amenoree

amenoree | Autor: mini13

Link direct la acest mesaj

buna seara la toata lumea!
sunt noua pe aici si nici nu ma prea descurc in forum...
sper ca intuitia ma va ajuta
am 33 de ani si de cativa ani nu am menstruatie decat daca iau anticonceptionale.
in februarie, analizele mele aratau valori de menopauza. dar nu m-am descurajat si am luat o jumatate de an branca ursului, zinc, vit.E, tinctura de marar. La inceput a avut efect, dar dupa aprox. 4 luni de administrare efectele s-au tot diminuat, mai apareau doar cativa stropi maronii. Am intrerupt tratamentul asta si ceea ce putea fi o menstruatie a disparut complet.
Dupa aproape
2 luni am mers la un endocrinolog care mi-a prescris duphaston 3 pe zi. la 3 zile dupa terminarea duphastonului a aparut menstruatia si am inceput sa iau diane 35(imi fusesera prescrise melleva 35, dar nu am gasit si au aceeasi compozitie). Trebuie sa fac niste analize, in zilele 14 si 21.
Dar, din moment ce iau anticonceptionale, adica introduc in organism niste hormoni care nu imi apartin, cum este de procedat ca analizele sa indice starea reala a hormonilor mei?
trebuie sa incetez sa mai iau ac la momentul analizelor? asta e marea mea dilema. va rog, ajutati-ma!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Mini,depinde ce vrea dr sa vada:in mod normal ca sa vezi valorile de baza analizele trebuie facute inainte sa iei hormoni,dar poate dr vrea sa vada valorile in timpul tratamentului,poate ca ai analize mai vechi facute fara tratament.
Cel mai bine ar fi sa suni si sa intrebi dr(cel care ti-a prescris analizele e acelasi cu cel care ti-a recomandat anticonceptionalele?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

De ce nu iti activezi Pm, ca sa poata oamenii sa iti scrie pe privat?

Deci, degeaba iei anticonceptionale, deoarece nu vei rezolva cauza, ci doar efectele.
Eu iti recomand tratament naturist. Daca doresti detalii, imi poti scrie pe privat.

Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.
concerning your soul


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Ar fi interesant de aflat care e totusi cauza amenoreei.O analiza de prolactina ti s-a facut?
Pana nu afli cauza,nu poti sa te tratezi.Dealtfel anticonceptionalele pun in repaus ovarele si menstruatia este suprimata,in locul ei aparand o asa zisa sangerare de privare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fa-ti o prolactina, un rmn pt. a vedea hipofiza cum este, precum si dozarea celorlalti hormoni.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini13 spune:

multumesc pentru raspunsuri
eu as face prolactina si fsh si lh si progesteron si ce mai trebuie in situatia mea dar acum, ca sunt in tratament cu diane...am terminat abia o folie ..ce analize mi-ar putea iesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini13 spune:

e posibil sa ai organele reproductive in regresie la 33 de ani????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Cum s-a ajuns la concluzia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Si eu am ramas insarcinata pe fondul unei amenoree, nu mai avea menstruatie de vreo 2 luni. Dupa ce am nascut am crezut ca o sa revina la normal, dar desi nu mai alaptam, menstruatia tot nu a revenit. Dupa o ecografie transvaginala dr mi-a spus ca am foliculi pe ovare cate 14 si 15 pe fiecare, ca de obicei femeile care au asa ceva nu prea raman insarcinate. Oricum, mi-a dat si mie duphaston, 2 pe zi, 5 zile, dupa care mi-a revenit menstruatia (deloc abundenta) si mi-a spus sa continui tratamentul cu AC. Asta ma intrebam si eu, daca intradevar rezolva cauza.

Mergi la inceput