Doamne,pana cand indiferenta medicilor???

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Pe mine pe langa generalizari , ma mai deranjeaza enorm un lucru " In ROMANIA doctorii sunt prosti , in alte tari nu".



Nu Xio, nimeni nu spune asta. De fapt stim ca doctorii romani nu numai ca nu sunt prosti, dar sunt buni de-a dreptul, in marea lor majoritate. Cu dotarea la care au acces, putem spune ca adesea sunt chiar eroi.
Ce deranjeaja pana la exasperare nu sunt accidentele, in fond omul e om, mai are si ghinion...deranjeaza indolenta, nepasarea, aerele de superioritate, lacomia, rautatea, grandomania, inconstienta unor medici, din ce in ce mai multi. Cand spui despre un doctor ca e neprofesionist nu te referi numai la cunostiintele lui profesionale, ca e greu sa evaluam noi un doctor, ci la faptul ca nu face totul (inclusiv administrativ) ca sa te salveze. Ca mori printre sectii sau spitale, in weekenduri, cand doctorii au chef de odihna, indiferent cin crapa. Asta nu e medicina, e crima si, pentru asta, trebuie sa plateasca. Nu ca doctor, ci ca om, in primul rand.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Ooooo, dar medicii romani(vb din propria-mi experienta) sunt infinit mai omenosi, mai oameni decat medicii de aici .
Cu ceva timp in urma am ajuns la spitalul de langa bloc, cu copilul, cu arsuri de gradul 2, am spus despre ce este vb la poarta, mai sa nu ne primeasca, eram terminata, copilul invelit in patura(a tras cana cu apa fierbinte si s-a oparit pe manuta), eu tremuram , nu imi puteam veni in fire, ma rog...intru , imi spune sa astept....
...ce Doamne iarta-ma sa astept???
copilul tipa, cred ca a trezit toti bolnavii, iar medicul nu mai venea,(am asteptat 15 minute) ca el dormea...si dupa ce l-a pansat, mi-a spus ca pe viitor sa-l duc la URGENTE la spitalul de copii, ca al' de mersesem eu nu e spital de urgenta.Ca sa nu mai spun ca ne-a tratat ca pe ultimii oameni, ma rog..discriminarea bat-o vina

am facut reclamatie la directorul spitalului a doua zi, dar asta e alta poveste.


In vara anului trecut , am mers cu cumnata mea la clinica de gineco. din apropierea casei, avea hemoragie, pierdea sarcina...a trimis-o directorul spitalului acasa, fara sa ii faca nimic.I-a dat ceva pastile si i-a spus sa stea in pat sa nu faca efort...ca sa nu mai spun ca a si tipat la ea ca nu vb japoneza, desi eu eram langa ea si ii traduceam medicului.
in fine...am luat taxiul si am mers la medicul cu care am nascut, in alt oras, unde a fost pe loc chiuretata...ce se putea intampla oare daca femeia asculta de primul cretin???

Concluzia:tot respectul pentru medicii romani, cel putin din partea mea!Am dat in tara peste oameni cu suflet mare, si peste adevarati profesionisti.
nu ca aici...ajung la spital cu mastita, si ei ma suspecteaza de meningita.
merg la gineco cu o sangerare stranie(imediat dupa nastere) medicul imi spune ca e CANCER!(pe asta trebuia sa-l dau in judecata, imi pare rau ca nu am facut-o, ca m-a lasat neom pana am aflat rezultatele testului Pap)

si mai sunt exemple de astea, din pacate.



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu Xio, nimeni nu spune asta. De fapt stim ca doctorii romani nu numai ca nu sunt prosti, dar sunt buni de-a dreptul, in marea lor majoritate. Cu dotarea la care au acces, putem spune ca adesea sunt chiar eroi.
Ce deranjeaja pana la exasperare nu sunt accidentele, in fond omul e om, mai are si ghinion...deranjeaza indolenta, nepasarea, aerele de superioritate, lacomia, rautatea, grandomania, inconstienta unor medici, din ce in ce mai multi. Cand spui despre un doctor ca e neprofesionist nu te referi numai la cunostiintele lui profesionale, ca e greu sa evaluam noi un doctor, ci la faptul ca nu face totul (inclusiv administrativ) ca sa te salveze. Ca mori printre sectii sau spitale, in weekenduri, cand doctorii au chef de odihna, indiferent cin crapa. Asta nu e medicina, e crima si, pentru asta, trebuie sa plateasca. Nu ca doctor, ci ca om, in primul rand.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus,
Jos palaria!
Excelenta sintetizarea ta .
Indiganarea nu vine din faptul ca medicul are sau nu ochii verzi ci din comportamentul neadecvat al unor medici fata de oamenii in suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

Violeta, este vorba despre Dna Dr. Buga Alina Alexandra, de la sectia ORL a Spitalului Sf. Pantelimon din Bucuresti. Are 1000 de flori de la mine, pentru modul in care m-a tratat, pe mine, pacientul care nu da nici spagi, nici atentii , doar multumiri si flori. Numai cuvinte de lauda am si pt asistenta dansei, al carei nume, din pacate, imi scapa...
Asteptand sa vina, am asistat la discutii ale pacientilor, care m-au dezgustat...lesinata fiind le-am replicat totusi, caci eu pana mor nu imi tin gura. comentau ca sigur sta la cafele si tigari, iar eu o vazusem, cu ochii mei, la camera de garda, ca era intr-o urgenta, un tanar cu criza de laringita acuta...nu va zic ce comentarii au inceput, dupa ce dansa m-a luat pe mine, ca urgenta, pt ca aveam 40 de grade temperatura...pacat ca si acesti oameni sunt pusi in aceeasi oala cu scursurile...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
Who cares what the question is? Chocolate is the answer!



ariel, mie mi-a fost dor MARE de tine!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

UItati aici ceva interesant , scris foarte frumos care spune cam tot ce e de zis :



http://sebastian-corn.tapirul.net/

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput