Ce produse cu Omega 3 dati copiilor???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

dar daca nu le dam ? are ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Margarina e boala curata. Eu lu` fi`mea ii dau direct din ocean omega 3, la masa de seara ii dau peste cu orez cam 30 g. spanac, preaprat separat, nu amestecat , dovleac sau morcov cu ciuperci, azi , i-am preaprat dovlecel cu broccoli. In general ii dau 3 feluri de mancare la o masa.

Pestele se poate amesteca cu daikon ca sa-i piara mirosul. Nu stiu daca se gaseste si-n Romania.


http://en.wikipedia.org/wiki/Daikon
.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana_Alx

dar daca nu le dam ? are ceva ?


Stai linistita,din ce sa mai castige si farmaciile niscavai bani?Iti spune o mamica cu experienta cu o fetita care nu a luat niciodata asa minuni,dar in schimb e mare iubitoare de lactate,fructe de toate felurile si peste.
Cel mai tare m-am distrat la produsele "ulei natural de peste cu aroma de lamaie",dar vad ca si la "ariome"plaja este vasta:coacaze etc(oare cum s-or produce aceste arome???)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Al meu nu prea pune gura pe peste... exceptie acei "fishfingers", pe care totusi ii evit...
Ii dam Vigantoletten si asta este.
Gatesc cu ulei de masline si nu folosesc margarina.

Nici eu nu mancam peste cand eram copil (exceptie vacanta la mare) si n-am patit nimic nasol

Ingrid si Cristi 5 ani si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Uleiul de peste nu e o nascocire a medicinei moderne.Si cand eram noi copii ne dadea mama untura de peste care avea un gust oribil.La fel ne trata si cu propolis si miere de albine cand ne durea gatul.
Chiar vorbeam in zilele trecute cu un medic si vorbeam de copii si atunci a venit vorba de uleiul de peste.Si si-a adus aminte din cartile de pediatrie de beneficiile uleiului de peste la copii si nu numai.Asa ca nu uleiul de peste nu e deloc o "minune" noua.

Nana gerule nu se dau decat dupa 4 ani ca sa nu se inece copilul cu ele.Eu ii dau lichid.

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Uleiul de peste nu e o nascocire a medicinei moderne.Si cand eram noi copii ne dadea mama untura de peste care avea un gust oribil.La fel ne trata si cu propolis si miere de albine cand ne durea gatul.
Chiar vorbeam in zilele trecute cu un medic si vorbeam de copii si atunci a venit vorba de uleiul de peste.Si si-a adus aminte din cartile de pediatrie de beneficiile uleiului de peste la copii si nu numai.Asa ca nu uleiul de peste nu e deloc o "minune" noua.

Nana gerule nu se dau decat dupa 4 ani ca sa nu se inece copilul cu ele.Eu ii dau lichid.

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.


Normal ca nu este o nascocire a medicinii moderne.Cum nu erau nici diversele "potiuni"si alte "minuni".
Nu exista nicio cercetare stiintifica fara dubii desfasurata pe termen lung (minim 40 de ani)care sa arate ca acei copii care au inghitit "minunea"in copilarie au devenit mai destepti/frumosi/sanatosi pe parcursul vietii decat cei care nu au luat cu pumnul calciu/vitamina c/ulei de peste etc.Fara sa fiu inteleasa gresit,ar insemna ca pescarii si cei care mananca in special peste sunt superoameni,iar acest lucru nu se intampla.Gradul de inteligenta se pastreaza in parametrii obisnuiti.
Uite ca eu nu am fost tratata cu untura de peste in copilarie pentru ca mama,dupa un consult urmat de sfatul unui medic adevarat,a considerat ca n-am nevoie pentru ca eram un copil sanatos.
Si a avut dreptate.Am scapat si de "vitaminele" chinezesti(dupa scandalul de acum,ma intreb ce contineau de fapt) .
Aveti grija unde sunt fabricate pastilutele respective pentru ca in vremurile noastre prin "natural"nu se mai intelege ce era in trecut.Uleiul minune poate proveni din ape cu mercur sau din crescatoriile cu probleme de somoni,indopati cu diverse chestiute "foarte naturale" sau poate de la chinezi,mari mesteri in producerea "vitaminelor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Lory nu vreau sa te contrazic si sunt pe departe de e a incerca sa conving pe cineva sa ia ulei de peste sau altceva.E la latitudinea fiecaruia ce da sau nu copilului sau ceea ce consuma fiecare.
Eu il dau pentru ca e dovedit prin studii faptul ca uleiul de peste(sau consumul masiv de peste) scade incidenta bolilor cardiovasculare, previne rahitismul si osteoporoza , scade incidenta cancerului , ajuta la dezvoltarea creierului la copii (nu creste gradul de inteligenta) etc


Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa este, noi mamicile cautam sa punem bazele sanatatii... dar ce te faci daca la 13 ani cupilu se apuca de fumat (ca barbatul meu), baga pizza si Mac-uri in nestire ca asa este "cool" si tot asa :))

Nici nu vreau sa ma gandesc asa departe... desi cunostintele mele cu copiii adolescenti ma avertizeaza

Ingrid si Cristi 5 ani si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi
Eu il dau pentru ca e dovedit prin studii faptul ca uleiul de peste(sau consumul masiv de peste) scade incidenta bolilor cardiovasculare, previne rahitismul si osteoporoza , scade incidenta cancerului , ajuta la dezvoltarea creierului la copii (nu creste gradul de inteligenta) etc

Adica il face mai mare?La ce ii foloseste un creier mai mare????
Ca in mod sigur,din experienta cu copilul din dotare,nu are legatura cu gradul de inteligenta.
Nu mai stiu daca pe aici citeam ca vindeca si gastrita
"Scade incidenta bolilor cardiovasculare,previne osteoporoza" esti sigura ca e pentru copii?
Sa vezi ce bine previi rahitismul scotandu-l afara la joaca cu role,trotineta,minge,patine de gheata etc,si vara si iarna(cu exceptia gerului crunt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Nana ai dat si vigantol si ulei de peste?
Eu i-am dat o perioada o picatura de vigantol si ulei de peste desi nu doza maxima si intr-adevar ia scazut pofta de mancare si avea senzatie de greata pentru ca alimentatia lui avea prea multa vitamina D.Cand am intrerupt vigantolul s-a normalizat situatia.Chiar i s-a vindecat si o gastrita de care nu mai stiam cum sa scapam.

AMR 20 de zile

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.


Gata ,am gasit cu gastrita.E drept,am inteles un pic gresit.Se pare ca vigantolul sau poate uleiul de peste imbogatit cu vitamina D plus vigantolul au determinat niste probleme la saracul stomacel ,ca asa scrie intr-un prospect de ulei de peste.Si cand nu i s-a mai administrat in exces gata si stomacelul ,s-a bucurat ca a scapat ieftin.
Gata,am gogalit un pic si am dat peste un prospect de ulei de peste:




ULEI DE PESTE CU VITAMINELE A SI D2 , capsule gelatinoase
combinatii


Prezentare farmaceutica: Capsule gelatinoase continand: Ulei de peste 0,30 g vitamina A 330 U.I. vitamina D2 1000 U.I. si excipienti.

Actiune terapeutica: Produsul asigura un aport de cantitati bine cunoscute de vitamina A si D2 (330 U.I. si respectiv 1000 U.I./capsula) cu o foarte buna absorbtie digestiva si efecte terapeutice corespunzatoare. Vitamina D2 intervine in metabolismul calciului si fosforului favorizand absorbtia intestinala a acestora si diminuandu-le excretia prin fecale; influenteaza metabolismul celular si activeaza procesele respiratorii celulare; stimuleaza depunerea sarurilor minerale in oase in conditii de carenta dar la normali produce o mobilizare a calciului osos. Vitamina A intervine in elaborarea rodopsinei. In functia tiroidei si a glandelor sexuale, in reglarea troficitatii mucoaselor si tegumentelor, in reglarea multiplicarii celulare.

Indicatii: Profilaxia si tratamentul rahitismului, carente vitaminice A si D la adulti si copii, femei in ultimul trimestru de sarcina si in perioada alaptarii, osteomalacie, osteoporoza, spasmofilie, convalescenta bolilor infectioase, tuberculoza cutanata si osoasa.

Contraindicatii: Hipercalcemie, nefrite, litiaza renala, procese degenerative cardio-vasculare, ateroscleroza.

Reactii adverse: Pot aparea varsaturi si diaree in special la copiii mici la care se administreaza numai continutul capsulei. Atentie! Administrarea prelungita si/sau de cantitati mari de produs poate induce hipervitaminoza D2 si mai putin A cu tulburari in metabolismul calciului. Hidrocefalie. Agitatie. Insomnie.

Mod de administrare: Copii pentru tratamentul rahitismului: 4 capsule pe zi, 3-4 saptamani cu asociere de calciterapie: (pentru sugari si copiii mici se utilizeaza numai continutul capsulei obtinut prin inteparea cu un ac si evacuarea acestuia). Pentru profilaxia rahitismului: 1 capsula pe zi in special in perioada cu mai putine radiatii solare (septembrie-aprilie). Adulti: 1-2 capsule pe zi. Se recomanda ca doza zilnica sa fie administrata in priza unica intre mese.

Forma de prezentare: Flacoane a 30 capsule gelatinoase. Atentie! A nu se lasa la indemana copiilor.

A.P.P.:
Producator: Biofarmhttp://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=536
Asa ca trebuie sa te uiti bine inainte sa dai copilului ceva,mai ales daca mai ea si un siropel de calciulet si un picut de vitamina C(din care organismul oricum nu face rezerve,surplusul este eliminat repede) si niste Oscilococc..

Mergi la inceput