al treilea herpes intr-o luna la 3 ani!?

al treilea herpes intr-o luna la 3 ani!? | Autor: oanamaria_luiza

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu Rares are 3 ani si aproape o luna. In jurul 31 martie a facut primul herpes la buza superioara. Al doilea herpes tot pe buza superiora pe 23 aprilie. Acum il are pe al treilea.
Azi mergem la medic dar astept cu interes si parerile voastre.
Sunt alarmata caci nu stiu cat de grav sau nu poate fi. 3 herpesuri la rand inseamna o slabire a imunitatii? daca da, de ce? alte semne ca febra, dureri, indispozitie nu am observat.
Ma gandesc sa-i cer doctorului sa-i recolteze sange sa-i facem niste analize? Poate fi acest herpes un semn pentru o alta boala?
A mai trecut cineva prin asta?

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Eu am probleme cu virusul asta, instalat in corpul meu de cand eram mai mica. Da, de regula e un semn al slabirii imunitatii. Cel mai bine vb cu un dr.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

mama mea face herpes imediat daca mananca ceva care nu prea i-a placut,daca i s-a parut un pic ca ar avea un gust dubios
Sora mea acum cativa ani-exact cand venise in bucuresti- nu mai scapa de ulcioare.Facuse zeci de tratamente,ajunsese sa isi comande vaccinul personalizat de la cantacuzino ,caci nici un tratament antibiotic nu daduse roade.Ii aparaeau la 2 saptamani din nou.Nu a apaucat sa faca vaccinul respectiv caci in interes d eservicu a fost nevoita sa plece pt 3 luni in elvetia.In elvetia nu i*-au mai aparut ulcioare,si nici dupa reintoarecere.
Ce vreau eu sa zic este: medicul iti va da clar antibiotic.Daca dupa tratamentul cu antibiotic reapare zic sa te reorinetezi spre altfel de tratament-eventual chiar schimbare de aer,sau vaccinare - sa nu bagi in copil antibiotice caci daca la prima sau hai sa zic la a adoua administrare nu rezolva problema,e clar ca altundeva trebuie actionat.Stiu ca sora mea innebunise cu antibiotice,daduse in candida si alte tampenii,de la zecile de tratamente cu antibiotice....si i-a trecut brusc in elvetia ...oricum nu aveti cum sa mergeti tocmai acolo ,banuiesc ,insa o schimbare de aer de mai lunga durata ar fi bine venita
sanatate
PS. sormea asociaza ulciooarele alea cu venitul ei in aerul infect din bucuresti,si de asemena cu faptul ca servicul era la calculator,la o fima cu muuulte calculatoare,care alea stii si tu ca au praf prin ele,atrag praful..faptul ca ea sttea cu ochii in ecran toata ziua.....in fine: trebuie sa analizezi si tu un pic mediul in care e el acum,si ce schimbari au avut loc relativ la mediu la mancare

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Se cheama herpes recurent, am trecut si eu prin asta. Semnaleaza o slabire a imunitatii, asa este. Herpesul oricum il are in organism insa se manifesta in perioade de oboseala, stres...s-a intamplat vreo schimbare ceva in ultima vreme care sa il streseze?

Pentru herpes exista un singur tratament: aciclovir, crema sau pastile. Pentru herpesul recurent se dau pastile, asa am primit si eu, insa nu mi s-a parut ca ar avea vreo eficienta, mai mult am facut si alergie la aciclovir ( eu nu am alergie la nimic in general).
Am fost la un alt doctor care mi-a recomandat un imunostimulator de la Inovatics, avea in el o planta numita macca, tare bun a fost si s-au vazut efectele.

Asta fost experienta mea. Sigur ca in cazul unui copil numai un doctor poate spune ce fel de imonostimulator/pastile i-ar trebui.


Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mali spune:

Oana, al meu prunc facea afte de 3 ori pe saptamana (inainte de 3 anishori), le tratam si dupa o zi-doua apareau din nou. Am ajuns in final la un dermatolog care i-a gasit leacul: aciclovir sirop, timp de 3 luni. Dermatologul mi-a explicat ca aftele lui sunt de natura virica, virusul herpesului adica. La inceput am fost neincrezatoare si am avut putina teama sa ii dau un tratament asa de lung dar i-a functionat foarte bine, au trecut multe luni de atunci si nu i-a mai aparut nici una.

Mergi la inceput