Vopsea henna

Vopsea henna | Autor: emma2006

Link direct la acest mesaj

Ma tot gandesc sa-mi vopsesc parul negru; l-am mai avut asa, dar nu m-am vopsit niciodata cu henna. Imi puteti spune va rog cele care ati folosit henna negru daca merita?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu am folosit Henna dar blond. La mine nu prea a prins,in sensul ca nu deschide culoarea, dar era si firesc, eu sunt satena spre blond, insa i-a dat parului niste reflexe f frumoase si parul straluceste dupa ce ma fac. Asa ca eu ma mai fac cu Henna chiar daca nu devin blonda.
Pe negru cred insa ca prinde mai bine, ca nu trebuie sa iasa pigmentul natural, ca la blond ci il acopera pe cel natural.
Eu as incerca, in locul tau, mai ales ca Henna se duce dupa cateva spalari. Asa ca daca nu ai mai fost bruneta, cred ca e chiar bine..in ipoteza in care nu o sa iti placa.
Eu am folost Henna la tub, gata preparata, am auzit insa la fete ca Henna pudra ar fi mai tare..


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albi` spune:


Eunice, ce marca era henna la tub cu care te-ai vopsit ?
Ce alte culori mai erau, in afara de negru si blond?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Da, merita, cu prisosinta! Este ceva mai naturala decat altele, de fapt, 100% naturala, face parul sa straluceasca, distruge matreata, nu curge culoarea din par, rezista cam 1/2 de an...mai greu e sa o scoti din par, deci trebuie sa faci o alegere pe termen lung...eu am luat una indiana, foarte buna, de la plafar,mai buna decat cea turceasca. Trebuie sa fie cat mai proaspata, de curand ambalta, asta e secretul. Nu o sa iti para rau, crede-ma!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
citat din mesajul lui Albi`


Eunice, ce marca era henna la tub cu care te-ai vopsit ?
Ce alte culori mai erau, in afara de negru si blond?








hey.. I could be wrong ! ..but at least I'm breathing..



Era frantuzeasca sau cel putin scria in franceza pe ea. Avea mai multe nuante, dar nu mai stiu cate. Eu mi-am luat din Victoria si tubul era in cutie. Am doua colege care si-au luat de la nu stiu ce plafar si tin minte ca ele au zis ca au luat Henna pe care insa nu scria nimic, iar vanzatoarea ar fi putut gresi f usor nuanta. Adik sa iti dea negru in loc de blond.
In legatura cu cat tine..pe cutia mea scria 4 - 5 spalari. Colega care s-a facut cu pudra mai avea culoarea si dupa o jumatate de an. Cred ca tine si de par. Ca eu de ex m-am facut mai de mult cu un nuantator L Oreal care trebuia sa iasa dupa 5, 6 spalari si care a iesit ..cu foarfeca.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Acum vreo 10 ani ma vopseam si eu cu henna, dar pe vremea aia nu era decat roscata. O luam in cutie sub forma de pulbere si o amestecam cu apa si un galbenus daca imi mai aduc bine aminte. Aveam si culoare frumoasa, si un par sanatos si stralucitor. Deci daca gasesti varianta pulbere, poti sa incerci. Despre varianta la tub nu stiu nimic.
Sa ne scrii daca te-ai hotarat si daca iti place.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

din pacate nu iese decat cu foarfeca si nici alta vopsea nu mai prinde peste. Asa ca tre sa fii foarte decisa ce culoare vrei sa sa iti placa.....nu ai cale de intors

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri, ma mai gandesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

m-am facut si eu candva cu hena roscat, dar nu am mai putut sa scap de ea decat prin tuns, eu am folosit cutia indiana de la plafar. acum am vazut la farmaciile naturalis o vopsea care nu e henna, fara chimicale, cu paleta larga de culori, vreau sa imi iau saptamana asta sa ma vopsesc la coafor, va scriu cum a iesit. pretul e 20 si ceva de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Atentie, henna neagra poate f f periculoasa! Uitati aici sa vedeti ce si cum: http://www.hennapage.com/henna/ppd/index.html

Henna rosie in schimb e OK!

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Carolina, multumesc pentru raspuns, mi-am luat gindul de la henna negru

Mergi la inceput