Grup de facut miscare

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Cand mergi la cumparaturi sa te duci cu papucii de sport pe care ii ai acuma.Sa ii schimbi de cateva ori, sa faci joc de glezna si sa te plimbi putin prin magazin. Daca simti o diferenta in sensul ca miscarea este mai lina, mai usoara si te simti comod - esti fericita posesoare a unor papucii fantastici ! :)
Succes sunt happy sa vad ca unele persoane au rezultate si se lupta pentru starea de bine.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

deus,

sera buna !




mami & bubu, foarte specialul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna fetelor sportivelor!
Eu am facut azi doar banda. Fac in general o zi parte inferioara, o zi parte superioara, o zi banda si pe urma de la capat.
Azi am stat 70min pe banda si am facut 7km dar am variat vitezele. Adica am inceput incalzire 10 min la 5.5-6, apoi 16 minute alergare la 7.5km/h apoi mers la 5.5-6km/h, iar alergare 4 min la 7.5, iar mers, iar alergat. In total am alergat 25min. La sfarsit am mers pe banda la 6grade si ultimele minute la 15grade.
Mihaera, pentru genunchiul stang unde am probleme mi-am luat o genunchiera, dar trebuie sa imi iau si pentru dreptul. Ma simt mult mai bine cu genunchiera.

Deus, extraordinar filmul ala. Foarte mobilizator. M-a impresionat pana la lacrimi. Extraordinar, n-am cuvinte. Ne trebuie cate un filmulet din asta din cand in cand.

Cat despre subiectul "papuci" de alergare, subscriu. E foarte important sa ai papuci speciali pt running. Eu mi-am luat de la intersport, unii adidas. Din ce am mai citit cei de la asics ar fi cei mai buni pt running. In general la magazinele cu articole sportive, gen adidas, lotto, nike, scrie care sunt pt running care sunt pt footbal, etc. Intreaba-i si pe vanzatori.
Eu am mai citit undeva ca e bine ca papucii de alergare sa fie mai mari cu un numar si eu asa mi i-am luat pt ca am deja 2 unghii invinetite de la papuci fix numarul meu. Deci eu papucii astia cu care alerg i-am cumparat un numar mai mare decat port. Ma strang foarte bine la sireturi si nu se plimba piciorul in papuc, sta fix dar nu mai imi stau varfurile lipite de varful pantofului.

eu mi-am gasit niste papuci de running de la Asics pe care mi-i doresc mult dar din pacate sunt in criza financiara si nu cred ca o sa mi-i cumpar...

fetelor va pup!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaera spune:

Pup fetele sportive

Nu mai face nimeni sport?
Eu miercuri n-am facut nimic, dar joi am facut 30 minute de aerobic si 40 minute alergare alternativ cu mers.
Vineri am facut 50 minute Body Sculpt (dar cu pauze de 1-2 minute intre exercitii) si apoi 40 minute de alergare usoara, la 6 km pe ora.

Dupa fiecare sedinta de sport fac si 20 minute de sauna, iar ieri am stat vreo 30. Ajuta oare la slabit? In orice caz, ma simt mult mai bine dupa.

Tusferi, vad ca alergi foarte repede, 7,5 km pe ora, si rezisti mult timp. Eu am alergat la inceputul saptamanii 6 km/ora alternativ cu 8k/ora, dar nu reuseam sa ma mentin la 8 km mai mult de 3-4 minute. Cred ca mai am inca nevoie de antrenament. Asa ca m-am decis ca mai bine alerg mai incet, dar sa rezist mai mult timp pe banda.
Bine ca ai scapat de durerile de genunchi. Mi-as lua si eu doua genunchiere, de fapt mi-as fi dorit din alea care te protejeaza la cadere, genul celor pe care le poarta fotbalistii. Asta in cazul in care mai merg la patinoar, ca iau cazaturi multe si dese.

Gogosel, felicitari pentru perseverenta si pentru performantele atinse pe banda . Cate 7 km in mers rapid pe banda cred ca sunt ceva. De asemenea, felicitari pentru kilogramele pierdute!

Cred ca am nevoie sa fac mai multe abdomene, ca nu mai simt nicio febra in ultima vreme. Voi ce exercitii faceti ptr abdomen?

Pupici si noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Buna fetelor. Nu prea am timp sa citesc prea mult din urma (nu va suparati pe mine...) dar am vazut titlul subiectului si cred ca vreau sa ma bag si eu in seama. Am un bebe de un an jumate, si vreo 8 kile ramase dupa sarcina. De facut ceva sport m-am apucat de la inceputul lui ianuarie. Mai o zi da, mai o zi ba, ba doua da, ba trei ba... intelegeti voi.
Am descarcat de pe net niste exercitii super, P90X se cheama. Sunt filmulete pentru diverse zone, cam de-o ora fiecare. Pe-astea le combin/alternez cu bicicleta eliptica (cam 12 km la o sedinta, la viteza de 25km/h. De trei zile abia ma mai misc. Abia acum am reusit sa fac exercitiile pentru picioare si ma dor zone unde nu credeam ca exista atatia muschi. Nici pe sezut nu pot sa stau.

Ce voiam sa va intreb... Ati auzit de exercitiile Callanetics? Mi-a recomandat o prietena sa le caut pe net si mi-a spus ca ea cu ajutorul lor a reusit sa redevina la o forma frumoasa, dupa 2 sarcini. Vad ca sunt destule laude la adresa lor pe diferite forumuri. Acum le-am pus si eu la descarcat de pe-un torrent si abia astept sa le incerc. Cred ca eliptica, plus cateva din exercitiile P90X si cateva Callanetics (alternate pe zile, bineinteles) vor feri corpul de rutina si sunt increzatoare ca voi avea rezultate bune.
O sa va povestesc si voua ce si cum fac...poate ma ambitionez si eu si ma tine mai mult de-o luna...

