Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna, fetelor, saptamana viitoare nasc prin cezariana si evident vreau sa alaptez. Insa nu mai stiu cum se proceda cu regimul alimentar - cum si ce incepi sa mananci ca sa fie ok pt bebe.
Stiu ca in Ro circula mult folclor pe aceasta tema si ca mamele (unele) primesc indicatii de a manca doar gratar de pui cu salata verde etc Pe mnine m-ar ajuta daca una din voi mi-ar da un link pe aceasta tema (alimentatia la inceput de alaptare) sau mi-ar scrie in 2 vorbe regulile de baza...
Multumesc mult,

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu stiu ce link sa-ti dau acum...

dar in primul rand trebuie sa mananci sanatos... si din fiecare cate un pic...de eliminat este doar cafeaua, ciocolata, bauturi carbogasoase si alimentele alergizante (capsuni, castravete)

in rest ai voie orice...

in ceea ce priveste puiul... cumnata mea a patit-o... manca des ca de e usor digeribil dar in ro sunt crescuti cu hormoni si incepusera sa creasca sanii nepotelului meu...

dupa vreo 3 saptamani, sper sa nu fie cazul vostru, pot aparea colicile... atunci sunt mai multe alimente de eliminat: fasolea boabe, varza, salata verde, rosii crude... lista e mai lunga dar iti doresc ca bebele tau sa nu treaca prin asa ceva...

sa incerci sa alaptezi cat mai repede posibil dupa nastere... chiar daca asistentele iti vor zice ca nu e nevoie... sau ca doarme... pune-l acolo langa sanul tau sa simta mirosul tau si nu mirosul unui halat de spital care le da apa cu glucoza...

nu stiu ce unde cum vei naste, dar daca ti se spune ca nu ai lapte: ii zici ca stii ca nu ai, dar cu cat suge bb mai mult cu atat va veni mai repede si mai usor!!! si mare, foarte mare atentie la pozitie!!! daca pozitia e gresita pot aparea rani si placerea alaptarii poate deveni un chin...

bafta multa si pentru orice problema apeleaza aici ca noi te vom sustine!!!
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

acum vad ca esti la a doua experienta... o sa fie mai bine si mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Ama,
Multumesc mult, sunt intr-adevar la a doua experienta dar prima oara a fost foarte diferit pt ca cel mic a stat la reanimare etc. Pana la urma l-am alaptat, dar cu chiu cu vai si destul de multe probleme. Nu imi aminteam efectiv ce am voia de pap - caci atunci stiu ca ma inebuneau asistentele sa nu mananc fructe si legume, sau daca mananac sa adaug cate una la 2-3 zile - un fel de diversificare daca vrei, oricum f multe tampenii am auzit care m-au stresat destul de tare.
As vrea de data asta sa elimin din timp stresul inutil, sa stiu exact ce am voice/ce nu si sa fiu mai relaxata.
Multumesc de lamuriri!

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva , dar ma bucur ca s-a terminat cu bine, ma bucur sa aud ca ai reusit totusi sa alaptezi pentrru puiutul tau a fost foarte important laptele tau... am citit undeva ca singurul lapte care se poate da copiilor prematuri este cel matern... si in cazul in care mama nu reuseste sa se mulga, sunt hraniti cu lapte donat (cel putin aici asa se procedeaza!)...

fii sigura ca de data asta o sa fie mai simplu...

alaptatul e ca mersul pe bicicleta, o data ce ai invatat nu se uita si merge de la sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Mai, am o problema, da va rog din suflet sa nu ma speriati... Matei (3 luni si 7.670, alaptat exclusiv), de ceva timp, vrea sa suga numai cand este aproape adormit. Si numai acasa, lungiti amandoi in pat. Astfel incat afara nu mai vrea, pe banca, asa cum faceam cam acum o luna...In masina nici atat. Am incercat azi culcati pe bancheta si nimic. Se uita la mine si radea. Ok, am ajuns acasa, am incercat sa-i dau, dar era deja obosit si a trebuit intai sa il linistesc si apoi sa-l pun la san. Am mai incercat azi mai pe la pranz sa-i dau cand era treaz, pana sa vina timpul sa faca nani, insa ori nu-i era foame, ori nu putea manca fiindca nu era inca pe adormite... a inceput sa deguste si apoi ma studia, imi zambea... Sa fie oare ca s-a obisnuit numai asa, lungiti pe canapea, inainte de somn? Sau pur si simplu foamea dispare in fata curiozitatii?
Il inteleg de ce nu mai vrea sa suga in brate fiindca: are deja 66 de cm, eu trebuie sa imi sustin sanul din care suge fiindca e prea greu si pe el il tin numai cu o mana: e incomod. Insa nici cand e foamea maaaare nu vrea?? Si nici cand e treaz...
Vrem sa mergem si noi la mare, facem cam 6 ore... daca nu vrea sa manance pe drum? si daca nu vrea sa manance nici in hotel, din diverse motive?? Oare sa ma duc sau nu la mare?

Adevarul este ca pana acum nu m-a deranjat, nici nu ma prinsesem ca nu mai vrea sa suga altfel fiindca mereu ajungeam acasa la timp. Ce sa fac? Asa or fi astia mici fixisti la 3 luni si cateva zile?? Ooooof... Va rog, daca aveti idei... multumesc.

Edit: De dimineata am reusit sa ii dau putin sa suga in masina, tot azi am reusit sa ii dau in parc dupa-amiaza, adormit,l-am luat din carucior si a mancat dintr-un san, apoi l-a trezit un caine... nu a mai vrut. Acasa a plans mult cand il apropiam de san, ba vroia, ba nu vroia... i-am scos mucii... i-am cantat, l-am linistit, el tot asa, abia atingea sanul si pune-te pe plans iar... oooof, ce sa fac? Dupa ce a atipit a supt cu nadejde! A, i.am dat si cu glicerina boraxata, ca sa-i curat limba, am zis poate asta e cauza...

Ma lasa puterile, cand il vad ca nici nu vrea sa se apropie de san, sau suge putin si se retrage plangand... urechile nu il dor, am verificat... CE SA FIE??

Multumesc.



Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

quote:
citat din mesajul lui Nicoleta

Salut.

Mai, am o problema, da va rog din suflet sa nu ma speriati... Matei (3 luni si 7.670, alaptat exclusiv), de ceva timp, vrea sa suga numai cand este aproape adormit. Si numai acasa, lungiti amandoi in pat. Astfel incat afara nu mai vrea, pe banca, asa cum faceam cam acum o luna...In masina nici atat. Am incercat azi culcati pe bancheta si nimic. Se uita la mine si radea. Ok, am ajuns acasa, am incercat sa-i dau, dar era deja obosit si a trebuit intai sa il linistesc si apoi sa-l pun la san. Am mai incercat azi mai pe la pranz sa-i dau cand era treaz, pana sa vina timpul sa faca nani, insa ori nu-i era foame, ori nu putea manca fiindca nu era inca pe adormite... a inceput sa deguste si apoi ma studia, imi zambea... Sa fie oare ca s-a obisnuit numai asa, lungiti pe canapea, inainte de somn? Sau pur si simplu foamea dispare in fata curiozitatii?
Il inteleg de ce nu mai vrea sa suga in brate fiindca: are deja 66 de cm, eu trebuie sa imi sustin sanul din care suge fiindca e prea greu si pe el il tin numai cu o mana: e incomod. Insa nici cand e foamea maaaare nu vrea?? Si nici cand e treaz...
Vrem sa mergem si noi la mare, facem cam 6 ore... daca nu vrea sa manance pe drum? si daca nu vrea sa manance nici in hotel, din diverse motive?? Oare sa ma duc sau nu la mare?

Adevarul este ca pana acum nu m-a deranjat, nici nu ma prinsesem ca nu mai vrea sa suga altfel fiindca mereu ajungeam acasa la timp. Ce sa fac? Asa or fi astia mici fixisti la 3 luni si cateva zile?? Ooooof... Va rog, daca aveti idei... multumesc.

Edit: De dimineata am reusit sa ii dau putin sa suga in masina, tot azi am reusit sa ii dau in parc dupa-amiaza, adormit,l-am luat din carucior si a mancat dintr-un san, apoi l-a trezit un caine... nu a mai vrut. Acasa a plans mult cand il apropiam de san, ba vroia, ba nu vroia... i-am scos mucii... i-am cantat, l-am linistit, el tot asa, abia atingea sanul si pune-te pe plans iar... oooof, ce sa fac? Dupa ce a atipit a supt cu nadejde! A, i.am dat si cu glicerina boraxata, ca sa-i curat limba, am zis poate asta e cauza...

Ma lasa puterile, cand il vad ca nici nu vrea sa se apropie de san, sau suge putin si se retrage plangand... urechile nu il dor, am verificat... CE SA FIE??

Multumesc.





Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)




Buna, Nicoleta! Exact asa mi s-a intamplat si mie cu Saara, la aceeasi varsta!! Pe scurt, cum am rezolvat noi. O alaptam in timpul zilei semiadormita. Adica nu asteptam sa se trezeasca complet, o luam si o puneam repede la san. Sau ii dadeam suzeta si adormea nitel si apoi ii dadeam sa suga. La noi a mers si cand am alaptat-o intr-o camera mai intunecata. Explicatia e ca cei mici devin foarte curiosi si sunt distrasi de orice din jurul lor. Eu zic ca poti merge linistita la mare. El oricum o sa adoarma in scaunelul de masina, iar cand se apropie ora mesei il iei si-l alaptezi.AAA..si sa nu mai fie nimeni in masina in afara de voi doi. La noi a mers si asa.

La noi a durat ceva perioada asta...si acum daca intra cineva in camera lasa sanul si se uita ea reopede sa vada cine e....niste banditi astia mici!:)))

Dar, rabdare, c-o sa fie bine!

Te

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/sets/72157605039935204/" target="_blank">Vacanta la Riga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

si noi ne-am confruntat cu aceeasi probl. pana intr-o zi cand am zis copile daca ti-e foame mananci si treaz si....a mancat. dar nu mananca nici acum numai pe spate pus pe o perna si eu stau lateral si ma las cu sanul deasupra lui. asa facem cam de o luna si acum avem 5 luni dar ma conformez ca nu am ce face.dar treaba cu alapytatul in somn nu mai merge acum pt ca dorme dor de 2 ori pe zi si deci nu ar manca suficient. eu l-am infometat vre-o 7 ore si nu a avut ce face si a mancat
succes si voua

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

VA multumesc, parca azi a fost mai bine, a mancat inainte sa adoarma, adica semiadormit... si a mancat putin si cand era treaz... si in somn o data... ooof, sper sa fie bine si sa nu ma mai supar nici eu asa de repede... Luasem si niste Urinal, ca abia luni pot duce la laborator o proba sa vad daca e ce sper eu sa nu fie... am renuntat, sa i fost de la aia? desi mananc din toate pe care le poftesc... Uf, greeeeeu. Dar perseverez. Ar fi fost mai bine sa nu il fi apucat si pe el tocmai cand pe mine m-a ajuns oboseala...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nicoleta, si eu am luat urinal cand avea bebica mea vreo 3 saptamani, plus antibiotic si nu a afectat-o deloc. E drept ca ea nu este pretentioasa de loc cand ii vorba de laptic- oricand, oriunde

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput