despre tzarani

despre tzarani | Autor: jade

Link direct la acest mesaj

despre ce sa mai scrii invremurile astea? despre tzarani? pe cine sa intereseze? mai stie cineva ce ne mai fac tzaranii? tzaranii care nu mai sunt tzarani .sunt ...nu stiu...un amestec colorat cum face fi-miu din plastelina. un amestec colorat de "de toate" ...
in bucatarie, tzatza Tritza pune "delikat" ca da gust mai bun mancarii; tzatza Floarea e bucuroasa de sacul cu pet-uri pe care i-l aduse fiu-sau de la bloc; nea Marin nu mai bea tzuica, bea coniac napoleon. ia uite! tanti Aglae poarta blugi!
nu se mai pune balegar la rosii, se pun ingrasaminte ... nu se mai stropesc cartofii cu rostopasca macerata in apa, ci cu pesticide ... "Fanele mama, cand vii sambata ailalta, sa strangi pungi si sticle d'alea, sa mi-aduci, ca tai sticlele si pun rasad in ele". ce chestie! numai bietul tata s-a "muncit" sa faca rasadnitze din lemn ... ghivece din plastic impodobesc verandele ...aaa, uite, mai e unul din lut intr-un coltz. stergarul din bucatarie nu mai e din panza alba, cusut cu "rauri" pe margini, e plin de prosoape colorate care se iau din angro, ca tzi le da ifetineee, cu kilu! de aia nici apa nu intra in ele, de bune ce sunt ...
vai! ce portzi cu policarbonat isi puse nea Fanica. merg la "fix" cu casa facuta de bunica-su pe la 1900 si un pic."baaa, nea Fanica, sa-mi dai si mie pe astia cu portzile, sa-mi fac si io!" ...incerc sa-mi imaginez cum, in scurta vreme, mai tot satul o sa aiba portzi cu policarbonat. bietele case!
"tatnti Mariana, ce-tzi mai face baiatul? tot acolo, la pompieri, lucreaza?" "nuuu, mama, a plecat in Italia, zice tanti umfland din nari cu importantza... "pai, si ce face acolo?" "e pe santier, mama, in constructzii". ma minunez in sinea mea ca Marius dadu pompierii pe santier, da' apoi ma gandesc ca sunt eu nepriceputa si ca o fi meritat "schimbul".
peste un timp ..."ce faci, Marius? venisi pe-acasa?" ..."ihi" ... "si?cum e?" ..."eeei ... e greu" zice punand capul in pamant ... ma gandesc, privindu-l, ca tot mai bine era la pompieri.
"tata, ce mai e si asta?!" ..."barca, nu vezi?!" se mira tata ..."pai vad, da'din ce e?" ..."din fibra de sticla" ... o studiez cu neincredere, e mica si pare usoara ca un fulg si mai are si o culoaree ... un fel de crem ... cine a mai vazut pe Olt o barca de culoarea untului?! barca trbuie sa fie din tabla, mare - adica lunga si suficient de lata - si sa fie vopsita in verde. asa sunt barcile pe Olt! timpul mai curge ...barca din fibra de sticla a crapat, na! acum troneaza in curtea gainilor, sa vezi ce stau cocotzate pe marginea ei.
pe ulitza plina de pietre si praf vine Adriana. si-a facut suvizte blonde cu apa oxigenata si salta, la propriu, pe tocurile cui, sa nu se impiedice. bluza alba, cu multe, dar multe dantele si coltzuri si fusta din "piersica" verde. creion intens albastru pe la ochi pentru ca are ochii albastri. stie ea ca daca ai ochii albastri te "faci" numai cu albastru, restul culorilor de pe tine nu mai conteaza. pentru multzi din sat, Adriana e "eleganta". mai ales cand tzopaie pe tocurile cui pe ulitza, zi de zi, ocolind bolovanii. tata imi arunca o privire complice si se preface mirat "iara s-a catzarat Adriana pe papainoage?!" ...
uneori, sambata sau duminica, pardon!in we, tziganii isi mai pastreaza obiceiul de a trece prin sat sa vanda una, alta.una, alta, insemnau candva tuciuri, "caldari" din arama, maturi si cosuri din nuiele, cozi pentru sape. acum ..."hai doamna, sa va dau cratitzi din inox, io-te e la set!" sau "hai la covoare, la carpete!" - sunt din acelea micutze 100% sintetice. arareori mai trec rudari din "rudarie" cu maturi din nuiele. bucuros, tata cumpara cam de fiecare data, spre nemultzumirea mamei "da' avem, ce-tzi mai trebuie?" ... "lasa Marie, ca stiu io" ... si eu stiu, nu peste mult timp, le vom vedea doar la muzeul satului.

p.s. "tzigani" nu are niciun sens peiorativ, pt cine vrea sa imi sara la gat, pur si simplu asa le spune toata lumea acolo ...desi ... chair ei insisi spun ca se impart in 3 categorii:tzigani, ursari si rudari, iar daca gresesti si ii zici unui ursar ca e rudar ...:) ce sa zic...am vazut odata, demult un mare scandal dintr-o asa "gresala"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

jade, tu chiar esti din Bucuresti? Ca tare bine le-ai mai nimerit Io am vazut cu ochii mei si am auzit cu urechile mele tot ce ai scris





****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ai descris frumos realitatea si viata la tara in zilele noastre.

Mirosul, de fan si balegar care a insotit copilaria multora dintre noi s-a disipat.
Totusi, oricat ne pare de rau, trebuie sa depasim nostalgia cuvintelor "la tara" si taran. Au simtit nevoia sa paseasca in pas cu vremurile moderne. Oricat ne-ar durea pe noi, astialalti, orasenii, disparitia vechilor obiceiuri pe ei ii doare in aceeasi masura lipsa confortului si a modernitatii. Perioada de tranzitie intre vechi si nou inca nu s-a terminat.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

aha, sigur sunt din bucuresti acum ...dar mai demult, eram si mai sunt inca, de pe ...un mal de Olt :)

sunt de acord cu lipsa confortului dar, stii, eu am vazut la ai mei ca se poate sa ai si confort si sa si pastrezi din cele "vechi", atat cat se poate..un ex minor: faci incalzire cu gaz si calorifere, dar pastrezi si atat de frumoasele sobe din placi de teracota ...pe mine ma doare sa vad ca taranul a ajuns sa aprecieze ghiveciul din plastic si nu mai da doi bani pe ghiveciul din pamant care se mai gaseste inca, in piata, la taranii care vin de pe la Horezu ...
:) intre noi fie vorba, recunosc, sufar de nostalgie cronica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

M-a amuzat articolul tau Jade, desi, din pacate, zugraveste perfect realitatea de la "tara" din zilele noastre. Ai talent de narator, pe cuvant! Citind ma si inchipuiam in locurile descrise de tine. Felicitari!

Maya 34+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Jade ai scris bine! Te asteptam si cu alte tablete.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Jade,

Ce frumos, te citesc cu sufletul la gura ,mai spune-ne ca tare frumos le spui

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si mie imi place

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

pt topicul asta si si pt celalalt, mi-ai adus un zambet nostalgic pe buze si un strop de ironie fina. Felicitari.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Dincolo de talentul de narator al lui jade eu nu vad ce vrea sa spuna. Ca taranul roman trebuie sa ramina si sa faca agricultura ca acum un secol? In afara de prostul gust si chestiile care se iau "de-a gata" de la oras, de ce n-ar veni progresul si la tara? Adica de ce n-ar fi barci de fibra de sticla pe Olt? De ce ar trebui sa cumpere lumea cratitele coristorite ale tiganilor in locul celor de inox? Si de ce numita Adriana n-ar avea voie sa poarte tocuri si sa se fardeze cu ce vrea muschii ei? Credeti ca in tarile civilizate exista vreo doferenta tara-oras ori care eu baiul ca eu nu inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

asta cu barca mi s-a parut si mie fortata ...trebuia sa se innece omul in barca de lemn veche de 100 de ani?
si cine a decretat ca albastrul la ochi e de prost gust? YSL?
povestirea e scrisa super, felicitari, dar mesajul mi se pare fortat...si satul evolueaza , iar evolutia nu e mereu roz si in canoanele pe care fiecare dintre noi si le stabileste arbitrar.

Mergi la inceput