Va pup

Mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Callanetics, Pilates si Yoga sunt toate super bune dar, daca in prima faza doresti sa slabesti fa exercitii cardio - rapide/tonice/cu multa transpiratie:) Dupa ce ai slabit si esti multumita treci pe acest gen de exercitii care intr-adevar te vor ajuta sa-ti tonifici musculatura, sa ai o postura frumoasa/corecta, sa-ti imbunatatesti flexibilitatea si in general sa te simti f bine si frumoasa!
Mult succes, bravo tie !

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Eu am mai fost la sala si joi, dar vineri n-am fost pentru ca m-am dus sa ma coafez pentru un botez si nu vroiam sa ma ciufulesc si sa ma transpir la sala.
Duminica am fost cu iubitul si am alergat (intervale) cam jumatate de ora in parc.
Azi, luni, am fost si am facut doar banda, dar n-am alergat deloc pt ca mi-a fost cam rau de la bila. Am facut o ora banda la 6km/h si inca 10 min eliptica si pe urma am plecat acasa ca mi-era din ce in ce mai rau.
Blueiris, bine ai venit printre noi si sa nu ne parasesti

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

si eu am fost ieri, dar am insistat pe picioare, ca am avut probl cu un junghi, si ma cam tineau coastele Acum sunt mai bine, muuult mai bine, maine sper sa mai recuperez ceva si sa mai bag si niste piept!

Tusferi pt perseverenta, sanatate puiului mic !

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Am facut aseara niste callanetics. Abia ce-mi trecuse febra musculara ca azi am alta, pe la alti muschi. De dimineata am facut exercitiile pt brate, asistata de fiica-mea - care numai in calea greutatilor mele statea... Dupa ce-mi vin ajutoare acasa, care sa ma "scape" pe gargarita, o sa bag macar 30 de minute de bicicleta eliptica. Poate o sa le completez si cu niste exercitii pt picioare...poate nu. Sa vad cat de obosita o sa ma simt.
Deus, multumesc pentru sfat. Sincer, as fi multumita si daca as ramane la cate kile am acum (54), dar sa nu mai am aripioare si burtoi. De aceea cred ca vreau sa combin cardio cu exercitii de tonifiere. Ori slabesc de la cardio si ajung cum eram inainte, ori raman la aceleasi kg si dobandesc postura frumoasa.
La cat de repede ma plictisesc, poate facand in fiecare zi altceva ma tin si eu de sport. Pe care nu-l suport. Nu l-am suportat niciodata. Dar atat de bine ma simt dupa ce-l fac. Atat de mult simt ca fac pentru mine, incat il si iubesc in acelasi timp.

Va pup

Mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ziua buna la sportive

Fetelor, am si eu nevoie de cateva sfaturi, va rog mult, sfatuiti-ma si pe mine din propriile cunostinte in materie, si chiar experienta.
Deci:am 1,68, sunt slaba bat,49 kg, sunt la cura de ingrasare, prin urmare de la pastile, mese regulate si consistente, voie buna, de vreo cateva zile am pus binisor pe mine, probabil 1kg , nu m-am cantarit inca, insa m-am rotunjit vizibil, blugii plesnesc, costumul de la munca imi este fix pe talie, toate bune si frumoase, insa....
vad ca pun grasime...nu imi displace la ora actuala, dar posibil ca daca o tin tot asa, sa se aseze neuniform si sa ma transfom intr-o gelatina.
Asa ca, cu chiu cu vai, mi-am facut azi dupa munca, un program, de la care mi-am promis ca nu ma abat.
La sala , imposibil sa ajung, insa am fost azi si mi-am luat greutati, adica doua haltere a cate 1 kg, si doi saculeti ptr picioare(de aia cu scai , ptr glezne).
Da nu stiu ce sa fac cu ele.
Am ceva cd-uri cu Pilates(mi se par vax albina, f plictisitoare, nu simt absolut nimic), Yoga, eventual mai cumpar vreo doua, numai sa stiu cum si ce trebuie sa fac.
Ce vreau sa va intreb:
1.De cate ori pe sapt. ar trebui sa exersez, si cand?
Banui ca este important sa fii odihnit, nici flamand,nici satul, nici prea obosit nici prea fresh, cum e?
Citisem cu mult timp in urma ca aceste detalii, conteaza f mult in vederea obtinerii rezultatului scontat, dar nu retin si sfaturile.
2.Vreau sa obtin masa musculara, atat cat sa ma definesc nitel, si absolut fermitate.
aveti idee cu cata greutate trebuie sa lucrez?Mximul cat pot ridica??
3.Este indicat in cazul meu(nu vreau sa slabesc) sa fac si aerobic, jogging??
4.Strechingul este obligatoriu inainte de inceperea exercitiilor si dupa terminarea acestora?ajuta?

Cam atat... am uitat ce vroiam sa mai intreb
si eventual, daca nu reusesc sa ma tin de schema, merge daca urc de 3ori/sapt 42 de etaje? lucrez la etajul 42, si as putea sa ajung cu vreo 30 min mai devreme, special ptr urcat scarile.
Dar astfel, banui ca as lucra numai partea inferioara a corpului, ori la mine buba e sus...vreau ceva muschi la maini, si un spate mai ferm, mai...drept

Vrusi sa mai adaug ca sotul meu mi-a lamurit parte din dileme, insa nu mi se pare logic ce spune el, desi e sportiv din nastre, am impresia ca ma comfunda cu vreun amic de 100 kg de-a lui.
Nu realizeaza ca eu am doar 49 kg, si abia ridic 2 kg intr-o mana, si mai rau, nu am facut niciodata sport!!!
Asa ca prefer parerea voastra



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput