Rasfat sau varsta dificila?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crysa spune:

se spune ca bunicii "strica" nepotii. a mea e micuta, nu are decit 4 luni. maica-mea (care nu a avut norocul sa se bucure de copilaria mea, fiind studenta m-a crescut bunica), cind vine la noi, pe linga faptul ca traieste ce a pierdut cu mine, o si alinta extrem de tare. spre exemplu, eu o tin pe bia in pampers si uneori citeva ore o las in putza goala, dar ii pun un pampers desfacut sub funduletz sa nu ude patul. ei bine, maica-mea zice ca acel pampers desfacut o deranjeaza si i-l scoate detot. nu va pot spune, cum copilul meu a stat de vreo 5 ori cu maica-mea si mi-a pisat tot. oricit as incerca sa-i explic asta nu intelege. se mai spune ca bunicii dau in mintea copilului. acum cred ca decit sa mi-o creasca mama, mai bine o duc la gradinita. acolo ar invata mai multe, ar creste mai educata.
asta spun acum cind este micutza. sa vedem ce o sa fac cind or trece cei 2 ani si trebe sa merg la munca.
sanatate maxima,
bb bia si mami cryssa

cryssa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Eu sunt adepta regulilor. Asa ca avem reguli de la 8 luni de cand a inceput sa mearga in patru labe.
Exemple care imi vin acum in minte:
- la ora 10 culcarea
- desene animate numai intre orele 20 si 21 seara
- cariocile si culorile se folosesc numai sub supraveghere si trebuie sa ceara voie pentru asta
- daca a scris pe pereti i se ia obiectul cu pricina si nu-l mai vede o perioada
- creta se foloseste numai afara. Cum am intrat in casa se pune in camara
si multe altele.
Am avut probleme si cu soacra, care il adora (parintii mei stau departe de noi), dar nu m-am lasat, desi, fiind soacra, este mai greu... Cand a incercat sa-l aline dupa ce l-am certat eu i-am spus atunci pe loc sa-l lase in pace pana cand ii trece supararea. Chiar daca nu prea a vrut am insistat ferm si pana la urma a fost ca mine.
Eu cred ca este totusi bine sa fie rasfatati de bunici. Important este ca acestia sa nu-ti submineze autoritatea in fata lui.
"Bine bine, te lasa buni sa faci asta, dar mie nu-mi place, asa ca te rog frumos sa incetezi" eu cam asa procedez.
Poate ca am avut noroc de un copil cuminte. Nu am avut parte de tavaleli si urlete ... (2 ani si 9 luni) A mai carait... a mai dat sa planga, dar daca a vazut ca este fara rezultat a "lasat-o balta" cum spune chiar el. Ultima "boacana" este ca atunci cand l-am certat mi-am spus " Adi zice ceapa mati"... nu i-am dat peste gura cum am auzit pe cineva din jur ci i-am zis ca poate sa spuna, ca tot pe degeaba este, trebuie sa fie cum spun eu si gata.
Sanatate multa!

Mergi la inceput