cand putem sa culcam fratii impreuna?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Off topic. Anya, te rog frumos daca poti sa imi dai cateva amanunte despre patul suprapus, cum ar fi: - e facut la comanda?
- cat v-a costat?
- ce latime are, lungime, inaltime totala, distanta intre patul de jos si "tavan", adica patul de sus
- patul de sus are pe toata lungimea protectie sa nu cada copilul din pat?
Multumesc mult anticipat! O zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mobila e din pal, facuta de un mester obisnuit. Paturile sunt facute dupa dimensiunea saltelei 2mx90cm. Nu le-am facut scara obisnuita ci niste dulapioare pe care se urca ca pe trepte iar protectia ca sa nu cada din pat e facuta atat la patul de sus cat si partial la patul de jos si scari din cordelina de alpinism prinsa in tavan si laterale (sotul meu este maestrul). De aceste cordeline le-am prins tot felul de papitoi, asa ca zici ca esti in arca lui Noe.

Cand l-am adus pe cel mic din maternitate, pe la 3 noaptea a facut "miau". L-am luat, m-am dus in sufragerie sa-i dau titi. A venit si baiatul cel mare (2 ani si 9 luni la vremea aceea), s-a uitat ce fac, a cerut si el biberonul cu lapte, a luat cateva guri si s-a dus inapoi in pat. Din a doua noapte nu s-a mai sculat la miau-ul de la ora 3. E adevarat ca aveam si eu viteza, mai mult de trei miau-uri nu apuca sa faca pana il mufam. Atata timp cat dorm in paturi diferite nu conteaza cat se sucesc si foiesc. Doar sa nu planga prea tare si sa-si deranjeze fratiorul. Gandestete ca e de fapt mai mult obisnuinta. La crese sau la gradinita cum pot sa doarma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Multumesc mult pentru raspuns! Te-as mai ruga totusi daca poti sa imi spui si inaltimea la care este patul de sus, ca de fapt asta este marea mea teama...De dormit si acum dorm impreuna, cea mare are 3, cea mare 5 jumate. Dorm pe o saltea de 1,2m latime, nu am probleme cu somnul lor, dar vrem sa le facem camera si nu stim ce varianta de pat sa adoptam...Eu as vrea suprapus, ca toata copilaria asta mi-am dorit, dar nu au fost de acord parintii, acum nu este sotul...
O zi buna iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

La ikea gasesti cateva modele de paturi suprapuse f dragute. De asemeni, in Ghencea, la complexul Tamilia, sunt niste firme care au expuse niste paturi suprapuse de copii ff dragute, in genul celor descrise de anya. Daca ai drum in BUcuresti merita sa le vizitezi.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Eu le-am culcat pe fetele mele impreuna in aceiasi camera ( in patuturi diferite atunci cand cea mica ave 5 luni si jumatate si cea mare 4 ani). De atunci dorm zilnic impreuna.Adica de un an si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu pe fata( 2 ani jumate) am culcat-o in camera cu baiatul (7 ani) dupa ce am intarcat-o, adica ea avea putin peste 1 an. Si ai mei au somn f agitat, adica se intorc si rasintorc in somn, e obositor sa dorm cu ei, dorm in paturi separate. In schimb pe fata o adorm in pat la mine si o transport dupa la ea in pat, pt ca adoarme mai greu si nu vreau sa deranjez baiatul. Imi place ca ei se trezesc impreuna si se joaca si chiar daca noi dormim mai mult nu ne deranjeaza, asteapta sa ne trezim (asta in weekend).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

scuze ca nu raspund concret la intrebare (ca la noi nu au mai aparut fratiori...). Vreau doar sa spun ca mi-a mers direct la suflet povestea cu CaldiceleleMolicelele...Merci, gazzella!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Declaratiile de dragoste de la copii le primesc in timpul zilei, in momentele noastre de tandretze, noaptea le prefer pe cele venite din partea sotzului (sau ma rog, dupa caz)!
Si stiu ca deviez putin de la tema, dar riscul "mortii subite" la bebelusi creste considerabil atunci cand acestia dorm in patul matrimonial.

Somnul sanatos al unui copil inseamna dormitul SINGUR in PAT (nicidecum pe-o saltea intinsa pe jos), pe o saltea noua, nu mostenita de la cei n-frati dinaintea lui, intr-o camera aerisita si curata.

Eu mi-am culcat gemenii in primele 2 luni de viata impreuna (ca de, sa se "simta", vorba lumii) - un chin!! abia dupa ce i-am separat au incetat sa se trezeasca din 2 in 2 ore (fiecare ). Nu vad de ce-i asa important sa-si sufle unul in gura altuia , sa-si traga coate-n gura si sa-si tulbure astfel somnul. Mult mai importante si mai simpatice sunt "conversatiile " lor dupa ce le sting lumina ,care sunt ritualul lor de culcare.

Sunt curioasa ce rosii imi iau in cap!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

La noi dupa ce domnisoara a facut o luna a dormit in camera cu fratiorul de 4 ani (ea in patut si el in pat ). Se mai trezeste si acum ea dar el nu o aude. Acum ea nu mai vrea in patut (are 1 an si 4 luni) si se pune langa el in pat. Se joaca asa de frumos ca imi pare rau sa ii despart. Au dormit de putine ori in acelasi pat dar le place tare mult. Eu vreau pat etajat dar nu stiu daca domnisoara va sta singurica in patul ei.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput