Grup de facut miscare

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Deus
Programul asta il am si eu .
Numai ca inversat.
este super bun programul indiferent de unde-l incepi
Cum merg de 5 ori fac prin rotatie fiecare zi .
La abdomene am dde 3 ori pe saptamana 4 serii de cate 20 ridicari picioare din pozitie atarnat si 4 serii de cate 20 crunch la aparat cu 10 kg in plus. Anul trecut la sala am cam exagerat cu crunchurile astea , ca mi-am pus 50 de kg si am facut o dehiscenta pe dreptii abdominali care m-a linistit o perioada.
toata lumea are muschi abdominali doar ca la unii nu se vad de grasime! la tine nu este cazul asa ca nu te stresa tare si daca faci abdomene clasice si nu cu supliment de greutate dar constant vei avea pachetele frumoase pe abdomen :)
Zilele mele preferate sunt de

1. 1biceps+triceps ( Banca Scott 3 serii de acte 15 cu 15-20 de kg , astept sa trec si la 25 , cu bara 3 serii de cate 15 dar n-am idee cate kg are , cred ca tot 15 sau 20 si discert de tot cu gantere , ca nu ma incanta; tricepsul il fac la scripete , cu gantera si la un aparat care mimeaza tractiunile , acolo imping cam ...40 de kg )
good girl :)
2.Picioare : pt. cvadriceps, de la 30 de kg in sus (dar putin in sus ) , biceps femural , presa normala si presa la care ma imping pe mine ...urasc fandarile si genuflexiuni nu pot face ca am o entorsa urata. Si gambele ies din discutie. Pt. adductori si abductori nu mai fac , am vazut ca intra bine la presa. Plus ca de cand merg la sala tot fac si cu greutati putine , si cu 60 de kg si tot nimic.
orice exercitiu faci gen leg press, genoflexiuni, fandari, jogging iti lucreaza tot piciorul de la fesa pana la gamba doar ca difera pct pe care se pune accentul insa de cate ori faci ceva pt un muschi ( gen hamstring ) tie iti lucreaza antagonisti si ceilalti muschi ai piciorului ! deci nu te stresa fa ce poti si nu forta daca ai entorsa ca ramai cu sechele pana la 90 de ani
Aici am o intrebare tampita: daca iau carnitina si fac si cardio aia la sfarsit (30 de minute mers alert , constant , nu schimb vitezele), exista vreo sansa sa nu mai am fundul la fel de bombat ? Stiu ca e tampa , dar ma macina neincetat
Esti tanara, toate cele pe tine stau sus:) bucura-te si fa sport asa ca pana la 50 de ani o sa arati bine! fesele lucreaza f bine la genoflexiuni cu gantere sau bara cu greutati daca chiar vrei sa le dai de lucru mai multisor

3. Piept si umeri . La piept fac fluturari cu gantere de 12 jumate cred(desi ma indoiesc sincer ), fluturari la aparat si impins bara , iar pt. umeri fac fluturari laterale , si ceva aparate de pe acolo. La toate astea fac 3 serii de cate 10-15 , de obicei 15 dar daca pun greutate mare si simt ca arde rau ma opresc la 10 , ca oricum nu as mai face corect.
good girl :)
4.Spatele este pe ultimul loc pt. ca mie mi se pare ca am un spate de inotator profesionist si de asta nici nu imi vine sa fac. Dar la insistentele prietenului meu si a antrenorului respectiv care m-au asigurat ca doar se contureaza muschii si nu se mai lateste , ma sacrific. Lombarul iarasi este pasiunea mea , ca iubesc gropitele.
Prin urmare , in afara de extensii cu greutate de 5-10 kg mai pot face ceva?
spatele chiar daca de la mama natura il ai frumos trebuie sa nu-l lucrezi mai putin decat pieptul : pt o postura frumoasa a corpului ai nevoie de echilibru in dezv muschilor, pt nenumarate posibile boli tampite ai nevoie de un spate puternic, pt o viitoare sarcina, pt un abdomen frumos, pt viitorul tau job de medic care poate o sa stea 10 ore aplecat peste o operatie ai nevoie de un spate tare, etc.....
Ah , ce bine-mi prinde sa vb cu cineva care e profesionist
Multumesc esti tare draguta:)
Nu uita de incalzire si de stretching :)
"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Arati bine si esti plina de energie asa ca profita la maxim :)
Ce frumos sa ai 24 de ani .....mama ce perioada frumoasa....
Numai bine si spor la treaba

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Eu, dupa ce culc copilul, seara , stau cu calculatorul in brate si ma delectez cu desprecopii. ....doar ca in brate se adauga un catel in stg si un pisic in brate asa ca imi cer scuze daca mananc litere :)insa scriu in niste pozitii.....
Sa aveti doamne sportive o zi buna si primavarateca !

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

super catzelu cu pisica ta

Am olecutza de febra musculara, dar nu ma plang... deseara bratte si piept

Apa sa nu uit de apa, 3 l , wow, o sa incerc ,



------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna fetelor!
Annie, n-am mai intrat de cateva zile, dar sunt oarecum in continuare pe baricade. Zic oarecum pentru ca am lipsit o saptamana de la sala, din motive de probleme grave de sanatate. Sper sa ma pun repede pe picioare si sa ma duc (chiar de saptamana asta) din nou la sala. Imi lipseste miscarea si abia astept sa am voie sa fac iar miscare.
Va pup si sa aveti spor!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Tusferi, imi pare rau sa aud asta, sper ca esti bine acuma, si sa ne insotesti

spor la sport!



------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Multumesc mult Annie, acum sunt mai bine. Azi m-am dus din nou dupa o pauza de o saptamana si jumatate. Am facut doar banda, maine ma duc din nou si fac aparate.
Pupici la toata lumea

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Nu mai face nimeni miscare pe aici?
Cum merge sportul doamne dragi?
Vine primavara, hainite mai putine colacei la vedere ...

www.de-azi.ro blog-ul meu
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

An primit cadou un stepper si donatie temporara un leg magic.Cu toate astea sint cam lenesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Eu sunt inca pe baricade desi am mai redus frecventa sedintelor din motive de sanatate. Saptamana trecuta am fost doar de 2 ori dar sunt multumita ca am fost totusi. Sper ca saptamana asta sa merg cat mai mult, azi am fost si am facut doar eliptica si banda, 75 min.

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

nici nu prea pot sa ma duc la sala , incerc sa fac prin casa ce pot, cu ce pot

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput