Cumparaturi Victoria's Secret (Cap.2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Acum, taxele, va dau un exemplu: la o pereche de sandale de 45$: 45$ ori 2,36 lei (cursul negociat de banca)=106,2 lei. Se adauga taxe vamale de 17% (difera foarte putin prin materialul din care sunt facute, talpa, etc., eu am avut si 16,5% si 16,8%, sunt niste coduri) care inseamna 17,84 lei. In total avem 124,04 lei. Peste aceasta suma, se aplica TVA de 19%, in cazul nostru, 23,57 lei. Rezulta suma totala de 147,61 lei.
Deci pentru o pereche de sandale de 45$ am platit 147,61 lei fara costurile de shipping. Taxele se aplica doar pe valoarea produselor, nu pe suma totala a facturii de la VS.
Avem taxe vamale la incaltaminte: aproximativ 17%; la textile:12$ si la accesorii:3,7%.
Uite aici, mama_lui_alex calculele. Nu stiu ce scrie Roxana de vama pe transport. Astea sunt singurele taxe pe care le platim. Taxe vamale + TVA. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Carrye

Acum, taxele, va dau un exemplu: la o pereche de sandale de 45$: 45$ ori 2,36 lei (cursul negociat de banca)=106,2 lei. Se adauga taxe vamale de 17% (difera foarte putin prin materialul din care sunt facute, talpa, etc., eu am avut si 16,5% si 16,8%, sunt niste coduri) care inseamna 17,84 lei. In total avem 124,04 lei. Peste aceasta suma, se aplica TVA de 19%, in cazul nostru, 23,57 lei. Rezulta suma totala de 147,61 lei.
Deci pentru o pereche de sandale de 45$ am platit 147,61 lei fara costurile de shipping. Taxele se aplica doar pe valoarea produselor, nu pe suma totala a facturii de la VS.
Avem taxe vamale la incaltaminte: aproximativ 17%; la textile:12$ si la accesorii:3,7%.
Uite aici, mama_lui_alex calculele. Nu stiu ce scrie Roxana de vama pe transport. Astea sunt singurele taxe pe care le platim. Taxe vamale + TVA. Atat.



nu-mi place ce calculati voi..ca nu-mi iese bine nici asa..nici asa.....ultima data si ultima data am luat vreo 3 perechi de pantofi a caror valoare de factura era pe la 160$...tanti de UPS cand m-a sunat mi-a spus estimativ ca ar fi taxe de plata vreo 2 mil (sau pe acolo)..m-am targuit un pic cu ea la tel..ea a mormait ceva..cu faptul ca le poate incadra la alta clasa..sau nu mai stiu ce..si pana la final am platit curierului vreo 60 ron.

Din ce imi spuneti voi de "calculele"..nu-i bine si nici frumos deloc....va anunt oricum cat m-au charge-at..caci sunt in tara deja de ieri dimineata (dupa trackingul UPS)....e. f. funny..le-am comandat pe 18 iun. parca..si sunt in tara de ieri..sunt curioasa cat le tin cei de la UPS in vama..poate imi baga si vreo taxa de depozitare ..ceva..

PS - pt. fete..
pt. UPS..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Carrye - da, e vb de transport..Tot ce e pe factura se supune vamuirii. Si da, e pe factura si transportul (acel shipping) si mi l-au vamuit. Credeam ca-s mincinosi dar oamenii au fost fair si mi-au zis ca pot sa sun la Agentia Nationala a Vamilor sa ma conving...Apoi mi-a confirmat si sotul (avem firma de intermediere transport international) ce mi-a zis tipa de la UPS. Daca mai ai facturi de la ei uita-te si te vei convinge. Insa eu nu stiu cum zice Mama lui Alex ca s-a targuit cu ei..cred ca eu nu-s buna negociatoare

Si sa stii Mamica de Alex, ca mie mi-au stat produsele vreo sapt in Romania, in conditiile in care pana aici facuse doar 3 zile

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Roxana Claudia
Insa eu nu stiu cum zice Mama lui Alex ca s-a targuit cu ei..cred ca eu nu-s buna negociatoare



Pantoful de piele e incadrat in alta "clasa" decat pantoful de panza, de pilda; hainele poliester au alte taxe decat bumbacul/matasea..aici cred ca se poate "umbla"..

Caci doar stim bine ca si in of. postale externe sunt functionari comisionari/agenti vamali..si..taxele..le stim, nu?!?(caci doar, si la ei se aplica teoretic aceeasi lege)

In fine..urmatoare comanda..va fi cu "tzaraita"..cat mai "subtirica"..si pana'n 100$..sa vedem ce iese..

Am comandat lucruri prea dragalase ca sa ma mai supar pe taxele vamale acum....macar sa mi se potriveasca..


PS - rochita galbena care-mi place si mie..ce marime ai luat-o? si..este f. decoltata?!..caci materialul pare plinut si ok..si croiala e super..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Rochita galbena am cumparat-o marimea S si-mi vine bine. Insa am unele pe care le-am cumparat M (cele mai decoltate) pt ca eu sunt chiar intre masurile S si M, si S mi s-ar fi luat pe piept...as fi ramas cu un decolteu muuuult prea sexos (fireste ca am patit-o!).

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

si eu stiu ca se platesc taxe inclusiv pe transport, si eu am platit cand am facut importuri (nu de la VS, importuri de sume mult mai mari), initial si eu am avut aceeasi mirare, cum e posibil sa platesti taxe si pe transport, nu doar pe produsul in sine, asta e. Dar vorba Roxanei, tot iesi mai bine la bani, cu tot cu taxe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

In fine...nu stau sa ma contrazic. Stau cu factura in fata si am DOAR produsele trecute peste care s-a aplicat taxa vamala de 12% in cazul textilelor, 16,8% pentru pantofi si 3,7% pentru accesorii la care s-a adaugat pentru fiecare in parte TVA de 19%. Astea sunt calculele pe care le vad si asta scriu. Chiar mi-a facut al meu calculele data trecuta pentru ca in comanda mea erau si produse comandate de sora-mea si mi-a calculat pentru fiecare in parte ce am avut de platit.
Eu nu am platit asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Carrie, ce masura luasesi tu fustitele de ti-au fost mari? 2 sau 4? ca am comandat si eu una scurtuta sport, mas.4, o fi mare? Aveam una din State de la Old Navy pe care o iubesc f. mult, mas.2, si-mi vine perfect...dar din masuratori ieseam cu 4, si mi-a fost frica sa iau 2. Ufff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Mai nu stiu de ce va plac toalele de la Victoria .Ca nu sint toate de calitate.Mai mult platesc transportul decit produsul in sine .Nu se merita dupa parerea mea.In Romania nu se gasesc toale furmoase?Sau sint toate chinezarii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Chinezariile din Romania sunt foarte scumpe! Mie mi s-au parut foarte misto toate materialele hainelor pe care mi le-am luat pana acum si am luat cateva. Si sunt spalate de nu stiu cate ori si sunt intacte. Pai ia spala tu hainele de la Zara sa vezi cum arata pline de scame de zici ca sunt luate de pe taraba. Dupa parerea mea, se merita, mai ales ca nu sunt haine foarte accesibile (ca si metoda de achizitie) :p
Laura, din cat te-am vazut in poze, esti cam ca mine la masuri. Daca mai si spui ca ai fusta marimea 2 care iti vine bine, da, trebuia sa iti comanzi masura 2. Si eu din masuratori ieseam 0 in talie si 6 in solduri si mi-am luat masura 4. Am constatat, bineinteles, ca imi trebuia 2. Bine ca stiu acum. Fustele mele au ajuns la mama. :(

Mergi la inceput