Neg la manuta

Neg la manuta | Autor: ralucis

Link direct la acest mesaj

Fetita mea cea mica, in varsta de 5 luni, are de pe la 2 luni jumatate un neg pe manuta. Am fost cu ea la dr dermatolog, a zis ca este neg, speram sa fie altceva, si i l-a cauterizat in 2 sedinte. Chestia e ca nu mi se pare ca ar fi regresat deloc, in schimb pielea din jurul lui a ramas oarecum afectata de cauterizare, e rosie, uneori chiar un pic vinetie. Ne-a mai chemat la control peste vreo saptamana, dar ma gandesc deja cu groaza ca iar o sa ii dea cu azot pe el si gata. A mai trecut cineva prin asa ceva? Ce altceva sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Si fetita mea a avut un neg pe mana. Am dus-o la dermatolog si aceasta a spus ca o cauterizeaza dupa ce incearca o metoda mai blanda: tamponarea negului cu DUOFILM.

Duofilm


Principii Active
Acid lactic, acid salicilic,colodiu fluid BP.

Cutie x 1 flacon din sticla bruna, cu aplicator tip pensula x 15 ml
Mod de Aplicare
Se inmoaie veruca in apa calda timp de 5 minute.Se freaca cu grija suprafata verucii cu o piatra ponce. Se aplica zilnic Duofilm pe veruca , folosindu-se pensula aplicatoare.Se lasa sa se usuce.Se continua tratamentul zilnic pana cand veruca este complet curata di delimitatrea cu pielea sanatoasa s-a refacut.

Dupa o saptamana disparuse complet.

A recidivat dupa un an, am aplicat iarasi Duofilm si de atunci ( sunt ani ) nu am mai avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

noi nu ne-am confruntat cu negi, dar am banuit-o o data pe fii-mea ca ar avea unul (era altceva pana la urma) si am citit atunci despre negi.
am inteles ca apar cel mai des la copiii mici si la batrani pt ca au imunitatea mai scazuta si ca nu necesita neaparat tratament si ca pot disparea singuri. asta daca nu sunt in nr prea mare si nu deranjeaza...aaa, si mai scria ca sunt contagiosi...

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

acum cativa ani am avut si eu un neg pe mana am frecat locul respectiv cateva zile la rand cu bucati de ceapa...
a disparut si nici c-a mai aparut...



Mamica stralucitoare
14+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Multumesc de raspunsuri, o sa incerc si variantele propuse de voi, pana una alta cred ca o sa merg si la un dermatolog de la o clinica privata, sunt curioasa daca imi va recomanda acelasi tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Ulei de ricin ,frectionat de cateva ori pe zi.Trece greu dar sigur si fara cicatrici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2xmama spune:

Eu am gasit aici, in Olanda, o sticluta cu o solutie, se aplica un pic, nu mai stiu cat de des, dar eu am folosit-o cu succes si la mine si la baietelul meu. Negii (la noi nu erau colorati) dispar in vreo 2 saptamani, dar tratamentul se aplica doar cateva zile. Nici nu-ti dai seama cand a disparut, si nu ramane nici un semn. Cauterizarea la mine nu a mers.

Daca vrei ma interesez iarasi despre cum se numeste si ce substanta activa are, dar nu cred ca se gaseste si in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

2xmama, daca poti a te uiti ar fi super, poate gasesc ceva similar aici, mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Inainte de a posta tot felul de remedii mai mult sau mai putin obscure va rog sa nu uitati ca este vorba de o fetitza de 5 LUNI.

Uleiul de ricin si solutiile respective actinoneaza prin arderea zonei respective. Nu vreau sa ma gandesc ce tragedii se pot intampla cu pielea fina a unui bebelus daca se recurge la astfel de solutii.

Daca puteau fi folosite atunci dermatologul le-ar fi recomandat in locul cauterizarii mai putin traumatizante cu azot lichid.

Ralucis, cu aceste lucruri nu se glumeste. Arsurile cutanate pot fi extrem de grave la o varsta asa mica. Te rog, lasa pe seama deramtologului tratamentul verucii respective si numai cauta solutii empirice pe net.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Eu am avut negi pe degete (vreo 7 negi) care erau cauterizati periodic si tot apareau. Asta pentru ca aveau radacina adanca si nu reusea sa ii distruga in intregime. Aveam totusi vreo 8-9 ani.
Mama imi tot spunea sa ii las in pace ca se vor retrage de la sine. Dar multi erau in zone ale degetelor cu care intram in contact mereu cu obiectele si nicicum nu puteam sa ii las in pace.
Unii dintre ei au disparut totusi la cauterizare, pe altii i-am taiat cu foarfecuta, pe unul l-am retezat din greseala cu lama insa radacina o simt si acum in deget ca un nodul, iar pe unul l-am lasat in pace si s-a retras.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mai astepti si sa iei masuri numai daca situatia lor se agraveaza. Si apoi conteaza foarte mult ca procedura de eliminare sa fie efectuata corect. Negii care nu erau eradicati din prima, deveneau tot mai mari.
Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Fetita mea cea mare avea tot timpul negi dar am prins perioada cind creste rostopasca si am dato in permanenta si in citeva zile au disparut si nu a mai facut. Rostopasca este o planta medicinala care creste salbatic,este indicat sa o dai imediat cum o culegi pentru ca din radacina curge un lichid galben care trateaza negii.Dca nu sti cum arata intreaba pe cineva care se pricepe la plante.Eu cred ca o planta nu poate face rau,dar dupa ce o dai este bine sa-i pui o manusa din acelea pt. bebe ca sa nu bage minutele in gurita ca nu-si mai face efectul.

Mergi la inceput