Cum pot dezvata copilul sa adoarma tinut in brate?

Cum pot dezvata copilul sa adoarma tinut in brate? | Autor: LucasMom

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 10 saptamani are acest obicei. In timpul zilei adoarme doar daca este tinut in brate si leganat intr-un anume fel. Mama mea, care a stat cu noi pana acum l-a tinut mereu in brate de placere, pana cand adormea, fara sa intentioneze sa-i creeze obiceiul asta. Acum ea a plecat si eu am nevoie sa-i schimb felul in care adoarme pentru ca dupa nastere am ramas cu o durere de spate destul de puternica si pur si simplu nu pot sa-l tin prea mult timp in brate. Noaptea dupa ce-l hranesc, il pun in patut chiar daca nu este adormit, sting lumina si adoarme singur dar ziua nu functioneaza la fel.
In ultimele doua zile a dormit doar cateva reprize de cate 30 de minute in timpul zilei pentru ca nu reusesc sa-l adorm in nici un alt fel.
Ce sfaturi imi puteti da sa-l dezvat de leganat ca sa adoarma??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Este o vorba: cum il obisnuiesti, asa il ai. Incearca sa-l lasi pur si simplu in patut cand vine ora somnului si, chiar daca plange, fii tare si lasa-l sa planga. Eu una nu as rezista sa-l las asa prea mult, dar ai sa vezi ca incet incet se va invata sa adoarma singur chiar fara sa planga. Stiu din experienta unei prietene care l-a lasat 3 zile asa sa planga, si-a gasit degetul pe care a inceput sa-l suga si de atunci adoarme singur in patutcu degetul in gurita. Bafta!

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

gandeste-te ca 9 luni de zile el a fost leganat aproape tot timpul, de mersul tau. de ce vrei sa-l 'dezveti'? nu incerca sa il adormi daca lui nu ii e somn. si vorbeste-i de fiecare data cald, din suflet, povesteste-i cate in luna si in stele, mangaie-l, canta-i. gandeste-te ca aude si intelege si vorbeste-i. mult. si cu drag.

leagana-l, plimba-l, daca nu poti sta in picioare stai jos, dar tine-l in brate, ofera-i caldura ta, lasa-l sa te simte aproape.

si da, cum il cresti, asa il ai. nu ti-ai dori un copil afectuos, un copil care sa stie ca orice problema are poate veni la tine, ca il ajuti, ca il iubesti? atunci fa asta! stai cu el, ofera-i suport atunci cand are nevoie, du-te langa el cand plange si vezi ce disconfort are, fi MAMA lui

monaraus ai idee ce inseamna pt un om, fie el copil sau matur, sa planga 3 zile? cata tensiune, cata frustrare,? cat de abandonat te simti fiind lasat singur sa plangi? nu o data, nu de 2 ori, de fiecare data cand ai nevoie sa ai pe cineva langa tine, sa simti doar respingere? experientele prietenilor nu sunt relevante si poate ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa oferi asa un sfat.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

nu stiu daca la 10 saptamani se poate vorbi de "obicei"...
iar de tinutul copilului in brate... nu's cea mai in masura sa dau "sfaturi", pentru ca eu o tin pe fii'mea in brate cat de mult pot... cu toate ca are aproape 3 ani, si nu prea ma mai lasa...
dar ma gandesc ca in primul rand piticul tau are nevoie (perfect normal de altfel) de apropiere fizica. te cred ca ti'e greu sa stai cu el in brate (si eu am probleme nasoale cu spatele)... incearca eventual sa te intinzi pe pat langa el si sa il lipit de tine, sa te simta... poate ii va placea...

oricum, nevoia de a fi tinut in brate este pur si simplu o alta nevoie "fiziologica" a copilului (cum e nevoia de hrana, de exemplu), si nu o strategie a lor de a ne face viata imposibila




mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

quote:
Originally posted by monaraus
Stiu din experienta unei prietene care l-a lasat 3 zile asa sa planga, si-a gasit degetul pe care a inceput sa-l suga si de atunci adoarme singur in patutcu degetul in gurita. Bafta!




mona, asa a invatat si fetita mea sa "se adoarma singura" , in patut, sugand degetelul, in centrul de plasament unde a crescut pana pe la 7 luni jumate... cand plangea, nu avea cine sa o ia in brate... si s'a "descurcat"...
dar nu vrei sa stii cat am avut de "lucrat" cu ea pana am reusit sa o aduc la un echilibru emotional si la o stabilitate afectiva cat de cat functionala...
acu' e un copil foarte echilibrat afectiv, independenta, sigura pe ea, dar si 100% sigura pe dragostea noastra si pe siguranta pe care i'o ofera familia... si pentru asta, din punctul meu de vedere, niciun sacrificiu nu este prea mare !





mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alexa !



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

La 10 saptamani nici nu poti a pui problema de invat si dezvat...abia a aterizat printre voi si are nevoie sa te simta apoape, aproape de tot, asa cum ati fost 9 luni....nu dispera, cu cat vei incerca sa il "dezveti" de ceva ce n-a avut timp sa invete de fapt cu atat se va incapatana sa faca asa cum vrea el...si apoi cand te doare pe tine ceva, om mare, nu iti place sa te aline cineva?????? dara-mi-te un bebe chinuit de colici...
Cat despre durerile de spate, din pacate stiu despre ce vorbesti...eu si de la alaptat aveam niste dureri de ma suiam pe pereti...mai ales ca n-am putut alapta culcata nici in ruptul capului...te poate ajuta un fotoliu comod si moale...cu timpul o sa isi modifice "stilul", doar ca trebuie rabdare si strans din dinti la durere...si poate sa il obosesti mai mult peste zi cu diferite activitati adecvate varstei lui...poate il ajuta sa adoarma mai repejor si sa iti mai menajeze spatele...

Succes....si muuuulta rabdare

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de Mariuci si cu samburelu' - baietelu'
Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze
_

"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Eu nu cred ca la o asa varsta frageda e bine sa lasi bebeul sa planga. El are nevoie sa te simta aproape, sa simta caldura mamei, asa se simte in sigurantza. Pe langa laptic si nani asta e una din nevoile lui primare.

In ultima vreme am vazut sunt la moda "sling-urile". Nu stiu, poate te ajuta un pic:
http://www.goo-ga.com/productinfo/sling

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:




Vai de mine! Cum sa lasi ingerasul sa planga? Pai imi vine mie sa !

Acum tau are nevoie de tot suportul pe care numai o , adica numai TU il poti oferi. Pe langa hrana si ingrijiri, are nevoie de mangaiere, alint,dragoste, incredere, lucru care il va face puternic!

Andreiul meu face peste cateva zile 2 anisori. Pana acum numai in brate l-am adormit, apoi l-am pus in patutul lui, camera lui. Si eu am avut probleme cu spatele, dar m-am adaptat. Si consider o placere sa-mi simt puiul in brate, sa-l mangai usor pe spate pana adoarme...
Incearca sa o simti ca pe o placere, nu ca pe o corvoada si-ti va fi mai usor...

Peste cativa ani o sa vrei sa-l mai tii in brate, insa n-o sa mai vrea el, asa ca profita de momentele astea tare dulci!

Si am alaptat pana acum vreo 2 luni, tot cu placere...(o spun cu maaare mandrie).


Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

alaptezi?
daca da, incearca sa-l alaptezi culcat, si sa adoarma la san si gata.
daca nu, tot asa, stai kanga el.
pt dureri de soate;
ia-ti un wrap, in el sta bb perfect, adoarme aprox in 3 minute si nicio nu te doare spatele.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

buna!

la 10 saptamani nu este vorba de nici un obicei, si inca nu e capabil de a face ganduri de genul "daca plang ma baga cineva in seama" (asta o fac incepand cu 5-6 luni)

important este sa inveti semnalul de somn pe care bb al tau ti-l da. si nu trebuie sa-i atragem atentia cu nimic, cand da semne de somn, trebuie pus la somn... pe baietelul meu cel mare il adormeam cand il vedeam ca casca, daca ajungea sa caste si a 3 oara deja era prea obosit si incepea sa planga de somn... asa ca ii puneam suzeta in gura, il asezam pe o parte si cu un tricou mai transpirat de-al meu il puneam in asa fel incat sa nu-i cada suzeta... si in maxim 30 secunde adormea...
aceasta metoda este descrisa intr-o carte scrisa de tracy hogg, the babywhisperer"
al doilea baietel, nu vrea suzeta de nici o culoare, nicicum... il iau in pat si ii dau san si adoarme la san, dupa care ma dau la o parte si pun perne nu cumva sa cada (are 5 luni) si asa doarme el si ma relaxez si eu

Mergi la inceput