Intrebare despre Varilrix

Intrebare despre Varilrix | Autor: Tonnia

Link direct la acest mesaj

Forma usoara de varicela care poate sa apara in urma vaccinarii este contagioasa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

'mna seara.
pai... io zic ca da, ca tot varicela se cheama, nu?
Da' despre ce-i vorba, mai in detaliu?
Pupicei la copii!

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1
www.dropshots.com/asteryaro2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Maine va face V baiatul cel mic iar cel mare nu e vaccinat si nici n-am cum sa-l vaccinez maine ca trebuie sa-i fac rapel Havrix ca expira termenul. Nici eu nu cred ca am facut varicela, vreau sa stiu la ce sa ma astept.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Tonnia,ce varsta are baietelul tau?Merge in colectivitate?Medicul pediatru ce spune?Cine ti-a recomandat vaccinul?
Scuze pentru atatea intrebari.Fi-miu are 4,6 ani,din septembrie anul acesta(deci la 5,3 ani) o sa mearga in colectivitate si inca nu m-am decis sa-i fac sau nu vaccinul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cel mare are 3,2 si merge in colectivitate, as fi vrut sa-i fac varilix dar n-am avut cand, a fost cam racit in toamna asta.
Cel mic are 2 ani, nu merge la gradinita dar lui vreau sa-i fac Varilix pt ca daca e sa ajunga in casa boala asta (adusa eventual de cel mare) el ar fi absolut necooperant si nu m-ar asculta sa nu se scarpine. macar cel mare ar intelege.
Pediatra nici nu a recomandat, nici nu a descurajat, a zis ca e alegerea mea, in general are o atitudine retinuta in problema asta. Cu ROR-ul o ametisem, am sunat-o atunci de vreo 5 ori. ba vroiam sa-l fac, ba nu, de fiecare data zicea: OK!

Nu stiu ce sa spun despre vaccinarea baiatului tau, trebuie sa iei tu decizia, mai citeste pe aici, sunt multe subiecte pro- si contra vaccinarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Tonnia dar e f f mic riscul sa faca bubitele de varicela. Si noi am facut vaccinul si alti copii ai prietenilor si niciunul dintre ei nu a facut nicio reactie de genul bubitze sau varicela (chiar asa o forma usoara). Am o prietena cu o fetita vaccinata si cu o forma usoara de varicela, dar nu dupa vaccin, la ceva timp dupa, cand in gradinita a fost epidemie de varicela. Fiica ei a facut o forma ff usoara atunci, a avut cateva bubitze dar au disparut repede. Dr a zis ca a fost asa pt ca a fost vaccinata.
Iahim Eu nu as vaccina copilul de aproape 5 ani...ca oricum vaccinul nu ofera imunitate decat pe o perioada destul de scurta si mai bine face boala in copilarie decat mai tarziu. E bine sa vaccinezi puii mai mici de 3 ani care nu inteleg exact cum sta treaba cu nescarpinatul bubitelor si efectul nedorit este sa-i ramana semne urate pe fata dupa boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Hai ca m-am dumirit, deci copilul vaccinat poate transmite boala dar virusul ramane atenuat, deci e de presupus ca transmite tot o forma usoara.
Dar tot n-am inteles pt cat timp ofera vaccinul imunitate!

Kid, stii tu pt cat timp?
Sper sa fie OK si la noi! Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Mie mi-au zis trei pediatri ca acest vaccin este destul de slab si nu ofera imunitate corespunzatoare asa ca in final copiii tot fac boala. Fetita prietenei mele a facut vaccinul si 6 luni mai tarziu, avand imunitatea scazuta din cauza unei otite si a unei viroze a facut o forma de varicela foarte urata (in conditiile in care la gradinita era un singur copil bolnav si acela a avut o forma usoara). ...eu cred ca nu i-l voi face fetitei mele...ROR, da, dar acesta nu, din moment ce trei pediatri mi-au zis ca este prost si nu ofera imunitate...ce rost are?

Oana siCati mica (1 an si 4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Nu, nu cred sub nicio forma ca ofera imunitate pentru mai putin de 6 luni...chiar am sa intreb dr ca vine la vaccinul de 4 luni la cea mica. Mie mi-a sugerat sa fac Varilrix dupa ce fetita cea mare a implinit un an si mi-a spus exact asa "Nu imunizeaza toata viata, dar pentru primii ani este f bun, atunci cand copilul e prea mic sa te intelegi cu el sa nu se scarpine". Deci clar e vorba de ani, 3-5 nu stiu, oricum stiu ca la un moment dat, cand va merge la scoala, probabil, va putea face varicela si nu am de gand sa repet vaccinul ca sa nu faca boala.

Ah, eu cred ca este ca acela de Rubeola, eu nu am avut rubeola si ar fi trebuit sa il fac inainte de sarcina...mi-a zis dr atunci ca ofera imunitate 2 ani si sa il fac cand ma hotarasc sa raman...o fi tot asa si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Dupa cum scrie aici se face o doza unica intre 9 luni si 12 ani si la 13 ani se repeta... cu mentiunea ca atunci se fac 2 doze la distanta de 6 saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Tonnia,Kid2003, va multumesc...Este mare,cred ca nu am sa-l mai vaccinez...Cel mai rau este ca am inceput sa facem raceli urate in conditiile in care nu merge in colectivitate...

Mergi la inceput