Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Buna dimineata.
Stancutza esti o dulce ca si Sofia.Masajul poti sa i-l faci cand e suparici,pe al meu il calmeaza,mai ales cel in talpi si la picioruse sau cand te joci cu ea,poti sa vb,sa razi cu ea si sa o masezi/sa faceti gimnastica in timpul asta.
LauraIoana si Lala_D multa sanatate puiutilor,imi inchipui ce fel va simtiti.
Nour ai o printesa frumoasa si grasuta!Am remarcat un cuvant in araba in video,in rest romaneste.Eu vb cu el in engleza dar mai scap si romaneste.Cred ca o sa vorbeasca o amestecatura de engleza cu romana de nu o sa-l inteleaga nimeni.

Am scris si ieri,prichindelul meu a avut 2 saptamani in care nu a pus nici un gram,ba chiar scazuse cateva g(irelevant).Acum e bine,a pus iar 500g,cam in 2 sapt,desi acum se pare ca nu mai are pofta de mancare,mama a zis ca din cauza ca mananca noaptea.Am incercat sa-i scot macar o masa dar nu am putut deocamdata.Alaltaieri dimineata a supt vreo 2 min si apoi abia pe la 2 dupa amiaza a mancat vreo 5 min.Intre cateva secunde de supt de vreo 3 ori si alea cu forta.Ieri am zis si eu sa nu ma mai stresez si numai bine ca a supt des.
Pediatrul lui a zis ca e posibil sa nu pape asa de bine din cauza de dureri de burtica.

Poze Khalid
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Lala nasol fara cafea,eu parca sunt zombi daca nu beau dimineata,plus incepe sa ma doara capul dupa cateva ore.

Khalid a fornait bine azi noaptea,aproape sforait,dar nu tot timpul.Azi dimineata avea chiar mai putini muci decat de obicei.De la ce oare sa fi sforait?Noi dormim cu aerul conditionat deschis,pus la 24 grade.

In rest asteptam vaccinul de la 4 luni de pe 24 aprilie iar pe 2 mai plecam la bunicii lui Khalid In Egipt.Doar eu si bebe.Am niste emotii,avionul e pe la 9 dimineata,calatoria dureaza vreo 3 ore parca, chiar in perioada zilei cand nu are somn.Plus drumul pana la aeroport,statul in aeroport vreo 2 ore.Sper sa ne descurcam,oricum trebuie sa mergem,bunicul lui Khalid e bolnav de cancer,cine stie cat o sa mai traiasca.In Egipt o sa ne astepte la iesirea din avion cumnatul care lucreaza in aeroport deci o sa fie bine.
Atata sper ca bebe sa nu planga in avion,de supt nu cred ca o sa vrea,pt ca nici in masina nu vrea,o sa iau lapte praf cu mine.O sa stam o luna.

Irlandeza in caz ca nu ai plecat inca,drum bun si Pati sa fie cumintica va doresc!

Poze Khalid
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Tot eu,se vede ca nu am scris de muuuuult.Khalid isi molfaie aproape non stop degetele,ieri isi bagase 3 degete de la o mana si 2 de la cealalta in acelasi timp si si le rodea cu inversunare.E frustrat aproape tot timpul,nu mai adoarme singurel,trebuie sa-i dau atentie mereu,sa-l plimb prin casa,sa vorbesc,sa rad cu el.Cu jucariile de la salteluta nu mai are rabdare pentru ca incearca sa le aduca la gura si nu reuseste si atunci se enerveaza si plange cateva secunde,iar incearca,iar plange si tot asa.Nici nu mai doarme asa mult,daca a avut o perioada cand dormea in fiecare dupa-amiaza cate 2-3 ore+dimineata vreo jumatate de ora,acum abia doarme adunat 1 ora.Seara insa adoarme usor de pe la 8-9.In timpul asta mai fac un dus,spal vase,fac mancare pe reprize.Alaltaieri l-am lasat sa urle ca sa pot sa termin mancarea.Acum am amanat spalatul vaselor.
Ceska cu statul in fundulet,eu il mai las cand e pe mine la tv ca se indoaie singur de mijloc si vrea sa stea in fundulet.Dar il sustin de la subtiori.Sotul imi zice sa nu-l las ca inca nu e bine pentru coloana lui.Si mie mi se pare ca e inca asa de fragil.De aceea nici nu i-am cumparat inca scaun de masina.Am citit pe undeva ca e gata de stat in fundulet (sprijinit) atunci cand se ridica de pe stand pe spate daca il apuci de manute si-l tragi usor.Khalid incearca sa se ridice dar reuseste cativa cm.
Cu statul pe burtica,facea scandal mare,acum e bine,sta si 5 min pana se plictiseste.Eu am reusit punandu-l pe burtica mea de cateva ori treaz fiind si vorbind cu el.

Poze Khalid
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Darene, va dorim drum bun si sedere placuta ( poate bunicul mai traieste ani multi si il vede totusi pe Khalid mare!). Khalid precis va fi surprins de noutatile calatoriei, aeroport etc si o sa fie cuminte!!!!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 3 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aaici...
http://good-times.webshots.com/album/561719452hHOOpC?start=120
POZE F NOI AICI
http://community.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Darene , si Caz sforaie noaptea . Depinde cum isi tine capul , daca e putin in piept sigur sforaie . Putin mai pe spate si se rezolva problema .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Darene,
se pare ca numai noi bantuim pe aici in dimineata asta. Vroiam mereu sa intreb? Khaled si Khalid sunt unul si acelasi nume in variante diferite sau cu totul diferite?Nici Benji nu mai doarme ziua decat insumat maxim 2h! Si cand e obosit maraie se freaca la ochi pana se roseste dar nu adoarme singur. Trebuie luat in brate, pus suzeta, leganat, cantat. Nu dati cu slapi sigur e vina mea! Adoarme si daca incerc sa il asez in leagan/patut deschide imediat ochii: s-a zis cu somnul. Acuma s-a trezit la 6 dupa 9ore de somn nu a avut rabdare de foame sa stea la san macar pt aperitiv si a ras 160ml! A mai stat cu ochii pe tavan, cu trapezul in fata in balansoar pana l-a ajuns oboseala si iar a trebuit sa il adorm. Fix 25 min a dormit!
Si acuma tuseste si stranuta! Asta e din vina lui tati care mare expert in a potrivi apa la baita lui Benji a facut-o la marele feeling fara termometru de data asta si cred ca a fost cam rece aseara apa. Il impusc daca are Benji ceva! I-am zis ca e rece cand copilul era deja in apa si am simtit si eu. Daca il critic prea mult domnul sot, f. sensibil, imediat renunta sa se mai implice! Ieri vine cu ideea ca numai eu zic ca imediat dupa ce a papat nu avem voie in baita! Mai ales ca eu ii fac masaj inainte de baie! UF!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 3 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aaici...
http://good-times.webshots.com/album/561719452hHOOpC?start=120
POZE F NOI AICI
http://community.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Multumesc Virgo pentru raspuns(intr-adevar acum imi dau seama ca depindea de pozitia capului,desi e prima oara cand sforaie de cand s-a nascut),Ceska pentru incurajari.Asa sper sa fie,sa nu planga iar bunicul sa traiasca si sa-l vada baiat mare.
E acelasi nume,unii scriu cu e,altii cu i.Noi am pus cu i in pasaportul romanesc.Se pronunta cu i.Eu zic sa nu-l critici pe sot,mai bine pune-i intrebari ca de ex:"Mi se pare ca e cam rece apa,nu crezi?",desi el a potrivit-o inainte.
Khalid se chinuie sa adoarma singur,azi in timp ce scriam mesajele pe forum ,el scancea cu ochii inchisi si mai scotea si cate un zbierat.L-am lasat asa jum de ora pana a inceput sa zbiere de-a binelea.M-am dus la el si l-am lasat sa molfaie tzatzica pana a adormit.Mai nou asa adoarme,suzeta nu o primeste;sau incearca(dar nu prea reuseste) sa adoarma agatandu-se de perna paralela cu el.O apuca si isi trage corpul sa stea pe o parte langa perna.
Neaparat dupa ce adoarme si ma ridic de langa el sau il pun pe el jos nu trebuie sa-l las sa ma vada(mai intre-deschide ochii),daca ma vede se trezeste.
Ma duc sa spal vasele si sa intind niste haine ca acum se trezeste.

Poze Khalid
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

conrad de mitsu, pt cele 3 lunisoare implinite!sa cresti mare si sanatos, ca frumos esti!!
carla de breaz, si pt andrei de roli25,sa va traiasca puiutii!!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
FILME ROBERT

www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Neatza!

cum e cu palierele de crestere? ca eu nu am priceput. ce inseamna, ce se intampla? la cate saptamani? peste 5 zile implinim 3 luni.

ieri calin nu a dormit deloc in timpul zilei. atipea si se trezea cam dupa 5 minute de somn. s a marait toata ziua, plans de oboseala parca, miorlait, ca si cum s ar fi vaitat. i am luat temperatura, 36.6. de supt a supt foarte mult si mai des ca de obicei. cam la 2 ore. seara dupa baita m am mai chinuit inca 2 ore sa il adorm. cantat, leganat, plimbat prin casa, suzeta, pus pe picioare. of. am incercat toate variantele. se tot vaita. nu cred ca il durea burtica pentru ca nu se scremea/ghemuia si nu era plansetul ala de colici.

s a culcat seara pe la 10. a supt din 3 in 3 ore si apoi din ora in ora, la 5,6,7. nu mai inteleg nimic. a mai supt la 9 dimineata si sunt aproape 2 ore de cand doarme.

ce parere aveti? ce se intampla? nu mai inteleg nimic. se comporta de parca ar avea iar 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

foloseste careva Calma Baby? ce cantitate ii dati bebelusului?

Mergi la inceput