SUNT RACITA!!! Ce fac cu bebe???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si eu am fost racita in toiul verii si am purtat si masca si am alaptat si tot tacamul. Dar tot i-am dat-o. Nu e chiar asa o nenorocire daca i-o dai - tot trebuie sa faca si copilul anticorpi.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

perdy si eu am purtat masca...aveam gripa si fetita avea 3 luni si nu a luat...asa ca curaj! Un sfat as vrea sa-ti dau....intreaba un doctor daca poti lua isoprinosine (asta pentru ca alaptezi!!!) Este un medicament de cresterea imunitatii si grabire a vindecarii excelent...eu i-am luat, catincai i-am dat (are un an si trei luni....) si are super efecte...asta ca sa scapi mai repede.
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

anticorpii se transmit cand suge la san, prin bibe ii dai doar proteina; asa ca lasa-l sa si suga, apoi completare cu bibe; din cauza starii tale de sanatate scade lactatia, dar ea revine prin supt; incearca sa iei galactogil cateva zile; sanatate!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

completez si eu : mare atentie la igiena personala!

adica, evita sa tusesti si sa stranuti in imediata apropiere a copilului, nu-l tine aproape de fata ta, nu-i respira direct in fata, de cate ori tusesti si iti pui mana la gura sau iti sufli nasul - obligatoriu te speli pe maini dupa aceea !!

microbii sunt prezenti in particulele foarte fine de saliva pe care le imprastii atunci cand tusesti sau stranuti...
cat despre masca, este utila intr-adevar, dar poart-o numai daca suporti...
lactatia intr-adevar scade din cauza racelii si a stresului (cerc vicios, cu cat te stresezi mai mult ca ti-a scazut cantitatea de lapte, cu atat o sa scada mai tare ...)

incearca sa te odihnesti mai mult, sa te hidratezi bine (ceai, apa, compot), ia vitamina C si pastile pentru gat (era foarte bun Oropivalone, dar nu se mai fabrica, poti incerca cu Tantum Verde, spray si dropsuri, dar numai dupa ce intrebi medicul pediatru daca ai voie sa le iei, pentru ca alaptezi...sau eventual citeste prospectul sa vezi daca au interdictie de administrare in caz de alaptare)

si off topic : mor cand aud sfaturi d'astea "lasa, ca trebuie sa faca si copilul anticorpi...". adica e mai bine si perfect normal ca tu, parinte si adult, sa nu dai doi bani pe niste masuri minime de igiena si prevenire, mai bine lasi copilul mic sa se imbolnaveasca, bagi antibiotice in el, ii distrugi flora intestinala, ii scade pofta de mancare, scade in greutate, ramane cu sensibilitate sau da in alte complicatii, tot tacamul....si pentru ce ? ca asa zic unii si altii ?!? pai atunci medicii la ce mai sunt buni ? hai sa ne tratam dupa sfatul vecinilor, rudelor, babelor, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Eu una stau si ma minunez si nu-mi vine a crede, serios.
Cum sa stai cu masca pe fata, doar pt ca esti racita. Si daca raceste copilul, ce? Asa formeaza anticorpi si corpul va sti sa lupte mai bine cu boala, data viitoare.

A si apropo de sfaturile babesti sau din vecini, medicii aia pediatri care prescriu antibiotice pt o banala raceala, sunt normali? Ei unde au facut domne scoala?
Daca eram in Ro, sigur copilul meu ar fi avut fundul tabacit de injectii cu antibiotice si stomacul distrus.
Prima iarna a fost groaznica, dar am ascultat sfatul medicului de a nu-i da nimic, decat in cazuri extreme ceva si uite ca acum nu a mai avut nimic.
Normal ca-ti faci griji ca mama, ca doar e puitul tau dar hai sa nu cadem in extrema cealalta.

25+

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony , www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze

Mergi la inceput