colesterol

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Tia,
Vad ca fetele toate ti-au dat sfaturi fffff multe si bune....Eu nu ramane decat sa-i urez multa,multa sanatate sotului tau.
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Talexia,

hai ca acum mi-am facut ceva timp. asa deci, a fost la nutritionist si spre surprinderea noastra i-a dat tratament medicamentos pe langa regim (in fine regimul inca nu i l-a "inmanat" oficial, va trebui sa mai mearga o data la ea). colesterolul nu este alarmant de mare, se poate regla din dieta, mai prost e cu trigliceridele care se pare ca nu scad numai din regim. nu are voie sub nici o forma dulce si alcool, cum deja aflasem, astea 2 contribuie la cresterea trigliceridelor. am inteles ca foarte usor cresc peste normal, dar scad mult mai greu. medicamentul pe care i l-a dat se numeste lipanthyl. trebuie sa-i ia o luna, sa tina regim (deja tine de o luna) si apoi sa repete analizele. cam asta ar fi. l-a intrebat daca bea bauturi tari, si a fost mirata ca nu serveste asa ceva ca nici macar nu-i plac. in fine! sotul meu nu a fost foarte incantat de rezultat, cred ca o sa mai asculte si alta parere. aaaa, uitasem, pe langa acest medicament i-a recomandat capsulele acelea cu usturoi despre care au zis deja fetele si vitamina C (fiole). astea 2 din urma sunt ok, dar avem ceva retineri la medicamentul acela, mai ales ca am cautat pe net si nu prea ne-a placut.

va pup pe toti si va mai povestesc cum merge treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Tia, lipanthyl ia si mama (care 3 pastile de 100 mg pe zi). Este intr-adevar pentru lipide si trigliceride mari. Ea a luat chiar si 400 mg pe zi, insa acum a ramas la 300 mg. Asta depinde de cat de mari sunt valorile. Daca e doar pentru o luna, nu cred ca-i bai. Numai sa nu il lase pe medicamente, ca parca e prea tanar sa depinda de ele. DAR, ca sa nu depinda de ele trebuie sa aiba un regim de viata mult mai sanatos, din pacate.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

Eu nu as lua medicamentul ala nici in ruptul capului. Daca ar avea 70 de ani si ar fi semianchilozat si bolnav de fel de fel, poate..., da' asa?! Daca dupa o luna o sa aiba triglic. scazute, de la ce o sa fie? De la regim sau de la medicament? Sa nu manince dulciuri, e o chestie ffffff buna. Daca reuseste sa faca asta o sa aiba si alte beneficii: isi va ameliora metabolismul, o sa-i scada kg. in plus daca le are si, nu in ultimul rand, i se va imbunatati in mod sensibil sistemul imunitar (stiu ca suna ciudat, dar asta-i adevarul; si o stiu si din ce-am mai citit si din verificat pe propria-mi piele). Dar, sper ca nutritionista asta i-a interzis numai dulciurile concentrate, nu si fructele (fara cele f dulci, gen struguri, banane f coapte care se pot manca in cantitati moderate). Atentie, fructele se mananca numai pe stomacul gol, cu min. 20 de min. inainte de masa, preferabil dimineata pe stomacul gol. Mare greseala mancatul fructelor dupa masa. Copii rezista la mancat fructe dupa masa, pentru ca pot avea o digestie excelenta, dar la adulti, de regula incep da dea fel de fel balonari si alte cele. Cu alcoolul,iarasi e o chestie buna, dar o gurita de tuica buna sau o juma' de pahar de vin nu-i nici un bai. Berea, in schimb, bauta cu alune, cu covrigei, seminte, sau pur si simplu in timpul masei, e otrava curata. Daca chiar ii e pofta rau de bere, poate bea un pahar, dar inainte de masa cu cel putin 15-30 de min. Uleiul de floarea soarelui, presat la rece, luat o gura, dimineata, pe stomacul gol sau/si pus din belsug in salate de legume crude face minuni. Renunta pe cat posibil la painea alba (despre paine ar trebui o discutie separata). Este realmente periculoasa. Exista niste turtite din fulgi de orez sau de grau care, cu anumite alimente, pot fi chiar mai gustoase decat painea. Mai poti incerca tratamentul ala cu seminte de mustar din linkul pe care ti l-a pus Papadie. Nu l-am incercat si nu stiu ce efecte are, dar nici nu vad ce-ar pierde. Daca vrea sa faca si putina miscare dimineata, o sa revin cu "indicatii pretioase". Oricum, tot ce face, inclusiv regimul alimentar, trebuie sa devina un mod de viata pe care sa nu-l perceapa ca pe o corvoada, ci chiar sa-i faca placere, sa observe usor-usor ca are numai de castigat. Altminteri, castiga o batalie, dar nu razboiul. Hai ca m-am lungit. Scuze. PS Exista si ceaiuri. Da' nutritionista aia, mi se parut cam... limitata. Ca sa nu spun altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Mihaela, Talexia, multumesc mult de sfaturi..

Ai dreptate Talexia, si noua ni s-a parut cam limitata tipa, mai ales ca nu i-a dat dieta, ca o avea acasa Sotul meu lucreaza la un producator de medicamente si aproape toti de acolo sunt medici, (exceptie face el, se ocupa cu ) si multi i-au zis sa repete trigliceridele inainte sa se arunce la pastile. Cred ca o sa ia si semintele de marar... nu stiam chestia cu fructele inainte de masa..

va pup pe toti si va tin la curent

Mergi la inceput