Strumfi de iulie-august 2007 (76)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Cafera, nici Mara nu merge in patru labe, ea doar se agata de cine sta langa ea sau de gratiile patutului si se ridica in picioare si in plus nu are nici un dinte ... deci suntem in urma ... in schimb toata ziua "povesteste" pe limba ei, iar daca vorbesc la telefon repeta intruna "ta ta ta ta", stie ca el suna sa ne verifice ...
in alta ordine de idei, eu nu am auzit la noi in Ardeal (cel putin prin partile noastre) de obiceiul cu motul sau cu turta asa ca la un an vom avea o aniversare ca oricare alta zi de nastere, poate doar mai emotionanta tinand cont ca e prima aniversare a micutei noastre

azi am emotii, vom merge in vizita la prietena mea care a nascut saptamana trecuta, sa facem cunostinta cu micutul care va fi si finutul nostru, al doilea din acest an

votati pentru noi www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> aici ("DavidsiMara") si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> aici ("labotez"). va rog nu confundati cu "labotez1"


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Cafera daca mai e nevoie de profa de romana... adaug/adaugi/adauga e corect, de la forma de infinitiv a adauga Si confuzia poate veni si din poezia eminesciana "...cu maine zilele-ti adaogi..." (forma poetica invechita).
Si ceva interesant si util, nu ca n-ati sti limba romana, nu insinuez nimic, doar si eu mai apelez uneori la un dictionar

Luna eu ii tot spun husbandului meu ca dupa el Lori ar manca piure si la 18 ani

Sunflower si sanatate lui Denis.

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Vivelaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

Ioanaiub pt cataratoarea Mara si sa fie sanatos viitorul finut.

Intreba cineva unde si cum petrecem Pastile/Pastele... Noi mergem in Botisani duminica (Ioana, tu nu vizitezi Modova? )si vedem noi cum ne descurcam, dar nu cred ca stam prea mult. Faza nasoala e ca mergem cu masina firmei si nu avem scaun pt bebe, deci cam am emotii si o sa-mi rupa mainile Lori pe un drum de 2 ore.

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

buna ziua si de la noi.nu prea am lucruri bune de "declarat" pt ca sotzul a racit IAR si andrei a luat raceala de la el IAR.ultimile doua nopti am dormit doar cate 2-3 ore pt ka a fost fornait, a tusit, s-a inecat cu mucii si tot asa. super naspa cu racelile celor mici. inca n-am ajuns la dr pt ca sigur iar ii da antibiotic si chiar nu vreau sa-i dau. i-am dat oscillo si stau in stand by. poate trece!
cafera nici eu nu-l scot afara cand e vremea rea, mai ales cand bate vantu. sa stii ca nici andrei nu are tractiune 4X4 dar vad ca de cateva zile se straduieste.
apropos de dilema adaug/adaog si eu aveam o dilema: se zice eu ma cocotz sau ma cocotzez?hehhee
cu taiatu motzului eu cred ca e doar un pretext sa mai bem un pahar de vin si sa bagam la ghiozdan o fripturea. probabil suprapunem cu sarbatorirea unui an. mie imi place treaba aia cu alesu de pe tava. spar ca bebe sa aleaga banii ca soacramea are o probmela cu mine c
a sunt cam "avara" si cred ca moare daca fiimiu ma "mosteneste".
si la sf o poiezie:

Sa nu rupeti flori copii
Ca si ele este vii
Cum voi esteti pui de om
Si ele e pui de pom.


Paste fericit si oua tari!!!!

www.petitieonline.ro/petitie/memoriu_privind_adoptiile_in_romania_prin_modificarea_legii_273_2004-p04160042.html" target="_blank">petitie -aberanta modif. la legea adoptiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

si am uitat sa ma vaiet pana la capat: andrei e racit, sotzul tuseste k magaru care este, pe mine ma doare gatu si soacramea e anchilozata de un genunchi! misto nu?


Paste fericit si oua tari!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mihaela, daca era doar partea cu soacra puneam emoticonul cu party, asa... insanatosire grabnica.
Cafera, eu ies cu Saby pe orice vreme, e mare de acum si asa cum ne protejam noi o protejez si pe ea. Daca e vant afara sau ploaie eu nu ies din casa daca am treaba? Ieri ne-a prins furtuna aia mare afara, ne-a udat pe noi din cap pana-n picioare dar pe ea n-a atins-o nici o picatura si n-a parut deranjata de nimic.

Pentru cine a incercat sa vada pozele Sabinei in ultimele 10 zile: site-ul nu functioneaza pentru ca pe "desteptii" de la hosting i-a mancat in ... sa-si bage degetele in setari si sa modifice permisiunile de administrare, asa ca tot domeniul e in pom. Asta de parca n-as fi avut nimic de facut... Cand termina de reparat va zic, pana atunci sunt furioasa.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Merci, Lavi! Vezi poezia din mine: nu ma lasa si nu ma lasa. Mi-a placut expilcatia ta. Daca nu o primeam, sunam oricum la mama, deoarece ea e cartea mea vie de limba romana.

Multumesc si pt DEX-ul electronic. Il pun bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Gata cu site-ul, evident, explicatia lor a fost una de 3 lei vechi. Deci daca vreti puteti vedea Sabinuta pana la 8 luni, sper ca in curand sa punem si poze mai recente.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

mai mihaela ce va mai capseaza raceala asta! denis a fost/este si el racit, de fapt mai mult fornait, ii aud mucisorii in nas, dar noaptea doarme bine, nu tuseste, respira bine, vad ca dechide gura. nu pot deloc sa-i pun ser sau sa folosesc pompita, am mai spus...asa ca il las asa. nu stiu cat fac de bine.
tot pentru tine, ca mai imtrebai de decalotare. eu la baie am tras mere cate putin de pielicica si acum, de vreo saptamana a inceput sa se decaloteze chiar bine; nu complet, dar cu rabdare sper sa reusim. incearca si tu asa. eu nu am fortat deloc.
sanatate multa lui andrei si magarusului de sot...hi, hi!
intr-adevar, unde-i vivela, fratilor?
amethyst, super hotel ati ales. sa aveti vreme buna si vacanta frumoasa cand veti merge!

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

, n-ati scapat de mine, daca asta sperati .
Doar ca incerc si eu sa impac si varza (eu) si capra (fii-miu) si lupul (sotzul) si asa nu prea mai ajung la net. Am citit doar ultimile pagini, am vazut ca e rost de vazut poze si filmulete. Deci am cu ce sa ma delectez.
Eu am cam racit, nu stiu cum am reusit, dar ieri am fost rau de tot, imi curgeau mucii ca la robinet si stranutam de se facea curent in casa. Si bietul D tresarea de cate ori ma apuca pe mine. Acum, sper sa nu fie intr-un ceas rau, dar vad ca mi-e mai bine. Asa mi se intampla, ma apuca brusc si ma tine vreo 2 zile .

D e bine, e f mamos in ultima vreme, ma mangaie, ma pupa cu toata gura si se da bine pe langa mine (se lipeste cu tot corpul de mine ). De mancat, tot nu mananca, dar nici nu slabeste , nu inteleg cum face - ca nici la san nu prea sta. Tot cam o jumatate de borcanel mananca (dinala mic ). Dupa ce trec de jumatate, eu ii bag lingurita plina pe jumatate si o scot plina, ca mai da ce are prin gura . Sunt curioasa daca continui, oare umplu la loc borcanul? .
Nu se taraste, nu merge in 4 (are niste tentative), dar se tine bine pe picioare tinut de manute sau in patut. O sa va pun niste poze sa vedeti ce mandru e de reusita. Eu nu prea vreau sa-l tin in picioare, dar daca ii dau un deget se tine teapan, ca vrea in sus.

In rest, nimic nou sub soare...abia astept sa plecam de Paste (de vineri sau sambata pana marti). Ne gasiti pe Valea Lotrului - Voineasa, la zapada .

Ma duc sa vad poze si filmulete din urma .




Gabi, mami de D

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank">CHILDREN SEE. CHILDREN DO. <-- te priveste si pe tine!

Mergi la inceput