Cristian Tabara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Exceptional reportaj!
Si asa o senzatie de neputinta mi-a provocat...
Oamenii aceeia, cu curatenia lor sufleteasca, munciti toata viata lor, cu maini aspre si ochi limpezi, parca sunt desprinsi din povesti!
Asa imi amintesc de strabunicii mei demult dusi si de casa lor din chirpici din lunca Prutului demult daramata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Foarte frumos reportaj ..Cristian Tabara face emisiuni care te "unge" la inima...

http://bd.lilypie.com/JP1np2.png

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ca toate emisiunile realizate de Dl.Tabara si acesta m-a emotionat si l-am urmarit cu real interes.Si daca tot eram in zona,ca sa spun asa...nu m-am putut abtine sa nu urmaresc emisiunile despre biserica de la Densus,Castelul Iulia Hasdeu,Transalpina...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Extraordinar reportajul
Celor care spun si cred ...ar trebui sa pastrama traditiile ... vreau sa ii intreb doar atat:
Voi ati renunta la TOT ce aveti acum si sa traiti asa cum traiesc acesti oameni si sa continuati sa pastrati traditiile??? Scuze ca poate am fost prea "spicy" dar .... n-am inteles mesaju'.
Daca e vb despre "conservarea" acelor case si sate sunt 1000000% de acord. Este vb. despre istoria noastra, despre traditii, si nu in ultimul rand este IDENTITATEA NOATRA. Din pacate vezi ca strainii ar conserva orice si la noi vremile trec si in afara de muzeul satului...ceva manastiri, biserici si castele(care se vor privatiza curand unele...) nu prea gasesti multe. O sa treaca timpul si o sa ajungem o tara fara istorie...fara trecut...identitate.
Ce m-a "emotionat" a fost in linkul dat diferenta dintre lumea de "odinioara" care este actuala in acelasi timp si lumea "moderna" actuala. Adica in stanga documentarul in dreapta... nevoia de fund-ase. Amazing...aiii
Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriuta
Celor care spun si cred ...ar trebui sa pastrama traditiile ... vreau sa ii intreb doar atat:
Voi ati renunta la TOT ce aveti acum si sa traiti asa cum traiesc acesti oameni si sa continuati sa pastrati traditiile???



Asta ar fi mai greu, chit ca mie mi-ar place. Si cunosc o familie de intelectuali cu doi copii care au plecat de pe strada Polona din Bucuresti intr-un sat din Mures. A mai lucrat doar domnul, initial, parca la Hoghiz.
E vorba de conservarea patrimoniului. Ati vazut ce zicea primarul...nu in multi ani vom mai vedea vechi case doar la Muzeul satului.
Acum chiar n-am ce zice...cand nu sunt bani pentru nimic, greu sa pretinzi buget pentru asa ceva. Cand insa se va potoli tavalugul asta de nepasare, o sa fie prea tarziu.
In satul tatalui meu (in Gorj, 15 km. de Tg.Jiu)este o casa care a fost introdusa in patrimoniul national, o casa superba, cu pritvor cu sculpturi, acoperita cu sindrila. I-au pus o placuta pe gard si...au lasat-o asa. Mostenitorilor proprietarei nu li s-a mai permis sa faca nici o reparatie, daca nu aveau proiect, aprobat, etc...
Casa este acum o ruina, acoperisul a cazut, placuta e tot pe gard.

Din reportajul ala pe mine m-a impresionat deosebit faptul ca oamenilor aia nu li se parea nimic anormal ca muncesc din greu, ca doar asa au facut si parintii lor, ce altceva sa faca? Si si-au crescut copiii, au animale, gospodarie...



poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Mai Rufus mai ce mi-ai facut... mi-ai starnit amintiri dragi si dureroase . Asa sunt si bunii mei, tare departe acum de noi.
Este pacat ca nu se face nimic dar eu consider ca in primul rand este datoria copiilor de a mentine "sus" acele case. Ca nu cred sa coste o avere sa repari cate ceva la ea, sa o mentii.
Dar hai sa-ti povestesc un fapt. Umblau si inca mai umbla prin sate "colectionari de averi", oameni care iau pe NIMIC (un castron, o oala din aia refuzata la export, un lighean) obiecte de o valoare inestimabila: razboaie de tesut, dulapuri, lazi de zestre, lavite...Si copiii le dau fara nici cea mai mica parere de rau, ca deh...si asa stateau acolo degeaba, nu-s mai la moda...acu e la moda palul , melamina...
Bate la poarta la buna-mea... alooo tantii, n-ai nimic vechi, oale, razboaie, dulapuri... Ba am (si crede-ma ca are destule ca o fost harnica la viata ei) Pai hai de imi arata. Se duce ea...aluia incep sa ii sticleasca ochii...numai euro si euro centi ca la donald ratoiul. Pai cat vrei pe ele? Pai cat imi dai? Spune ala un pretz de nimic... Nu le dau ca nu ma lasa fata mea. Pai lasa maica ca ea nu-i aici cu mata. Nu e aici dar pentru ea am muncit si ea face ce vrea cu ele, si daca ea le vrea eu nu le dau. Dar sa stii ca stiu ca mata le iei de la oameni si le dai pe bani multi la straini. A tacut ala si a plecat fara sa zica buna ziua. Avea duba plina... femeile de pe strada au certat-o... cele mai tinere...plecau mandre fiecare cu 2-3 oale sub bratz lasand toata averea si munca bunicilor sa plece...fara nici un pic de parere de rau in duba rece.
Asta este mentalitatea copiilor acelor batrani...lipsa de educatie si educatia moderna i-au schimbat. Ce mai poti astepta????
Trist dar din satele noastre pleaca patrimoniu si "istorie"
Ne vindem identitatea pe 3 oale si 2 lighene...

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Si de-ar veni un intreprinzator sa le dea vre-o 500- euro pe casa aia ar da-o intr-o clipita copiii. Ala ar duce lemnul in Occident si l-ar da pe bani grei (lemnul f vechi= valoare) la oameni cu bani si fitze. de fapt cred ca asta o sa fie viitorul acelor case. de mai intarzia cativa ani D-nl Tabara ramanea fara subiect. trist dar...adevarat.

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriuta
de mai intarzia cativa ani D-nl Tabara ramanea fara subiect. trist dar...adevarat.




Pai de-abia i-a gasit pe oamenii aia, nu vezi, in varful muntelui...sunt ultimii...

Cum spuneam, e vorba de saracie. Si de sentimentul de nesiguranta, exagerat indus de aceasta. Vindem orice, pe cativa banuti, fara sa ne intrebam, de fapt, ce facem cu ei.

N-am vrut sa va intristez...dar, daca eu aveam lacrimi in ochi, voi de ce sa scapati? Putina melancolie nu ne strica...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput