Klubul ardelenilor

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Da'poi cum sa vin fara sa-ti zac? Io is din Sibiu, da' ai mei stau in Bistrita acuma temporar, tocmai s-o intors de la America, fiindca nu le-o placut aicea. Nici mie tare mult nu-mi place, da' aleg si io ce-i bun de ce-i rau. Mi-i dor de Ardeal, si de graiul de acolo. Al mare stie romaneste perfect, numa' nu limba literara, ca vorbeste ca la transilvania, si al mic o sa invete si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Tu Laura, io cred ca o sa ne spuna astia sa ne oprim ca am monopolizat subiectu', vad ca nime nu mai zace nimic, numa noi mai turuim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Numa' ce nu apare vreun moderator. Io abia am venit la serviciu, asa cam am timp, da' voi pe acolo amu amu ce plecati acasa. Apoi om lasa-o pe maine atunci. Numa'bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

No, ia ca am aparut. Stati sa zic io intai:

VREAU GOMBOTI CU PRUNEEEEEEEEEE!

No, Laura, zi^ amu :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Io vreau langoshi, pe la voi la Cluj am mancat unele acu's 19 ani de mi-o ramas gandu' la ele. Al meu copil vrea galuste cu prune, da' o asteapta pe mama sa i le faca, ca io n-am facut niciodata si mi-e teama sa nu dau bara si nici n-am prune bistritene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jule spune:

Szia,
io vreau kürtöskalasc , na, na, na,
de la Gheorgheni. Anju, mereu imi aducea, cand venea de la Nagjmama de la Joseni, ce buni erau.
Dar din pacate, eu nu stiu sa fac si va trebui sa mai rabd, un an de zile pina voi veni acasa si atunci o voi pune pe Anju sa-mi faca, ca doar tot fata ei sunt, ce daca eu am doar... 35 de anisori .
Eu voi aduce rece. si atunci sa te tii-jule .-)
Eu m-am specializat pe alte prajituri acuam, dar pe limba mai am inca GUSTUL de nedescris al kürtösului...
Na acuma cine ce mai zice ???

Va pup pe toate si mai revin, dar acuma trebuie sa plec ca sunt de noapte.
Va scriu miine dimineata, pe racoare, acuma va doresc la toate o noapte cat mai frumoasa - va pe toate, dar pe rand, Jule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cspeana spune:

No mai ,8 pagini de ardelenii,si eu is nascuta la Brasov, mami este din Zalau iar tatal meu din Sighisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mei.. mai incet cu chioraiturile astea de matze, ca se-aude si fara satelit! :) (ca stau cu geamu' deschis :) )

Sa va zic cum a fost la noi cind a facut barbatu-meu sarmale prima data, ca-i regatzan vrenic! Zice, cite sarmale vrei? Eu, de colo, ca nu-mi prea era foame, zic, una! Pe urma incepe sa negocieze cu mine ca macar trei sa-mi puna-n farfurie! Asa ca ma duc sa studiez ce-a facut el acolo, cind colo, invirtise omu' meu vreun milion jumate de sarmale.. :) Am mincat vreo cinci, numa' asa, p-o masea.. :)

Laura, vrei sa zici ca nu stii care-i Kronstadt-ul? Uite o informatie ajutatoare: intr-o vreme ii zicea orasul Stalin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

La multi ani, Parpalake!!!!!!!


Tate cele bune la tine sa fie.
Tzucute azi cu ce sa te serbam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by mirela68

Nina, eu sunt operator pc la ... o firma.Printre altele lucrez si cu fisierele de personal-angajat asa ca din mesajul postat de tine am recunoscut rapid numele sorei tale. Nu o cunosc personal dar ...uite cum se intilnesc oamenii.

Doamne, ce-mi mai place asta de ardeleni!
Cu prietenie, Mirela



Servus, Mirela !

No, ca sa vezi, cum se cunosc oamenii, numa' dupa nume. Ce mica-i lumea !
Dorina are una din fetite cu 1 an mai mare decat fetita ta.
A fost pe la noi si si-a lasat fetitele aici pt. 1 luna. Acum am 3 fetite, nu una.
Ie, si mie imi place asta de ardeleni.
Si imi plac foarte mult gomboturile cu prune !!!! Si imi mai plac, da' n-am mai mancat din copilarie, placintele acelea cu branza si marar, coapte pe plita, cum facea bunica din Stupini(Salaj). Doamne, bune maierau !


Nina & Nina-Cristina (1 an si 6 luni)

Mergi la inceput