cand putem sa culcam fratii impreuna?

cand putem sa culcam fratii impreuna? | Autor: iulianegrea

Link direct la acest mesaj

Eu am 2 copii, o fetita de 2,9 ani si un baietel de 8 luni, Oare cand o sa-i pot pune in aceeasi camera sa doarma, sau chiar in acelasi pat. Este bine ca fratii sa doarma in aceiasi camera sau e bine sa doarma separat?

Sanatate la toti copiii pamantului
Iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Nu iti raspund chiar la subiect,intre mine si fratele meu e o diferenta de 1 an si 8 luni si vreau sa iti zic ca acu suntem mari si ne amintim cu drag de noptile cand dormeam impreuna,eu somnambulael chinuindu-se cu mine.
Si acu mi dor cateodata sa dorm cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Buna! Intre fetitele mele diferenta e de 2 ani si 10 luni. Ilinca are 4 ani si 4 luni, iar Stef 1 an si 6 luni. Ele dorm impreuna in pat (si cu mine bineinteles) de cand Sef avea 10 luni si nu a mai vrut in patut ci cu Ica (asa ii zice ea Ilincai) dupa care e disperata. Se mai si chinuie una pe cealalta, dar se si joaca si se pupa mai mereu. Pus ca cea mica nici baie nu vrea fara Ica daramite somnic.

mami de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi32 spune:

buna si eu sant cam in aceeasi situatie: cel mare are 4,6 ani cel mic 8 luni... de culcat impreuna intentionez sa o fac atunci cand cel mic va implini un an jumate si va renunta la chinuitorul sculat noaptea; se iubesc oricum nebuneste si va fi o adevarata bucurie pt ei sa imparta aceeasi camera; cred ca asta ii va lega si mai mult, mai cu seama ca nu exista nici un pic de gelozie - slava domnului!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Intrebarea asta mi-o pun si eu. Peste cateva luni o sa se inmulteasca familia. Vor dormi in aceeasi camera, fiecare in patul lui. Si, cand va fi copilasul "nou" pregatit, vor dormi in patul Reebecai, este destul spatiu.

Ioana 20+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianegrea spune:

ce vesti bune mi-ati dat, abia astept si eu sa creasca cel mic si sa-i mut intr-o camera, sa nu ma mai tot trezesc pe rand la amandoi.
abia astept!

sanatate la toti copiii pamantului
iulia negrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

deci eu singuri, singuri in pat, adica doar ei 2 pus catelu' ii las de doar cateva nopti

broscoiul e tare indesat, are o prindere care pe mine ma apasa si ma gandeam la biata broasca daca da peste ea, dar acum s-a facut si ea destul de robusta ca sa-i supravietuiasca la o adica

cand s-a nascut fatuca la incepul o alaptam, adormeam la san si dupa o puneam putin mai incolo, tot in pat, dar astfel incat sa nu dau peste ea
si am continuat sa dormim astfel, eu in mijloc, iar ei - unul in stanga - unul in dreapta
erau doua saltele lipite pe jos, una matrimoniala si una single, asa aveam spatiu berechet si in plus nu ma temeam ce are sa se intample daca aluneca
iar peste noapte doar ma intorceam cand pe stanga, cand pe dreapta dupa cum trebuia sa-i hranesc
mi-aduc aminte, odata ii culcasem pe amandoi si eram asa multumita si ma gandeam ca a mai ramas doar catelul de adormit :-)))

...dar sa revin, nu as culca nou-nascutii cu fratii mai mari, un copil de 2 anisori e destul de puternic pentru corpisorul unui nou-nascut
daca sunt sub continua voastra supraveghere e ok, dar daca sunteti constienti ca pot sa va scape din ochi chiar si pentru 2 minute nu o faceti

safe consider ca e dupa ce cel mai mic a implinit vreo 2 anisori, cat sa se poata misca de sub cel mai mare




Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

uitam sa amintesc, cand adorm amandoi in sufragerie, pe saltea nu-mi fac probleme ca se mai incaleca... si asta de multisor, de vreun an
sunt la un metru de ei, la calculator
dar in dormitor singuri fara sa-i vad ii las doar de cateva zile, cum ziceam


Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianegrea
Este bine ca fratii sa doarma in aceiasi camera sau e bine sa doarma separat?

Sanatate la toti copiii pamantului
Iulia


la intrebarea asta fiecare o sa-ti raspunda dupa convingeri
a mea e ca pruncii tre sa doarma cu parintii, toti acolo claie gramada
copiii au nevoie sa fie atinsi, mangaiati, purtati chiar si noaptea
eu personal nu inteleg cum se poate fura un copil noaptea de toate aceste gesturi, il strangi langa tine, cand e mai marisor se strange langa tine, sopteste dulce "mia mama", departe de "ursuletul meu"
oricum nu se poate intelege decat dupa ce s-a trait si aceasta experienta
deci eu sunt pentru a-i culca impreuna in conditii de securitate, in aceasi camera cu voi
daca e posibil facut cumva sa poti imparti www.claudesteiner.com/fuzzyrom.htm" target="_blank">caldicemolice si noaptea

Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ai mei copii au dormit in patutul lor, in camera lor de cand i-am adus din maternitate. Usile in permanenta deschise, asa ca le auzeam si respiratia. Baiatul cel mare avea 2 ani si 9 luni cand si-a adus fratiorul acasa, de la maternitate si l-a declarat al lui.
Baita au facut impreuna de cand a avut cel mic 5 luni si l-am putut pune in scaunelul de baie, in cada mare.
Cu noi in pat au dormit cand erau bolnaviori, iar sambata/duminica dimineata vin ca sa se uite la desene (ei n-au televizor in camera).
De dragalit - ne dragalim toata ziua, dar cand de dormit- dormim. Acum cel mic are deja 3 ani si cel mare se apropie de 6 si sunt atat de scumpi cand isi canta cate un cantec, sau incearca sa-si spuna cate o poveste si se completeaza unul pe celalalt.

Acum 3 ani, am facut mobita lor de dormitor cu paturi suprapuse, dimensiune de adulti. In primul an, cel mare a dormit in patul de jos si bb-lanul in pat de bb. Cand cel mic avea cam 1 an-1 an jumate a cerut sa doarma si el in pat mare si atunci baiatul cel mare s-a dus la etaj si cel mic i-a luat locul, jos.

Cand mergem in concedii se intampla sa trebuiasca sa dormim toti in acelasi pat, dar nu ne prea place. Ultima data am ajuns sa dorm facuta ghem la picioarele lor, ca nu incapi de ei in pat. Taica-su a achizitionat o saltea gonflabila (trebuie sa o aduca mosul peste cateva zile) astfel incat sa scape de ei. Dragaleala- dragaleala, dar cand toata noaptea icasezi picioare-n gura iti trece cheful.

Copiii dorm in aceasi camera deoarece nu am posibilitatea sa le fac dormitoare separate. Daca as avea, ar fi avut deja intimitate. Totusi, chiar in coditiile in care dorm in aceeasi camera, se respecta foarte mult. Daca unul doarme si celalalt s-a trezit, pleaca pas-pas sa nu-si deranjeze fratiorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

iulianegrea poti culca copii impreuna atunci cand dorm amandoi linistiti noaptea, adica cel mic sa nu se mai trezeasca iar fetita sa nu se urce peste el. De exemplu fetita mea care are 4 ani, doarme foarte ciudat, adica se tot intorce in pat,iar micutul se trezeste noaptea; eu i-am mai lasat sa doarma in acelasi pat, dar nu o noapte intreaga, fara sa-i supraveghez.

POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput