Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui nemora

ce e cu cainii? pai e iubirea facila. iubesc cainii rezulta sunt buna, am suflet mare, ce usor e sa ma conving si pe mine.

e, cand o namila te latra de ai contractii 2 zile, cand o potaie maidaneza iti musca fetita de un an si cateva luni de fatza (cat o fi potaia de castrata, vaccinata si...iubita de mosii din bloc) de-i faci antirabic, antibiotic, si esti praf in urma traumei... (e cazul meu, da) pai te intrebi daca sa nu-i omori tu personal

din punctul meu de vedere, un anumal nu are ce cauta liber pe strada. poate doritzi niste lei, doamnelor iubitoare de caini? si ei sunt frumosi si...iubibili!




Nemona, ironizezi degeaba.
E bine sa citesti toate postarile inainte de a te exprima. Nu de alta, dar parerea generala este ca, cainii nu au ce cauta pe strada.
Deci relaxeaza-te.


Parerea mea e ca o mama a carei fetita a fost muscata de fata nu prea se poate relaxa. Eu in locul ei luam potaia la bate + mosii care o hraneau tot la bate.
Cand m-am mutat ultima data am descoperit ca avem un caine marisor "al scarii". Chiar daca mirosea de-ti venea rau n-am comentat... pana am venit noaptea acasa si n-am putut sa intru in scara ma ma maraia cainele. dragutz nu? Ah desigur eu nu practic psihologie canina.
Asa ca am vorbit cu administratorul care a vorbit cu vecinii sa nu-l mai hraneasca asa ca a disparut.

Ah si inca ceva. Xio m-ai spart cu incursiunile tale in mijlocul haitei furioase. O sa am imaginea asta despre tine ani si ani de acum incolo.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui nemora

ce e cu cainii? pai e iubirea facila. iubesc cainii rezulta sunt buna, am suflet mare, ce usor e sa ma conving si pe mine.

e, cand o namila te latra de ai contractii 2 zile, cand o potaie maidaneza iti musca fetita de un an si cateva luni de fatza (cat o fi potaia de castrata, vaccinata si...iubita de mosii din bloc) de-i faci antirabic, antibiotic, si esti praf in urma traumei... (e cazul meu, da) pai te intrebi daca sa nu-i omori tu personal

din punctul meu de vedere, un anumal nu are ce cauta liber pe strada. poate doritzi niste lei, doamnelor iubitoare de caini? si ei sunt frumosi si...iubibili!




Nemona, ironizezi degeaba.
E bine sa citesti toate postarile inainte de a te exprima. Nu de alta, dar parerea generala este ca, cainii nu au ce cauta pe strada.
Deci relaxeaza-te.


Parerea mea e ca o mama a carei fetita a fost muscata de fata nu prea se poate relaxa. Eu in locul ei luam potaia la bate + mosii care o hraneau tot la bate.
Cand m-am mutat ultima data am descoperit ca avem un caine marisor "al scarii". Chiar daca mirosea de-ti venea rau n-am comentat... pana am venit noaptea acasa si n-am putut sa intru in scara ma ma maraia cainele. dragutz nu? Ah desigur eu nu practic psihologie canina.
Asa ca am vorbit cu administratorul care a vorbit cu vecinii sa nu-l mai hraneasca asa ca a disparut.

Ah si inca ceva. Xio m-ai spart cu incursiunile tale in mijlocul haitei furioase. O sa am imaginea asta despre tine ani si ani de acum incolo.

J si Carla (05.02.2006)



JG si tu citesti pe diagonala?
Ma refeream la ironia postului, nu la faptul ca ar trebuie sa se relaxeze CHIAR daca fetita ei a fost muscata de caine.


Cu atat mai mult, cainii, s-a spus si iar s-a spus, trebuie sa dispara de pe strazi, la acest topic asa se sustine.
Ce sustin vecinele lui Nemora, e alta poveste.

Singura dezbatere ramasa lbera este metoda de a inlatura aceste animale de pe strada. Unii sustin otrava, altii impuscarea, spanzurarea, ruptul picioarelor, strangerea lor,(intai) eutanasiere, etc si etc.
Dar ne dorim cu totii sa dispara de pe strazi.

Iar cei care sustin ca, cainii trebuie sa stea pe strada sunt pur si simplu inconstienti si egoisti. Eu ii las deoparte, nu-mi formez parerile in functie de prostia altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

LadyJ, lasati lumea sa se exprima...scumpa doamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui nemora

ce e cu cainii? pai e iubirea facila. iubesc cainii rezulta sunt buna, am suflet mare, ce usor e sa ma conving si pe mine.

e, cand o namila te latra de ai contractii 2 zile, cand o potaie maidaneza iti musca fetita de un an si cateva luni de fatza (cat o fi potaia de castrata, vaccinata si...iubita de mosii din bloc) de-i faci antirabic, antibiotic, si esti praf in urma traumei... (e cazul meu, da) pai te intrebi daca sa nu-i omori tu personal

din punctul meu de vedere, un anumal nu are ce cauta liber pe strada. poate doritzi niste lei, doamnelor iubitoare de caini? si ei sunt frumosi si...iubibili!




Nemona, ironizezi degeaba.
E bine sa citesti toate postarile inainte de a te exprima. Nu de alta, dar parerea generala este ca, cainii nu au ce cauta pe strada.
Deci relaxeaza-te.


Parerea mea e ca o mama a carei fetita a fost muscata de fata nu prea se poate relaxa. Eu in locul ei luam potaia la bate + mosii care o hraneau tot la bate.
Cand m-am mutat ultima data am descoperit ca avem un caine marisor "al scarii". Chiar daca mirosea de-ti venea rau n-am comentat... pana am venit noaptea acasa si n-am putut sa intru in scara ma ma maraia cainele. dragutz nu? Ah desigur eu nu practic psihologie canina.
Asa ca am vorbit cu administratorul care a vorbit cu vecinii sa nu-l mai hraneasca asa ca a disparut.

Ah si inca ceva. Xio m-ai spart cu incursiunile tale in mijlocul haitei furioase. O sa am imaginea asta despre tine ani si ani de acum incolo.

J si Carla (05.02.2006)


Cand treci prin Ro daca vrei te iau de munta si stai cu mine in mijloc , sa vezi ca nu te papa cainii.
Ei nu mananca oameni , dar mnoa, ne credem prea deliciosi.
la fel a fost si cu bietii rechini care dupa "falci" au fost considerati ucigasii de oameni ai planetei

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Xio lasa, uite cum facem, vin noaptea la tine in Tm, tu fugi in mijlocul haitei si eu ma uit din balcon cu binoclu'. Merge?

PS... auzi, "munta" e un typo la manuta, da? Sau ce vrei sa spui?

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Spor la ucis Andrada. Ca sa poti merge pe strada.


Multumesc la fel si pofta buna (ziceai ca faci copane diseara nu?)
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

cand un caine musca un om solutia e simpla: il omorati
dar cand un om omoara sau loveste alt om, (nu spun caine ca atata imi trebuie) tre sa fie judecat , ba mai si scapa, da pe caine e mai usor sa.l omoram
din punctul meu de vedere as omori mai degraba omu, care o face premeditat din buna stiinta, de la care am pretentii, cu toate ca citind pe aici imi dispar pretentiile

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Mai, da de ce tine lumea neaparat sa amestece xtraterestrii cu prunele? Ce teaba au criminalii/violatorii/pedofilii etc cu maidanezii? Ambele probleme exista in societatea noastra, si rezolvarea uneia nu o exclude pe cealalta. Din cate stiu eu sunt foruri diferite care se ocupa de caini si de infractori. Unii tin de justitie, altii de primarie/ONG-uri.
Aici e vorba despre maidanezi. Discutam solutii pentru a-i lua de pe strazi. Nu inseamna ca daca nu vrem caini pe strazi vrem in schimb criminali. Sau e pe sistemul "ce conteaza ca avem o problema?(cainii), ca doar avem si altele? (infractorii)" SUnt lucruri total diferite, rezolvabile in mod diferit, de autoritati diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Spor la ucis Andrada. Ca sa poti merge pe strada.


Multumesc la fel si pofta buna (ziceai ca faci copane diseara nu?)
A



Andrada , exista unele animale care sunt destinate strict consumului alimentar.
Si la noi cainii nu sunt printre ele.
La noi cainele este cel mai bun prieten al omului.
Stiu ca alte argumente n=ai si atunci incerci si tu cu copane si ce-ti mai trece prin minte, dar asa , doar ca sa te anunt , e cam pe langa subiect ce spui tu


Lady , nu te chinui. Andrada imi explica mie ca e mult mai usor sa ai de-a face cu un caine: daca te enerveaza ii dai un sut in fund si ii spui mars , ca dupa cateva ore cand ii dai de mancare tot vine si-ti linge mana.
Mai vrei ceva?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

De ce nu incercam sa convietuim impreuna cat de civilizat se poate. Cainii si pisicile au ajuns sa fie o problema tot din cauza oamenilor care i-au abandonat pe strazi sau nu ii castreaza . De ce trebuie sa rezolvam problema "uman" prin ucidere? Tot " uman " a rezolvat problema si Hitler - ce ne deranjeaza ucidem - in loc sa cautam solutii demne de titulatura noastra de fiinte superioare.
Eu de exemplu toti cateii de la blocurile unde am locuit i-am castrat, acuma unde stau am pisici si la fel le-am castrat , vaccinat si deparazitat asa ca nu constitue nici cea mai mica problema pt vecini. Se poate dar trebuie ca oamenii sa vrea sa fie fiinte superioare.


quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput