Nou stil de viata (213)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Carmen, si mie mi s-a parut ideea cam trasa de par insa in toate cartile lui stie sa puna problema in asa fel incit te intrebi "dar daca..." si cum-necum ti se par credibile. Ai citit cumva Pet Sematary, Cellular sau Lisey's Story? Sa vezi acolo idei nebunesti...

Cit despre inghetata am mincat cu masura si azi am zis pas.

Meniul:
MD: 1 banana, 1 piersica, cereale (fulgi de secara) cu lapte
P: 2 bucati pulpe superioare, pireu, salata de varza cu morcov
C: 1 cana de sana cu 1 felie de piine cu seminte.
Intre mese: 2 piersici, cirese si multa apa. Mi-e o sete.....parca am broaste-n burta...

Va las, pe miine.


www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna seara, doamne dragute!

Marilena, imi pare rau de problema cu masina. Imi dau seama ca esti suparata, ca e o alergatura si un stes in plus... dar nu mai pune asa tare la suflet. Asa e, oamenii sunt rai si rau intentionati; nu contenesc sa ma intreb de unde uneori atata rautate.

Mik, La Multi Ani, sa iti traiasca baietelul, sa fie sanatos!

Delidana, felicitari pentru kg pierdut! Vreau si eu sa slabesc cu inghetata! Nu exista vreo dieta disociata, bazata pe inghetata si care sa dea rezultate, ca ma inrolez prima!

Anda... din nou, succes la stomatolog! Si tie, Violeta, la fel! Ce de probleme de dintisori...

Marilena, eu raportez scadere usoara, respectiv am 63,5, ceea ce inseamna - fata de venirea din vacanta, -500 gr.

Ma duc sa citesc si va urez noapte buna. Poate mai trec si mai tarziu.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Salutare,
Vad ca ne-am cam rarit pe subiect...
O fi din cauza verii si a concediilor.
Carmen: si eu sunt o fire (prea) optimista si sunt de parere ca trebuie sa vedem si sa ne bucuram mereu de partea plina a paharului. Imi place sa ma bucur de viata si sa ignor sau sa incerc sa vad partea buna a rahaturilor care inevitabil ni se intampla fiecareia.
Legat de inghetata:
500 de ml lapte (nu conteaza ce % de grasime - eu folosesc degresat)
100 ml iaurt+ smantana dulce (sau doar una)
120 de grame de zahar (sau miere, indulcitor)
Cele 2 se pun la fiert la foc mic - nu trebuie sa fiarba pentru ca se branzesc
Intre timp, amestecam 2-3 galbenusuri cu 1 lingura de amidon (optional) si 50 de g de zahar pana se albesc
Cand amestecul de lapre e aproape de a da primul clocot se da jos de pe foc si se pun cateva linguri peste oua amestecand energic pana se incorporeaza. Se mai pune putin lapte peste oua, se amesteca si apoi se pune inapoi totul pe foc amestecand in continuu la foc mic mic. Cand crema se ingroasa usor se da jos de pe foc si se adauga la ea 90 de grame de crema de branza (eu am pus exquisa quark sau crema de branza 10% de la erhman). Puteti pune de care vreti - philapelphia style, mascarpone, etc.
Apoi se adauga vanilie si Baileys (cam 20 de ml max) si optional o lingurita de gelatina alimentara preparata cum scrie pe plic. EU nu am pus mereu - ajuta la textura mai cremoasa a inghetatei.
Se poate baga asa la congelator sau se mai pot adauga alte arome. Eu in seara asta am impartit in 4 - una cu aroma de migdale, una cu rom, una cu capucino si una cu scortisoara.
Se lasa la congelator pana ingheata aproape de tot, se scoate se pune in mixer cu cutite (nu stiu cum sa ii zic altfel) si se mixeaza bine pana se sparg eventualele cristale de gheata. Se rebaga la congelator si se repeta operatiunea inca o data cel putin. Se poate mixa asa si inainte de servire.
Cu produsele folosite de mine si cu indulcitor (mie stomatoloaga mi-a interzis sa mai consum zahar), inghetata rezultata are intre 75 si 90 de cal/ 100 g in functie de aromele folosite. Inghetata obisnuita cumparata are in medie peste 220cal/ 100 grame.

Multumesc tuturor pentru incurajarile pentru stoma. EU m-am obisnuit deja si stiu ca mai am inca cel putin jumate de an de lucru. Azi am adormit pe scaun, ca de durut doare dupa ce ma dezmortesc, dar trece cu un nurofen.
Marilena: cum esti?
Claudia: unde esti?
Delia: bafta multa maine.
Va pup si astept sa se coaca biscottii. Daca mai sunteti careva prin preajma, eu mai stau.

Daca aveti timp puteti vota: http://www.litesoft.ro/services/oetker2/main.php?module=displaymama&mode=marturie&m=3817
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

carmen asa este, o plomba nu este mare lucru, dar cand sunt ani de cand merg la stomatolog cu operatii, tratamente si toate cele, cand cred ca gata pot si eu sa ma gandesc la mare, soare si concediu, intervine iar o problema. Aceasta plomba s-ar putea sa se transforme intr-o lucrare mai laborioasa. Nu de frica am zis ca m-am saturat ci de drumuri si bani si altele. Ce operatie trebuie sa-i faci lui Iustin? sanatate multa orice ar fi.

Va las cum ca mor de somn si de cald.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Anda sunt aici dar nu o companie prea buna.

Carmen eu cred ca cel mai mult ma bucur cand Mara rade si e bine dar cum si ea azi a plans si acuma pe seara stand de vorba cu ea am aflat bubele(ca sunt mai multe) de la gradinita ma face sa plang si sa realizez ca poate nu sunt chiar asa o mama buna.Discutiile le poarta cu papi si eu plang si oftez ca nu o pot ajuta cu nimic.

Intreb daca deschid eu maine un alt capitol sau o faci tu Carmen.

Violeta eu nici nu zic ce am in gura ca daca merg la medic sigur ma usuca la bani asa ca cat pot mesteca si vad ca la kg imi merge stau cuminte.

Gata ma duc sa discut cu pai ce ste de facut cu gradi si poate ma linistesc si eu si maine o sa am numai soare pe strada mea de am sa imi pun ochelari si vin si va zic si voua.


Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Salutare...

Pentru raport: 66.7kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Mik, la multi ani pt Virgile, sa aiba parte numai de bine!

pup fetele toate, incerc maine, am probleme cu laptopul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

La multi ani Virgile! Mik felicitari si un party pe cinste va doresc!Nici sapt asta nu am slabit ceva, am oscilat cu cite 3-400gr in plus in minus. Deci stagnare. Dar presimt ca am depasit perioada aiurea in ale slabitului, tocmai ce se termina periodu', fu ca un deznodamint pt ca in ultimele 2 sapt eu am zis ca-s insarcinata. Dar asa niste stari de foame si greata(dar nu dimineata) de am cumparat si teste de sarcina si am fost si la dr! In fine, perioada asta a fost numai buna de mincat timpenii, m-am tratat ca o graviduta ce mai. Dar a fost bineee. Cum sarcina mea inchipuita a trecut imi revin la dieta si sport. Tinta sapt asta 70kgsi in sfirsit shopping asa cum mi-am promis de ating kg astea. De cind aveam 85kg mi-am promis asta, deja nu se mai poate!Merg sa mai citesc din urma si poate mai revin. Nadja e cu muci, a avut si ceva febra in ultimele 2 zile, am luat-o cu noi in pat si acum normal ca nu prea mai are chef de patutul ei:) Cred ca pina dimineata tot la noi aterizeaza. Nu e o problema doar ca dupa ce culc copii am timpul meu de citit o carte ori de stat pe net. Si nu se prea mai poate daca mindra vrea la noi.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justasmallkiss spune:


Neatza la cafeluta.

Mik,ce baiat mare are mami.

Delia,muuuuulta bafta la examen,orium nu imi fac probleme pt ca sigur iei nota mare.

Marilena de o mie de ori.Nu mai fi suparici si trista pt ca sigur nu ajungi "bine" in ritmul asta.E grea viata asta uneori(de cele mai multe ori) dar trebuie sa inveti sa ridici capul si sa mergi inainte.Si eu eram la fel acum ...ceva ani dar incet incet am incercat sa ma schimb pt ca mi-am dat seama ca imi fac mult rau punānd totul la suflet si suferind.Acum am ajuns in extrema cealalta numita "nesimtire" glumesc dar sincer las totul sa t reaca pe undeva...pe langa mine,sa ma bucur de ceea ce am(se poate si mai rau) si atata timp cat eu si cei dragi mie suntem sanatosi...poate sa tune si sa fulgere ca nu ma intereseaza.

Anda,datorita tie in curand o sa am o adevarata carte de bucate,numa' si numa' cu bunatati.Saptamana viitoare baga la "tchibo" masina de facut inghetzata,dau fuga sa o iau si fac si eu reteta ce ai postat-o.Deci pot sa fac inghetzata cu orice aroma,nu?Mie imi place de cioco,cum sa fac,topesc ciocolata si pun in ea?Si la pitica de capsuni.Pot sa le fac pastä si sa le adaug in compozitie?

Carmen,dar la cati ani poti sa dai copilul la gradi in Romania?Aici cresa si gradinitza sunt la un loc.Delia a mers la grupa de cresa pana a scapat de pampers,de suzi, si a invatat sa manance singurica.
Sa stii ca imi lipsesc postarile tale cu meniuri si retete,i-ai predat stafeta Andei?Am facut ieri clatitele alea japoneze,ai postat tu reteta mai demult,buneeeeeeeeeeeeeeee,dar le-am mancat pe TOATE singura.

Crys,azi tot asa cald e?Aici e o ceatza de nu vezi la 2 metrii in fatza.

Violeta,e bine ca nu-ti mai e frica de stomatolog.Eu numai cand aud cuvāntul,mi se face pielea gainii.Anul trecut mi s-a umflat "fatza" chiar cand cautam unde sa mergem in concediu,am avut complicatii la o masea,infectie f urāta si dureri de ma lua cu lesin.M-a chinuit nenea doctorul de am zis ca mai bine nasc 10 copii cu aceleasi complicatii ce le-am avut la Delia(a avut o nastere f grea) si tot nu doare asa de rau.De atunci sa nu mai aud de dentist!!!

Madelaine

Claudia,nu pleci in concediu?Pacat de costumul ala frumos de baie sa il ti in dulap.

Vikinga,spor la slabit si sanatate piticutzei.

Tzuc pe toata lumea si va doresc si azi o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata, doamne frumoase!

Si o zi minunata sa aveti!

Gusta, la Mara mea, cea mai buna metoda sa aflu ce se intampla la gradinita, este sa o intreb "ce a fost bun si ce a fost rau azi la gradi". Uneori primesc raspuns "placinta a fost buna", dar in general imi spune... si asa, pe drumul spre casa, discutam ce si cum si facem filosofia vietii.

Azi dimineata, in masina, mi-a spus - "out of the blue" ca ea nu o sa se marite niciodata! Am intrebat-o ce inseamna maritat si mi-a spus "e.. sa dansezi, sa te prostesti"... Ma intreb de unde i-a venit; poate pentru ca s-a uitat aseara la Frumoasa si Bestia si a vazut ea acolo cum dansau la sfarsit.

Va doresc o zi minunata!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput