Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Tu glumesti nu? Nimeni nu poate fi atit de incremenit in sine.
Who cares daca iubesti ceva si maninci altceva...iesi din chestia asta, n-are relevanta nimic ce tine de metabolismul/igiena proprii. Daca ti-ai infrina putin diareea incontrolabila a impartasitului lucrurilor personale ai realiza macar o secunda ca vorbim de spatiu si siguranta publica.

A

PS un indiciu daca 90% din frazele tale incep cu: eu maninc/spal/mingii/vad/digerez/etc, trebuie sa reformulezi cumva sa capete oarecare interes/valoare publice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Andrada , ce iubesc eu e treaba mea si nu a ta.


Xio asta nu e amor cu rezidentul de la hematologie. E o problema comuna (ciini comunitari ).
Daca io va spun ca ignoranta ucide.
A



Andrada , nu te-am intrebat ce faci tu si cu cine.Continua daca asta te destinde putin , ca ne prinde si noua bine.

Ti-am spus foarte frumos ca un om poate sa iubeasca tigrii si sa manance ursi , ca nu se exclud una pe alta.Poate urmeaza sa te legi de parul meu ,de liceul meu sau de faptul ca nu mananc miel,desi nu inteleg de ce ai impresia ca "discriminarea" din partea mea in randul animalelor(loool) iti da tie dreptate.
POate explici , ca nici eu nici LadyJ nu intelegem.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/



ba se exclud...pt ca una e sa nu fiu de acord cu uciderea leilor, dar de acord cu uciderea ursilor....
nu vb de cine ce mananca...ci de o eutanasiere NECESARA...la fel de necesara ca aia a gainilor pe care le ai in farfurie...

daca nu ai fi fost de acord cu uciderea nici unui animal si nici nu ai fi conribuit la uciderea lor...atunci ti-as fi inteles pozitia si inversunarea....
altfel...e apa de ploaie!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Deci, am intrebat 6 dintre vecinii mei din bloc detinatori de catei daca ar fi dispusi la un moment dat sa "adopte"un caine vagabond.Toti au raspuns clar:NU.Explicatia: eu mi-am cumparat ce rasa am vrut, ce varsta am vrut, ce culoare am vrut, etc.In nici un caz o corcitura.
Fiecare e mandru de cainele lui, baga o groaza de bani in el si se afiseaza peste tot ca mare iubitor de animale dar nu ar baga in casa un maidanez.Unde sunt "adoptatorii" deci?Ii asteptam ca pe americani?sa vedem citi dintre noi vor supravietui pana la aparitia lor.

Xio, esti singura mea speranta pentru ca macar doi caini (unul mare si unul mic bineinteles) din haita din fata blocului sa-si gaseasca o casa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ioanadara, la fel , eu pot sa-ti spun despre prieteni de-ai mei si vecini care au adoptat caini de pe strada. Te-ar ajuta cu ceva?


Andrada , e ultima oara cand iti raspund, ca vad ceva probleme la tine:
si eu si LadyJ am spus de nenumarate ori ce vrem de fapt.
Si tu apari acum cu "ironiile" tale de ...sa zic liceu , si ma intrebi acelasi lucru.
Citeste si vei afla , iar daca vrei doar sa-mi scrii ceva fara sa te intereseze logica , trimite mesaje ca e mai "curat" asa.
Eu vad ca ai ceva cu mine , nici mie nu-mi place persoana ta , ce afisezi pe forumul asta , dar acum nu-mi pierd vremea sa ma iau de tine ca ...n-are sens.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Andrada , ce iubesc eu e treaba mea si nu a ta.


Xio asta nu e amor cu rezidentul de la hematologie. E o problema comuna (ciini comunitari ).
Daca io va spun ca ignoranta ucide.
A



Andrada , nu te-am intrebat ce faci tu si cu cine.Continua daca asta te destinde putin , ca ne prinde si noua bine.

Ti-am spus foarte frumos ca un om poate sa iubeasca tigrii si sa manance ursi , ca nu se exclud una pe alta.Poate urmeaza sa te legi de parul meu ,de liceul meu sau de faptul ca nu mananc miel,desi nu inteleg de ce ai impresia ca "discriminarea" din partea mea in randul animalelor(loool) iti da tie dreptate.
POate explici , ca nici eu nici LadyJ nu intelegem.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/



ba se exclud...pt ca una e sa nu fiu de acord cu uciderea leilor, dar de acord cu uciderea ursilor....
nu vb de cine ce mananca...ci de o eutanasiere NECESARA...la fel de necesara ca aia a gainilor pe care le ai in farfurie...

daca nu ai fi fost de acord cu uciderea nici unui animal si nici nu ai fi conribuit la uciderea lor...atunci ti-as fi inteles pozitia si inversunarea....
altfel...e apa de ploaie!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,







Daca nu este vorba de cine ce mananca de ce mi-ai scris 2 randuri mai jos ca e apa de ploaie ce vreau eu atata timp cat mananc pui?



