nunti si traditii in ardeal

nunti si traditii in ardeal | Autor: florelacri

Link direct la acest mesaj

fiecare zona a tarii in parte are traditiile ei...eu sunt o mireasa din 2008 si as vrea sa stiu mai multe despre traditiile din ardeal....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

eu sunt din mures dar fac nunta in bistrita si nu prea stiu cam ce traditii sunt, ma puteti ajuta voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Si ce anume te-ar interesa? De ex. de la plecarea miresei din casa? Sau cum iti alegi nasi? Sau ce anume?

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

in primul rand eu stau in targu-mures, al meu in bistrita si ai lui ziceau ca sa nu vina el pana in mures dupa mine , sa ma duc la cine va in casa in bistrita si sa ies de acolo, dar sincer eu nu as vrea asa, as vrea sa ma vada vecinii si prietenele mele cand ies din casa cu muzica...ce sfat imi poti da?
teo multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

si ce cadouri se dau la nasi, ca la al meu se zice ca se da si seara si dimineata cadouri la nasi...o prostie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Apai sincer......cu nasii.....la noi nu asa se face, se duce asa o sampanie sa zic , atunci cand ii chemi, la noi nasii dau multul la fini, pe bune , sunt obiceiuri si obiceiuri.
Nasii cumpara lumanarile de cununie...nasii platesc taxa la biserica...nasii dau la masa, cinstea, asta cum vrei, cu strigare sau fara.
La noi nasii au dat si cand am fost chemata ca nasa tot asa noi am dat. Finii nici macar un tort nu ne-au dat pai sunt obiceiuri si obiceiuri.
Dar......la Bucuresti de ex am inteles ca se merge cu covoare, garnituri de pat, bijuterii , fiecare cum poate. Nasii nostrii au nasi de la Bucuresti si asa au mers la ei , cu cadouari ca cica altfel te refuza sa vina ca nasi, hm...si mie mi se pare o prostie, pai nu?
Asa trebuie sa vina mirele cu nasii dupa tine sa te scoata din casa parinteasca, asa sunt obiceiurile, e greu asa ca si distanta.
Sa vina cu nasii dupa tine acasa ii spui "daca ma iubesti vi dupa mine"
La nunta la orra 12 de obicei se face strigare, adica se aduna banii sau ....cum a fost la noi , sa dat in plicuri, dar daca vrei sa iti scoti banii iti zic sincer sa faci strigare ca altfel .....te pricopsesti cu bani de kkt noi am patito. Daca nu.....atunci la masa pui plic cu numele familiei respective.
Cu furatul miresei.....eu nu am fost furata dar nu mai stiu sigur cum a fost pana la 12 trebuie sa plate4asca nasul si dupa ora 12 plateste mirele
Apoi la sfarsit poti sa faci cate un pachetel cu prajituri la fiecare in parte.
Alceva mai vrei sa iti spun?

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

eu am inteles ca la al meu e in felul urmator...eu cum am nunta de noaptea, zice ca seara se da un cadou la nasi si dimineata altul (ceva de genul covoare, paturi, coverturi...etc), pai daca nasii imi dau bani eu atunci le dau banii aia inapoi prin cadouri???????????? ce
prostie! si apropo de marturii, ai avut la nunta? ca am cumparat eu saculetii de pe net mai ieftini eu am dat comanda de tortulete pentru acasa si cate un tort pentru fiecare fam de nasi in parte. eu sper sa ma fure cineva la nunta dar sa ma aduca si inapoi
aveam mai multe lucruri la care m-am gandit dar sincer acum nu imi mai trece nimic prin cap...
mersi pentru ajutor, daca imi amintesc mai pot sa apelez la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Da linistita poti sa ma intrebi doar ca ti-am zis fiecare parte a tarii au fel si fel de traditii.
Numai sti ce nu am inteles eu? " apropo de marturii, ai avut la nunta? ca am cumparat eu saculetii de pe net mai ieftini " imi explici?
Si scuze ca intru mai greu da am o mogaldeata care ma acapareaza cu totul dar iti raspund si tie

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

marturiile sunt saculeti sau cutiute cu 5 bomboane ce se pun pe masa ca un fel de cadou...si eu am cumparat saculeti rosii de pe net ca i-am gasit mai ieftini.
eu deocamdata nu am imprumutat nimic si nu stiu ce ar fi mai bine sa imprumut,gentuta de mireasa sau voalul?
eu ma casatoresc in octombrie dar inca nu mi-am facut rezervarea la biserica, sa fie oare o problema?
si ce vreau sa te mai intreb, la voi se poarta chestia cu esarfa sa ti-o puna soacra in cap (ceva de genul acesta) si apoi ti-o ia si iti da un lant de aur in schimbul ei (nu sunt sigura ca asa e, dar parca asa am auzit)
mersi ca ma ajuti cat de cat si cum poti si mai ales ca iti faci timp si pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

te ajut cu ce pot dar...cu chestia cu esarfa la noi nu este acest obicei, mi-ar fi placut mie
Cu biserica ....ar trebuie sa mergi mai din timp la preot sa vb cu el dar nu acum, atunci prin septembrie asta daca nu vumva sa fie algomerat cu nunti, dar se pot face si mai multe pe zi.
La intrarea in sala, dupa ce terminati cu biserica.....sa desfaceti sampanie si sa spargeti paharele la usa , ca sa va aduca noroc IN VIATA

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

mersi teo...
am sa ma mai gandesc la traditii pentru ca sunt multe numai ca am uitat, si daca mai ai timp sa ma ajuti ti-as fi recunoscatoare


Mergi la inceput