Cadou pentru miri

Cadou pentru miri | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Cea mai buna prietena a mea din copilarie a emigrat in SUA. Acum s-a casatorit civil acolo si vine in tara sa faca nunta. Sunt invitata. Intrebare: pregatesc plic, cadou sau ce? Sotul meu ii va filma nunta, la rugamintea ei, dar nu cred ca asta ajunge. Nu stiu cum e moda pe acolo... Sa-i dau bani, mi-e ca se supara si nici nu stiu cat sa-i dau... Sa-i iau un cadou, nu stiu ce... Voi ce-mi sugerati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Pai cred ca cel mai bine o intrebi pe ea, cel putin asa cred ca e cel mai corect.
Poate au nevoie de bani, poate vrea un cadou amintire de la voi...oricum faptul ca sotul filmeaza la nunta nu te scuteste de nimica chiar daca iti este prietena, nu?!

Numai bine si distarctie placuta,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Si inca ceva.
Eu daca as fi in locul tau i-as cumpara un cadou amintire, dar tu stii mai bine.
La mine la nunta toate prietenele, amicele mele ne-au cumparat cate ceva si acuma drept sa iti spun cu asta ramai, ca banii ii faci si se duc, cadourile raman
Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Poanta cu filmatul nuntii sta in felul urmator: o filmare completa, de trei-patru ore, cu montajul de rigoare, costa, la un studio profi, in jur de 100 de euro. Am mai fost la nunti unde lumea a zis clar: daca vine Calin sa filmeze voi nu mai trebuie sa contribuiti cu nimic. De data asta, eu am intrebat cu ce pot sa ajut si, stiind ca sotul este operator tv, mi s-a spus sa filmeze el. Cu cadoul este o problema. Prietena mea se intoarce inapoi in SUA. Ma tot gandesc ce sa-i iau sa nu o incarc foarte tare la bagaje, iar cu banii problema este ca, de obicei, la o nunta, dai in jur de 100 de dolari, ceea ce pentru mine este mult dar pentru ea, poate ca nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Eu te sfatuiesc sa-i iei ceva care sa-i aminteasca de RO. Nu stiu, poti sa-i iei o icoana de lemn. Sau poti inrama o poza de-a voastra.
Dar in principiu ceva care sa-i aduca aminte de casa.
Apropo de filmat, costa 300 usd ptr filmat, dvd, casete video si montaj cu videoclip (un montaj special - nu prea ma pricep)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu as merge pe varianta cadou... Banii sunt atat de impersonali... Depinde de gusturile si nevoile ei (lor), dar in principiu as merge pe ceva pentru casa: un mic tablou, goblen, fata de masa brodata gen artizanat, aplica (daca e genul "artistic"), o icoana pictata pe piatra, o caseta decorativa, un set de tacamuri frumoase, un vas decoratic gen Ion Art Glass (poti comanda si pe Net)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Draga Danitin,

daca e prietena ta si avand in vedere faptul ca sotul tau ii filmeaza nunta cred ca cel mai frumos e sa-i cumperi un cadou, poate chiar sa-l faci tu singura, ceva care sa-i aduca aminte de prietenia voastra, de tine. Cel mai tare eu m-am bucurat de cadourile personalizate, or, mai personalizat de asa nu se poate. Tine cont de faptul ca o sa-l duca cu ea in State, deci nu abuza de dimnesiuni, trebuie sa fie usor de transportat si nu fragil daca se poate. Banii vin si se duc, nu sunt o amintire.



scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

E foarte greu sa faci sugestii de cadou cand nu cunosti persoana respectiva. Insa ce pot sa-ti spun e ca aici nu se dau daruri mari, de exemplu eu la nunta mea, facuta aici am avut familii de 4,5 persoane pe 100 de dolari, cand pe noi meniul de persoana ne-a costat 75. Asa e obiceiul si mi se pare si normal, cat iti permiti atat dai. Asa ca simplul fapt ca sotul tau filmeaza ar fi un cadou forte frumos iar prietena stie asta pt ca preturile aici sunt mari la lucruri de genul asta. Asa ca ceva simbolic e destul.


Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Noi am primit un singur cadou la nunta (mi-ar fi placut sa primim numai cadouri, simbolice, care sa ne aminteasca de oameni dragi) si anume o micuta rama de argint.
Eu nu-s genul care sa-si expuna pozele prin casa, insa rama asta e absolut superba, foarte fina si eleganta, si i-am gasit si o fotografie pe masura (tot de la nunta, evident!).
Cred ca cel mai potrivit cadou ar fi un mic obiect decorativ (incearca la magazinele "de specialitate": Sarra Blu, Decora - in Unirii si Mall si poti sa ceri sfatul vanzatoarelor, au idei bune in general), daca insa reusesti sa gasesti ceva cu amprenta romaneasca cred ca o vei face si mai fericita pe prietena ta.

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaelena spune:

cel mai bine o intrebi pe ea.dar cred ca un cadou simbolic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulmelinte spune:

Incearca o masca traditionala, din lemn. E deosebita si originala si iti garantez ca va fi admirata ori de cate ori va avea musafiri, romani sau americani. Le poti gasi la bazarele de pe Valea Prahovei intre Sinaia, Busteni, Predeal, la circa 2-300.000. lei.

Mergi la inceput