Doamne,pana cand indiferenta medicilor???

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Lia si XIO..niciodata nu veti reusi sa aveti o discutie cat de cat civilizata la un astfel de subiect.De ce? De AIA ca sunteti medici!Din start catalogati...



Esti nedreapta. Si fata de cei care protesteaza la adresa medicilor si fata de lia si xio, precum si alti medici (xio, am inteles, nu esti inca medic). De asemenea consider jignitoare afirmatia ta, caci este evident, bietele fete nu au spor aici cu toti necivilizatii.
Este, de asemenea, paguboasa (dar si des intalnita) trasarea, din start, a doua tabere care sa se paruiasca pana se inchide subiectul. Mie mi s-a parut o chestie serioasa, da, spiritele se pot incinge, doctorii de aici pot avea alte pareri ca restul lumii, sa si le spuna linistiti, pot fi si unele mistouri, ca nu suntem rude cu Maica Tereza, dar nu am vazut semne de necivilizatie.
Sunt prea multe nemultumirile legate de actul medical in Romania ca sa ne permitem bascalie.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Nu Rufus, nu-s nedreapta.In felul in care percepi tu mesajul insa, pare o mare nedreptate.

Erai si tu in zona cand, la fiecare subiect de genul, se sarea in capul userului XIO, de parca ea(sau alti studenti la medicina-medici) ar fi de vina pentru toate cate se intampla in sanatate.
Scriam , daca vrei, in perspectiva pentru ca la acest gen de subiecte stim cum evolueaza lucrurile.

Si nu am facut pe nimeni necivilizat. Oamenii vorbesc(scriu) manati si de intamplari personale si de intamplari citite prin presa.Asa ca, subiectivismul nu e de lepadat, corect? Iar acest subiectivism face ca, cu cat sunt mai multi care au aceiasi parere, cu atat se intetesc atacurile la adresa userilor medici.Si invers.
Este evident, o caracteristica omeneasca, toti face, uz de subiectivism la un moment dat.


Chiar tu Rufus, vorbesti despre cele doua tabere paguboase si des intalnite..la asta ma refeream si eu, scuze daca nu m-ai inteles si nu m-am exprimat cum trebuie. Si...taberele astea nu sunt egale, esti de acord cu mine? Uita-te la alte subiecte...Iar eu, retoric ce-i drept, puneam intrebarea: AGAIN??

Acum m-ai inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Rufus,cu toate ca esti barbat iti ofer


Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?


Draga ladyJ,sa te fereasca Dumnezeu sa ai nevioe sa mergi cu copilul la un medic si sa fi tratata cu indiferenta....
Nu vreau sa ma intelegi gresit dar in momentul in care cineva vine si isi spune oful aici,pe forum,ca a avut o experienta negativa cu un medic nu inseamna ca arunca cu rahat.Hai sa fim seriosi!Si plus de asta nimeni care a postat la acest subiect nu a facut nici cea mai mica referire la medicii de pe forum!
Nu s-a generalizat,au fost exemple concrete:traite,auzite,povestite,citite de fiecare.
Eu am doctorii in tara pe care ii IUBESC si-i RESPECT,daca vrei iti dau si nume!



Si inca ceva....
Se mai poarta in Romania un "sistem" si anume:o gravida,este urmarita de un anumit medic,merge de urgenta la spital.Nu reuseste sa-si contacteze medicul,sau daca da,ba e plecat in concediu,in afara localitatii etc.Mergi la spital si la internarii "a cui pacienta sunteti?"Spui ca a doctorului X sau Y si nu te baga in seama numai daca esti in stare foarte grava si asa cu greu accepta sa te consulte!

DE CE OARE?E CUMVA O CONCURETA INTRE EI?Eu asta nu pricep..

Nu vreau sa laud sistemul de sanatate de aici dar asa ceva nu exista!
Ai venit sa nasti,nasti cu medicul care este de garda,pe tura si gata!Exista complicatii este chemat profesorul si vad ei mai departe ce-i de facut!Simplu si omenesc.....


Va urez sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Tocmai , ca nu este nici o concurenta , dar nu vor sa se bage peste cazurile altora exceptand urgentele.
Pt. ca doctorul tau stie mai bine ce e cu tine , ce probleme ai si ce probleme n-ai , el te-a monitorizat, el isi asuma laudele sau vina pentru ce a facut .
Si eu cand am avut pacienti la care le-am facut o simpla sutura au venit tot la mine sa-si scoata firele , iar la control la un asistent care era cu mine , pt. ca stim ce am facut si ce nu .In plus , daca ceva merge prost, daca sutura aia a fost vazuta si pansata de 10 oameni care nu stiau ce a dat unul si ce a dat altul , cine e de vina? Asa poate sa intre omul si sa arate cu degetul spre cine stie ca l-a ingrijit.
Plus ca fiecare are alt stil si poate aborda alt tratament.



P.S: si eu credeam ca e vorba de ceva rafuieli inainte sa intreb de asta

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae

Rufus,cu toate ca esti barbat iti ofer


Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Tu; Violeta, vrei un alt subiect in care se arunca cu rahat?


Draga ladyJ,sa te fereasca Dumnezeu sa ai nevioe sa mergi cu copilul la un medic si sa fi tratata cu indiferenta....
Nu vreau sa ma intelegi gresit dar in momentul in care cineva vine si isi spune oful aici,pe forum,ca a avut o experienta negativa cu un medic nu inseamna ca arunca cu rahat.Hai sa fim seriosi!


Violeta mamica de DAVID(9.7.2008), ALESSANDRA(26.7.2006),MAIRA (14.10.2004)si STEFAN(3.5.1998) Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate,dragostea nu se lauda,nu se umfla de mandrie,nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau,nu se manie,nu se gandeste la rau,nu se bucura de nelegiuire,ci se bucura de adevar,acopera totul,crede totul,nadajduieste totul,sufere totul.
1Corinteni 13:4-7




Pai sa fim seriosi, Violeta. Parca subiectul era despre STIREA DIN ZIAR (deci la cel putin a doua mana)si nu despre nefericita intamplare a cuiva de pe forum.Dar ma rog..


Cat despre ´´ sa te fereasca Dumnezeu...´´ da, sa ma fereasca.
Dar te intreb, de unde stii tu ce experiente am avut eu cu medicii?


Am asa un sentiment de deja-vu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
....

Petra , de unde stii tu ca este un sambure de adevar in acel articol?
Eu personal nu am inteles abolut nimic.

.....
"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


.... si totusi comentezi pe marginea acestui articol din care nu ai inteles nimic.

Samburele de adevar consta in faptul ca oriunde te-ai duce intr-un spital din Romania dai peste un doftor de asta incapabil care te poate nenoroci pe viata ! simplu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Pai sa fim seriosi, Violeta. Parca subiectul era despre STIREA DIN ZIAR (deci la cel putin a doua mana)si nu despre nefericita intamplare a cuiva de pe forum.Dar ma rog..




Stiu, stiu...ti-e necaz ca mi-a dat mie Violeta o floricica...si nu tie...
Violeta, multumesc!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Tocmai , ca nu este nici o concurenta , dar nu vor sa se bage peste cazurile altora exceptand urgentele.
/


pe naiba ...e vorba de cascaval aici. nu se baga unul peste altul pe motiv de bani. cred ca este o regula nescrisa intre vraci.
acu 3 zile spuneai ca medici ca in ro nu mai vede planeta...acum unul e bun si altul prost si d"aia nu se baga...te hotaresti cum este pina la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Tocmai , ca nu este nici o concurenta , dar nu vor sa se bage peste cazurile altora exceptand urgentele.
/


pe naiba ...e vorba de cascaval aici. nu se baga unul peste altul pe motiv de bani. cred ca este o regula nescrisa intre vraci.
acu 3 zile spuneai ca medici ca in ro nu mai vede planeta...acum unul e bun si altul prost si d"aia nu se baga...te hotaresti cum este pina la urma?




Guestus , norocul meu cu tine, ca-mi fac incalzirea pt. oamneii dificili cu care voi veni in contact

Acum 3 zile spuneam ce am spus si acum 1 luna , 1 an , samd , dar tu nu vrei sa intelegi , sau te plictisesti , sau mai stiu eu ce .
Cat despre "pe naiba" , asta e tot din vasta ta experienta cu doctorii , nu?
Informatia

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

http://www.google.ro/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&hl=ro&q=Un+b%C4%83rbat+a+murit+dup%C4%83+ce+14+spitale+au+refuzat+s%C4%83+%C3%AEl+interneze&meta=&btnG=C%C4%83utare+Google



da , stiu , ce conteaza cum e la altii?
pai conteaza, ca unii de pe aici nu isi dau seama ca e vorba de oameni care peste tot sunt impartiti in 2 categorii, si tot mai des vad pe aici "medicii din Romania".
na! ca nu sunt doare medicii "din Romania"



http://www.google.ro/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&hl=ro&q=Un+b%C4%83rbat+a+murit+dup%C4%83+ce+14+spitale+au+refuzat+s%C4%83+%C3%AEl+interneze&meta=&btnG=C%C4%83utare+Google


cititi ultimul alineat


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

http://www.20min.ch/ro/news/suisse/story/23028175

Ii in Franceza povestea, dar pe scurt e vorba de o fetita de 4 ani a carei septicemie a fost "tratata" cu paracetamol. Si care a murit. In Elvetia.

Morala acestei povesti e ca oricine, oriunde poate gresi. Am tot citit pe aici ca "oricine in afara de medici". Bullshit.

Mai grav decat incompententa in medicina romaneasca (care mi se pare de altfel "comparabila" cu oriunde in lume) e lipsa de compasiune si a mecanismelor de "responsabilizare".

Si Xio (btw, I am a big fan:D) - nu sunt de acord cu argumentul pe care l-ai adus, ca omul tre' sa fie vazut de medicul lui, fiindca numai ala stie ce a facut. Daca e asha, ii grava situatia. Omul tre sa aiba un dosar al lui, in care orice medic/asistenta is scrie frumos si detaliat observatiile, dosar pe care i-l pune frumos in brate medicului pe care il consulta (in urgenta, in garda, etc.) In cazul gravidelor mai ales, daca nu e vorba de o sarcina cu diverse "coodies" (care, hai sa zicem ca ar justifica prezenta medicului personal) mi se pare deplasat. De ce tre sa se kinuie femeia 30 de ore in travaliu pana vine medicul ei? Sincer, io cred ca e vorba despre spaga (scuze, stiu ca esti alergica, da io altfel nu imi explic; confortul pacientilor precum si timpul de spitalizare s-ar reduce mult daca omul n-ar trebui sa astepte sa ii vina medicul din vacanta).
Aici la Djibouti n-a auzit nimeni de "pacienta dr. X". Singurul lucru fix ii medicul de familie (caruia i se trimit de altfel automat toate actele de la spital/urgenta si pe unde ai mai umblat). In rest la nasteri si altele - rezidentul de garda sa traiasca.

Mergi la inceput