eczema la bebei - vol I

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mihuletu,felicitari pt. reusita!
poti sa ne spui in cateva cuvinte la ce varsta si cum s-au manifestat bubitzele?
cei ala privalat de flumetazon. am dat o cautate si nu apare...

astept sa se trezeasca mezinul sa-l scot pe balcon sa-l caut de bubitze noi. am si eu un fix cu scosul la lumina zilei

cami si robi

http://community.webshots.com/user/maiaioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

au aparut pe la o luna - credeam ca e un streptococ luat din maternitate pana a venit doctorita acasa si a spus ca e eczema suzarului sau dermatita atopica si ca e din cauza hormonilor materni si o sa treaca de la sine dar ar fi bine sa nu o ignoram ca pe bebita o mananca si devine foarte nervoasa din cauza asta pentru ca nu stie ce se intampla cu ea. a aparut intai pe umerasi - niste bubute mici si rosii care curand s-au inmultit si s-au facut ca o crusta rosiatica - am dat cu crema de galbenele si s-a mai potolit. apoi a urcat pe gat si fetisoara si pe pielea capsorului, sub forma de bubite ca apoi sa se inmulteasca si sa uneasca pe obrajori si sa devina tot un fel de crusta rosiatica.
pivalatul e un hidrocortizon, dar poti gasi mai multe detalii la adresa de mai jos:
http://www.alergia.ro/pd/eczeme/05tratament.htm
se gaseste la orice farmacie din romania, e produs de antibiotice iasi si costa in jur de 10.000 lei. nu se aplica mai mult de 10 zile consecutiv si se repeta tratamentul de cate ori reapare dermatita. se da in strat subtire de doua ori pe zi si se maseaza bine sa intre in piele. noua ne-a mers foarte bine cu el.
multi pupici


www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

mihuletu, ce vesti bune! tineti-o tot asa!

cami draga,
nu-ti mai face atatea probleme ca esti "plopista". ti-am mai spus, eu cu cat citesc mai mult, cu atat devin mai confuza si inima mi se face cat un purice. mi-am promis de multe ori ca ma las de "sportu'" asta, dar nu stiu cum se face ca mereu imi fuge mana pe mouse spre site-urile cu pricina. oricum, cu toata "stiinta" mea n-am rezolvat mai nimic... mint, am "scapat" de ceva neuroni...

legat de baie. si eu ii faceam baitza la doua zile, citisem ca asa e bine, pt. ca apa usuca pielea si mai tare. apoi am descoperit (hahaha, apropos de ce-am scris mai sus) ca astea sunt idei invechite si ca bbii tre' spalati zilnic din cauza bacteriilor care se pot "depune" pe pielicica lor si asa sensibila. in plus, cei cu dermatita atopica sunt predispusi la tot felul de infectii, asa ca e indicat sa-i speli des. in concluzie, am purces la baia zilnica mai ales ca "fiara" a fost pusa in libertate (de o perioada merge in 4 labute, peste tot, asa ca-ti dai seama ce mizerie e pe el).

legat de crema hidratanta. parerea mea este ca daca-i merge bine cu una, sa ramai la ea. nu e regula ca o crema sa "functioneze" la toti la fel. important este sa gasesti una care sa-i faca bine bbului "propriu".

legat de protopic. tu o cauti cu lumanarea ! daca zici ca la robi a mers si are fata curata si acum, dupa 3 zile, nu inteleg de ce-ti faci procese de constiinta. ti-a spus si cora, nu e cazul oricum sa te nelinistesti.

ela draga,
eu am folosit atoderm, crema pt. piele foarte uscata, dar nu mi s-a parut ca noua ni se potriveste. cred ca avem pielea mult mai uscata decat poate face fata atoderm-ul... tu incearca, daca gasesti, poate la voi merge. culmea este ca acum il dau cu o lotiune (care se presupune ca are mai multa apa decat crema sau unguentul si deci se evapora mai repede de pe piele) si e mai bine. cum spuneam mai sus, cred ca depinde de fiecare.

cora draga,
am mai scris eu despre forumurile mele de p-aici. multi spun ca 2 "chestii" au contribuit la o imbunatatire clara a bubitzelor - antimicoticele (in speta candida) si probioticele. incearca fenistil-ul, poate merge si la voi. "ei" au administrat medicamente mult mai serioase, gen "diflucan". bineinteles, merge daca intr-adevar bb are probleme cu candidozele, desi tot "ei" n-au verificat inainte asta, dar uite ca s-a potrivit.

va las fetelor, ca iar am scris romane de citit in tren...

mona si andrei, membri LIB

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

fetelor,bb vostrii au bubitze la incheieturi?
(partea opusa cotului si in spatele genunchiului)
la noi au aparut de ieri si vad ca insista,nu se lasa batute deloc...

cami si robi

http://community.webshots.com/user/maiaioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

of, sa va raspund la toate:

pt ange si nu numai:

Marei i-au aparut bubitzele la 3 luni dupa ce am terminat alaptatul (nu mai vroia sa suga deloc!). Au aparut in jurul vaccinului din maternitate, BCG-ul. Initial am crezut ca e o reactie tarzie la vaccin. Au urcat apoi pe piept si incet incet pe fatza. Initial dispareau la tratamentul cu corticoizi (3-4 zile) si reapareau dupa un timp. Mara are acum 11 luni si un pic. De vreo 4 luni i-a aparut pe fatza o eczema rotundutza cam de 2 cm diametru, care nu a mai raspuns la cortizon, in sensul ca dupa incetarea tratamentului aparea la loc dupa 1-3 zile. Fiind pe fatza ne sare in ochi in orice moment, asa ca nu putem uita de ea! Ii apar si pe corp, dar le-am tratat cu indiferentza si vin si pleaca! Nici pe fatza nu mai dam cu cortizon, am vazut ca e tot degeaba. Problema e ca eczema se intinde, incet, incet si a crescut cam cu 0.5 cm in aceasta perioada. eczema are perioade de varf cand se face rosie si se ingroasa, apoi devine mai subtire si mai rozalie. Pe langa asta a inceput sa apara si pe obrazul drept! Nu am avut in schimb probleme la incheieturi si nici in zona scutecului. Am inceput sa ne scarpinam tarziu, cam de 1 luna si doar sporadic si numai cand e obosita.

la 11 luni: nu mancam ou, mancam rar peste, ca fruct am ajuns sa mancam doar mar! din cand in cand bem suc de portocala (l-am scos 1 luna si nu am observat nici o imbunatatire)!
baie facem zilnic,in cada mare, dezinfectata, dar scurta 5-10 min. La iesirea din baie, urgent emoliere, chiar pe pielea umeda! Folosim doar produse fara parfum speciale pt piele uscata si sensibila.
* cu Avene crema emolienta ne dam si de 10 ori pe zi. la 1/2 ora dupa aplicare pielea de pe fatza se usuca in straturi, straturi!

Ange, lasa ca iti spun eu tot ce spun somitatile dermatologice, nu trebuie sa vii pana aici!


Mona,
nu cred ca am fost clara. In unguentul preparat, locoid crelo are pondere de 2%. Altfel el e 0.1%. De asta ziceam ca chiar e insesizabil. Locoil crelo (nu crema!) e o emulsie lichida. In 50 gr. de Eucerin au pus 1 ml de Locoid crelo 0.1%.Pot sa zic ca nu e tratament, excluzand antihistaminicul! Crema e aproape in totalitate Eucerin! Asa ca tot emoliere, emoliere, emoliere!

hai ca v-ati plictisit, asta in cazul in care ati citit pana la capat.
Ange, stii ce ma gandesc, poate ai dat prea putin cu Elidel, nu? Ti-am zis ca mie mi-au zis 3 saptamani! Imi pare rau de bubitze! Cand va vede cineva? eu nu am vazut puncte albe, dar zicea, parca Ela, ca au avut ei la un moment dat bubitze de genul asta. Nu, Ela?

Va pup inca o data. Sa auzim de bine!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Iaca si noi la club! Desi preferam unul unde sa ne dam mari cu pielicele fine si albe, ca-n reclamele de la teveu.
Oricum, bine ca suntem sanatosi si voinici si dam randamente pe alte planuri, adica la frumusete, de exemplu. :-)
Lasand modestia la o parte, va prezentam un pic si problema, nesuferita de eczema adica: a aparut pe la 2 luni si ceva, constand intr-o liniuta pe piept, formata din mai multe puncte uscate, care s-au inrosit la un moment dat si s-au extins. Nu i-am dat prea mare importanta, pentru ca nici doctorita nu i-a dat, in plus stiam ca pielea bebeilor nu e intotdeauna ca-n reviste, filtrele foto sa traiasca!, si ca e normal sa aiba unele "caderi" de la nota 10, dat fiind hormonii, transformarile, mediul nou, etc.
La vizita de 4 luni am primit in dar Triamcinolone-ul, o crema cu steroizi, sub indrumarea de a o folosi de doua ori pe zi, dimineata si seara, iar la pranz sa facem un masaj cu Eucerin, din abundenta.
Nu a trecut, asa ca am schimbat tratamentul, de data asta ne-am pricopsit cu Hydrocortisone/Acid Mantle, cu care aveam intalnire tot de doua ori pe zi, dimineata si seara. Insa tot nimic.
Asa ca a urmat Elidel-ul, ca ultima speranta. Care a dat roade, dupa o foarte scurta folosire. Numai ca, intre timp, am tot citit una-alta, care mai de care pro-uri si contre, in urma carora am ajuns eu la concluzia sa-l stopez, indiferent de parerea doctoritei.
Si iata-ne la 5 luni jumate, ramanand numai la Eucerin de 2-3 ori pe zi, in functie de program, cu baie o zi da si una nu (cu bucurie in zilele cu 'da' si cu regrete in ziua de 'nu'), fara sapun, fara scarpinaturi.
Eu am tinut intre timp tot felul de regimuri, nu lapte, nu oua, nu grau, nu alune, nu nuci, nu si nu... insa cred ca nu asta e cauza.
Ne-am invartit si de-o programare la alergolog, insa testul cred ca nu i-l voi face, mai vedem.

Cu scuze pentru mesajul lung si cu speranta pentru o piele mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

buna, lexi. deci nici triamcinolone-ul n-a mers... tu ai fost la dermatolog sau tratamentele ti le-a prescris pediatrul? cu alergologul sunt si eu curioasa, daca-i faci testele. mi-a trecut si mie prin cap (andrei are niste cearcane care banuiesc ca sunt cauzate de o alergie, la ce nu stiu), dar am inteles ca exista "sansa" sa nu fie concludente. cel putin nu la toti bbii. sa ne spui cum a decurs. am inteles ca alaptezi inca - am citit ca face bine daca iei tu probiotice.

cora, tu te-ai exprimat bine, am inteles eu aiurea.

cami, noi in plica de la cot nu avem nimic. in schimb, in spatele genunchilor avem niste pete rosii, dar nu cred sa fie eczema. nu-s bubite, iar pielea nu e aspra. la fel si la cutele de la gat. presupun ca-s de la caldura (noi suntem si grasutz), desi vad ca nu trec nici alea cu nimic. desi mai dispar din cand in cand.

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

claudia, eu i-am dat 9 zile cu protopic. 7 zile de 2 ori pe zi(la 12 ore) si 2 zile numai seara. in rest glaxal base la greu. ti-am scris de fapt in mail.a trecut si a 4-a zi de cand am oprit protopic-ul si fatza este curata,curata. iarasi spun: Doamne ajuta!

am citit si eu de protopic atatea...chiar imi venea sa mi-l bag mie pe gat,asta ca i-am dat copilului...
acum mi-a trecut cat de cat si asta datorita mamicilor de aici.au reusit sa ma simt mai putzin vinovata vis-a-vis de administrarea protopicul-ului pe bb meu...

in schimb,la toate pliurile au aparut niste bubitze,de fapt o pata mare,rosie dar care cum spune Mona,nu este aspra la pipait...
constat cu stupoare ca sunt intinse de la putza pana la gat.
acum vre-o 2 sapt. i-au aparut la pliurile de la manutze dar au disparut. acum vad ca nu vor sa se care!!! le-am dat cu creme si 'nica! la naiba!
acum am citit intr-o carte,apropo Mona de zonele unde apare nemernica asta de dermatita, si spun "aia" ca in general apare pe fatza,in cap,la coate,pe piept si uneori la pliurile mainilor si picioruselor. tareeeee mi-e ca...

bubi, sa ne tzi la curent cu tot ce spun somitatzile de dermatologi.eu sunt la un pas sa nu ma intorc "acasa"...

aaaaa inca ceva! mei mona,mei! cum sa fac 21°? in casa ca sunt 24° si mie mi-au inghetzat picioarele.pe bune! suntem tare frigurosi zau ca la 21° inghetzam dar daca asa 'trebe!!!
astazi au fost 16° la Montréal si eu eram cu aerul conditz. deschis ca sa scad temp. la 21°!!!! pe la 23° l-am oprit ca ma luase cu clantzanit de dintzi. probabil o sa trec de la picioarele goale si de la numai tricou,la tzoale groase si papuci...

pe 4 sept. merg la unul din cei 2 pediatrii ai lui Robi. nu are rost sa va spun ca am luat programarea acum 2 luni...traiasca canada!

pe maine,

cami si robi

http://community.webshots.com/user/maiaioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

cami, hai ca m-ai facut sa rad cu tzoalele groase si clantzanitu' dintilor ! te si vedeam uitandu-te disperata la temperatura, doar, doar o scadea atata cat sa-ti pastrezi tricou'! hahahaha.

adevaru' e ca nici eu n-am mai reusit s-o tin la 21... dar, asta-iarna, parol c-asa am facut. acum am 24 in casa.

hai, noapte buna, ca iar imi vine sa rad. esti beton...

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mai fetelor, robi al meu are bubitze cam peste tot.
nu sunt pete rosii ci doar bubitze rosii...
are de pe frunte,in urechi,pe gat,burta,incheieturi si cam atat.sunt una aici,una colo...intr-o zi e plin si sunt de un rosu pronuntzat, in alta zi sunt ceva mai estompate.
pe fatza au aparut vre-o doua rosii
sper sa nuuuu...
nici nu vreau sa ma gandesc ca protopicul ala a fost de c..a !!!
va tzin la curent.

mona si nu numai, cum tzinetzi voi imbracatzi bb la 23°.
apropo,am dat iama in sifonier dupa tzoale groase
stitzi ca la montreal a venit toamna? sunt 17°
cum e in ro.?

ange,mamica de 2 ori

http://community.webshots.com/user/maiaioana

Mergi la inceput