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Xio, tie iti trebuie explicatii speciale:
Deci...una este sa iubesti animalele TOATE, alta este sa iubesti maidanezi, (poti sa le iubesti si sa le mananci, dar asta implica ca incluzi si posibilitatea ca in anumite cazuri, animalele trebuie SACRIFICATE pentru a deservi oameni) una este sa pledezi pentru A NU UCIDE ANIMALE, incluzand maidanezii
E nonosens sa spui ca te opui eutanasierii maidanezilor ca sunt si alte solutii in a convietui cu ei, cand nu iei in considerare sa te opui uciderii gainilor, cand sunt solutii sa renunti la carnea lor... din dragoste pentru animale.

Tu te opui din egoism, din motive care nu au baza rationala...caci daca ai iubi animalele:
1. le-ai manca, si ai accepta ca sunt situatii cand pentru a fi omului mai comod, trebuie sacrificate
2. nu le-ai manca si atunci nu ai accepta nici uciderea acestora...

Si daca ai iubi DOAR maidanezii si ai incera sa fii obiectiva si sa te gandesti la binele lor, ti-ai da seama ca pentru ei nu e viata pe strada, sunt chinuiti, abuzati, plini de boli ingrozitoare, fara un suflet sa ii iubeasca cu adevarat (un os in spatele blocului si o mangaiere intre urechi nu este iubire), care nu au sanse sa stea intr-un adapost confortabil (cine poate sa construiasca sute de mii de adaposturi individuale, ca acesti caini sa stea cat de cat confortabili, sau ii ingrijeasca acolo: sa aiba parte de mancare indeajuns, sa fie scosi la plimbare macar o data la 2 zile, sa fie spalati, sa li se curete cusca...) si in final sa ajunga intr-o familie care ii merita...
E absolut EVIDENT...ca pana nu se va eutanasia o MAAARE parte din ei, cei ramasi nu vor avea nici macar o infima sansa de a fi iubiti de cineva, de a trai decent, de a fi iubiti!!!

Deci a milita pentru A NU II EUTANASIA este de fapt un egoism si perdea pe ochi, un mod de a-i chinui mai mult ,de a nu le da nici o sansa NICIODATA la o viata decenta....
NU are de a face deloc cu dragostea de animale, sau macar dragostea de maidanezi...
De aici nonsensul!!!!!!

(mai pe litere de atat, nu pot sa o spun!!!! - in caz ca nu pricepi)



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ma bag si eu ca musca... vad ca aveti discutii deviate mult de la votul initial, nu am urmarit, nu dati cu rosii, va rog.

DAR intreb si eu. de ce in alte tari pot sa ies linistita pe strada? iar la mine in Bucuresti trebuie sa stau 20 min in masina de frica unui caine fioros? de ce sa-mi fie frica sa ma duc la mina in casa pt ca pe alee sunt niste caini? de ce? de ce in alte tari se paote, s-a gasit o solutie si la noi nu? cred ca ar tb sa mergem cu un reportofon la edilii oraselor "rezolvate" si sa bagam la cap, apoi sa aplicam. mie nu-mi vine nici o idee. nici sa le faci vre-un rau bietelor animale, dar nici sa fiu captiva in masina 20 min nu e ok...

daca are cineva vreo idee despre cum s-a facut in alte tari de nu exista decat cateva pisici ratacite din propria casa in care se returneaza seara, il rog sa scrie aici, ca sa avem o discutie constructiva.

O seara buna.

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ati facut din XIO un VIP pe forumul asta, la orice subiect scrie cum se focuseaza rapid toata lumea la ce zice si ce crede ea. Subiectul lui Xeno are gratie ei, ca si concluzie kktii de ciini si de oameni. Mai ramine sa aflam si cum ii distinge: dupa miros, forma, aspect, consistenta. Cum era vorba aia...cu unul mai nebun care arunca o piatra si..Pai cine poate lua in serios pe careva care zice ca exact intr-un oras din Ro maidanezii nu musca si nici nu exista rahati de ai lor. Asta inseamna ca logic nu ar exista nici rahati de la aia de apt - ar fi culmea sa distinga asa lejer si intre rahatii de maidanezi si aia de bloc-, ca nu as crede ca au invatat romanii sa curete dupa cateii lor. E vreun program in desfasurare si are XIO drept de veto, nu inteleg de ce e atit de important ce crede ea.E normal sa existe oameni care au alta parere. Ei si? Impiedica ea ceva?Problema ciinilor se invirte in jurul banilor. Daca ar fi fost bani in Ro, subiectul asta nu mai era aici. Romania fara bani si dezorganizata a mia oara. E vreo noutate? Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

ma bag si eu ca musca... vad ca aveti discutii deviate mult de la votul initial, nu am urmarit, nu dati cu rosii, va rog.

DAR intreb si eu. de ce in alte tari pot sa ies linistita pe strada? iar la mine in Bucuresti trebuie sa stau 20 min in masina de frica unui caine fioros? de ce sa-mi fie frica sa ma duc la mina in casa pt ca pe alee sunt niste caini? de ce? de ce in alte tari se paote, s-a gasit o solutie si la noi nu? cred ca ar tb sa mergem cu un reportofon la edilii oraselor "rezolvate" si sa bagam la cap, apoi sa aplicam. mie nu-mi vine nici o idee. nici sa le faci vre-un rau bietelor animale, dar nici sa fiu captiva in masina 20 min nu e ok...

daca are cineva vreo idee despre cum s-a facut in alte tari de nu exista decat cateva pisici ratacite din propria casa in care se returneaza seara, il rog sa scrie aici, ca sa avem o discutie constructiva.

O seara buna.

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."



Pai,in alte tari s-a facut EUTANASIEREA la cei de pe strazi acu' 20- 30 de ani in urma,de aia nu mai sunt cu zecile pe strazi acum...evident ca de atunci s-au facut tot felul de adaposturi si locuri de adus caini vagabonzi,oamenii au intels ca decat sa-l lasi pe strada mai bine il duci la adapost unde isi gaseste un stapan...in Ro sunt prea multi pt ai baga undeva,exista si problema banilor vorba VIKINGAI...deci mai intai trebuie eutanasiati cei multi si apoi educati romanii sa nu mai abandoneze cainii pe strada,sa ii duca la locurile specializate,asta dupa ce se vor infiinta aceste locuri...e un cerc vicios...oricum nu e o metoda sa luptam impotriva eutanasierii si sa-i tinem pe strazi,sa muste copii,adultii si sa ajunga cu miile...






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Vikinga, lumea isi bate gura, pentru ca multi "iubitori de animale" pun bete in roate(am avut vecini care dadeau carne cruda cainilor din fata blocului in scara, si cand mancau nu puteai sa intrii; vecini care mituiau hingerii sa plece cu plasa goala, vecini care se duceau la adapost si luau cainii inapoi si ii "eliberau" in fata blocului, de parca era o haita de lupi eliberata in "natura", vecini care au acuza mama unui copil desfigurat de caini, ca nu l-a tinut de mana cand s-au repezit cainii la el, vecini care nu se duceau sa ii sterilizeze, sau sa ii deparaziteze, nici macar cand ii lovea masina macar sa le dea primul ajutor - desi mancare le aruncau -, care nu ii castrau, vecini care jurau ca sunt cainii lor, dar nu ii luau in casa = dar pt ca dormeau pe presul lor si le "aparau" apartamentul....si se declarau mari iubitori de animale, si se bateau cu pumnul in piept ce multe fac pentru "cainii nostrii" - ai scarii blocului!!!!
Si sunt sigura, ca in fiecare bloc, exista astfel de vecini, altfel nu ar exista caini maidanezi!!! (daca nimeni nu i-ar hrani, daca lumea i-ar duce in adaposturi, la veterinar sa ii sterilizeze...si nu s-ar fi ajuns sa fie necesara eutanasierea!!!!)
Dar...din pacate, necesitatea eutanasierii este din vina "iubitorilor de maidanezi"...cei care nu vad numarul lor mare pe strazi, cei care nu vad copiii mutilati de aceste animale infricosate si semi-salbatice, cei care nu vad kakati lor pe strada, care nu ii vad ca sunt jegosi, deprimati, bolnavi si duc un trai pe care nu i l-ai dori nici dusmanului tau....
PACAT....



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput