Sunt femeile fara indemanare la volan???

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaloy spune:

Eu sunt artista in sofat! Na, ca am recunoscut-o public Masina, motocicleta, cart, truck cu remorca cu tot- nu conteaza: the best!

Ca mine, mai rar- poate doar Ocebine ca are experienta de New York!

Asta cu "femeile sunt neindemanatice la volan" cred ca vine din misoginismul barbatilor. In Rom, cel putin- cate femei aveau carnet pana in 1990? Femeia e buna la cratita, crescut copii, etc...ce sa caute la volan? dar ce buna e la casa omului cand barbatul bea si n-are cine sa conduca la intoarcere...

Recunosc ca am alt stil de condus cand sunt cu sotul in masina- el nu-si poate abtine nici un comentariu(normal-nici eu cand sunt pe scaunul din dreapta- deh' el le stie pe toate doar e barbat. Mai am de invatat parcarea si intoarcerea pe 2 roti cu frana de mana trasa si probabil atunci voi castiga respectul lui.

Stiti ce masina atinge 120km/h in viteza a 2-a?
...Masina de companie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

cred ca autoarea subiectului a uitat sa precizeze la ce fel de sofat se refera: sofatul pe sosea sau pe alte suprafete ne-ajutatoare? ia priviti aici arta si precizie:



Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Eu sunt de acord cu Rufus. In 90% din cazuri imi dau seama de ce gen e soferul. In primul rand e demonstrat stiintific ca femeile sunt mai slabe la actiuni ce necesita coordonare si perceptie in spatiu. In al doilea rand, trebuie sa recunoastem ca femeile fac cele mai tampe,stupide si amuzante gafe la volan, femeile sunt cele care se uita disperate ca n-au loc sa treaca pe langa tine (si latimea libera e dublul masinii lor), ele stau ca la cedeaza cand au drum cu prioritate, lor li se ia masina pe sus (am patit-o si eu),nu stiu pe ce parte e rezervorul, trag de volan daca se intorc cu spatele, lasa masina fara frana in panta in timp ce ele cauta ceva pe sub bord.
O diferenta ar mai fi ca ele fac in general accidente mai usoare, pe cand ei o comit artistic cand se intampla si in plus sunt mult mai badarani si cu impresii de "atotputernici" in trafic.
Si eu per ansamblu pot spune ca sofez bine, dar asta nu inseamna ca nu am in istoric cateva faze demne de...o blonda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:



a propos de femeia la volan. femei la "ghidon" exista printre noi (adica mamici motocicliste) ?





mami de brotac rocker



[/quote]

Da, eu sunt una....

EDWARD 29.11.2004

http://community.webshots.com/album/567249926cDDpJr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madachan
Da, eu sunt una....



super tare ! promit sa te ajung cat de repede din urma (in curand sper sa am si eu a-ul)
poate ne vedem pe la vreo'ntrunire





mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Eu sunt de acord cu Rufus. In 90% din cazuri imi dau seama de ce gen e soferul. In primul rand e demonstrat stiintific ca femeile sunt mai slabe la actiuni ce necesita coordonare si perceptie in spatiu. In al doilea rand, trebuie sa recunoastem ca femeile fac cele mai tampe,stupide si amuzante gafe la volan, femeile sunt cele care se uita disperate ca n-au loc sa treaca pe langa tine (si latimea libera e dublul masinii lor), ele stau ca la cedeaza cand au drum cu prioritate, lor li se ia masina pe sus (am patit-o si eu),nu stiu pe ce parte e rezervorul, trag de volan daca se intorc cu spatele, lasa masina fara frana in panta in timp ce ele cauta ceva pe sub bord.
O diferenta ar mai fi ca ele fac in general accidente mai usoare, pe cand ei o comit artistic cand se intampla si in plus sunt mult mai badarani si cu impresii de "atotputernici" in trafic.
Si eu per ansamblu pot spune ca sofez bine, dar asta nu inseamna ca nu am in istoric cateva faze demne de...o blonda.


Scuza-ma Lo_li_ta, ca iau la tinta mesajul tau...dar vad aceasta autoflagelare a femeilor (si nu este singurul topic unde se discuta despre sofatul femeilor) si pur si simplu ma dezamageste teribil. Nu de mult femeile nu aveau drept de vot pentru ca era demonstrat ca o femeie nu isi poate decide viitorul, nu are capacitatea intelectuala de a face o decizie informata, nu poate fi obiectiva, etc.... Locul ei e acasa, protejata si ocrotita pentru ca nu este capabila de altceva.
Nu mai vorbesc de femei la medicina, armata, politie, politica...nu puteau saracele...atita le era menit sa faca.

Carnetul de sofer in ziua de azi este o necesitate...iar soferia o deprindere care se invata. Putini sint cei ce adevarat talentati la soferie...multi cinta in dus, putini ajung la Opera.

Poate ca totusi reusim sa ne desprindem de incatusarea cliseeurilor si sa reusim sa avem incredere in propria valoare.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agri spune:

Buna fetelor...era candva un bac "barbati sofeaza, iar femeile si-o feresc".Nu zic ca nu mai scap si io cate o gafa in trafic...dar ideea e ca experienta face totul...daca tii permisul sa il stergi de praf nu o sa inveti sa conduci niciodata. Sunt cea mai misogina faptura in trafic, dar nici pe barbati nu ii iert si depasesc si coloana pe linia de tramvai(mai rar de cand sunt manica) si recunosc ca prima data cand mi-a fost frica la volan s-a intamplat cand am condus prima data cu copilu in masina. In vara am fost la mare cu 2 masini, tati cu bagaju cu a lui si io cu 2 bucati copii si una bucata bunica si recunosc ca am fost cam inconstienta am dat in ia si 140 ca de era primul drum lung cu masina mea cea noua.
Se pot considera soferi adevarati aia care au depasit 100.000 Km
Mi-o feresc de 14 ani cu un accident la activ produs de mine din cauza de nervi si evident am intrat in una care mi-a luat fata ca se vroia mai bengoasa.
Stiu tip care habar nu au sa sofeze stie doar drumul bucuresti-ploiesti iar daca incerci sa il duci pe altundeva ca de e mai liber nooo, ca nu le are cu proritatile si incadratu' in intersectie....
Si este adevarat ca depinde de firea omului si de starea de spirit am si io zile cand conduc regulamentar...
Sper ca nu se da si politia rutiera pe acet site si sa ramanem fara abecedar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai da, e o necesitate si cam atat.
Nu stiu de ce sa fie privit altfel decat mersul pe jos (unul merge mai repede, altul mai incet, altul calca stramb...)

Experienta mai vine si cu varsta (cand conduci de 20 de ani zilnic altfel conduci decat atunci cand ai carnet de 2 luni)

In fine, eu nu vad ce atata lauda, si nici ce atatea comentarii la adresa neindemanaticilor, doar nu e o arta faptul ca conduci o masina de acasa la servici, ci doar un mod de a ajunge mai repede. Ceva similar cu metroul, autobuzul...se lauda careva ca stie sa mearga mai bine cu autobuzul decat altii? Cam la fel si cu sofatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa Ioana

Citat:
citat din mesajul lui Madachan
Da, eu sunt una....



super tare ! promit sa te ajung cat de repede din urma (in curand sper sa am si eu a-ul)
poate ne vedem pe la vreo'ntrunire





mami de brotac rocker






Super,bafta! Sigur o sa ne intalnim la intruniri ca nu prea le ratez!

EDWARD 29.11.2004

http://community.webshots.com/album/567249926cDDpJr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluss spune:

Eu nu cred in povestea asta , este o problema de experienta ,,, cu cat conduci mai mult cu atat vei fi mai degajata si mai sigura pe tine . Conduc de 2 ani frecvent si nu sunt un obstacol in trafic ,,, recunosc ca am mai trecut pe galben la semafor de cateva ori dar atat ,,,,Deci , curaj tuturor femeilor !

Mergi la inceput