa-l recupereze.
Autonomia ceruta de ei nu este justificabila economic, judetele desemnate nici nu au o economie si depind foarte mult de fondurile venite "de la centru".
Federalizarea ar duce insa la destramarea pas cu pas a Transilvaniei, pentru ca se gasesc destul de multi romani care sedusi fiind de perspective economica mai bune sa accepte aderarea la Ungaria.
Drepturi au destule, dovada fiind celelalte minoritati care se declara multumite insa din nefericire pentru ei nu sunt ceea ce isi doresc.

Aceasta este o opinie personala, nu o doresc a fi instigatoare. Imi cer scuze daca o veti considera asa.

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Nici eu nu ma pricep asa ca imi dau cu parerea. Probabil UDMR ar dori ca Romania sa se declare un fel de stat federal, asa cum este Elvetia.

Numa' ca Helvetia are o alta istorie , s-a format "adunandu-se".

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

este pur politica ! ungurii din Ungaria nu au nevoie de ungurii din Ardeal si ungurii din Ardeal in mare parte nu au nici o treaba cu prostiile electorale. Doar prostii pun botu la chestii nationaliste!
Despre ce altceva ar mai avea de povestit UDMR-ul? Acuma ca numai exista contrabalanta la magarii ( Vadim ) cineva trebuia sa capteze si electoratul tamp care pune botu la chestii nationaliste.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus
Acuma ca numai exista contrabalanta la magarii ( Vadim ) cineva trebuia sa capteze si electoratul tamp care pune botu la chestii nationaliste.



Mai, nu pot fi tampi toti ungurii care voteaza cu UDMR!
Sunt de acord ca politica se bazeaza pe electorat, dar cum naiba cred aia ca poate functiona un tinut autonom, fara resurse (ca padurile le-au belit de 10 ani), numai ca pe-acolo, acum nu stiu cat timp s-au grupat secuii? Eu asta nu inteleg! Asa ca inclin sa cred si eu ca Madanic ca se doreste o fragmentare, pentru inceput, ca sa existe un precedent.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Dar nu la UDMR ma refeream :) acuma celelalte partide incearca sa-i capteze pe adeptii lui Vadim!
Eu sunt din zona, si-s corcitura si stiu ca nimeni dintre cunostiintele mele ca-s unguri, ca-s romani nu au nicio treaba cu politica de la tv. Efectiv banii si politica fac jocurile. Nu le pasa de altceva.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput