FIV de toamna V

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Iar cazuse Forumul..nu am crezut ca a intrat mesajul...Ce se intampla oare...

Denisa, ti-e mila de tine nu? O sa devii experta dupa tura de injectii ajungi sa te intrebi pt. ce mai se scolesc asistentele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Raluca, ce-i cu Fiv ala inchis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Da, Denisa, poti presta linistita! Cam cu trei zile inainte de punctie e chiar obligatoriu, pt. reimprospatarea spermei, apoi trei zile pauza ca sa "doneze" domnul calitatea I !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc Raluca!Pai ma gandeam saracu de el ce face fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Denisa,

Saptamana trecuta era un articol in Focus despre Fiv si prestatii si Fiv si abstinenta de dinainte de recoltare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Va multumesc la toate inca o data pt. urari si ma rog pt. voi toate sa dati aceleasi vesti bune. Ma bucur ca vestea mea buna va ridica moralul un pic macar - asta a fost scopul!

Scuze ca nu mi-am dat seama ca si voi va dati singure injectiile. Oi fi sarit peste ceva randuri in mesajele anterioare.

Denisa, prima injectie e cel mai greu de dat, pe urma asa iti intri in mana, de nici nu-ti mai pasa. Sa fii tare! Sa fiti toate tari! Nimeni nu intelege prin ce treceti decat cei care au mai trecut. O sa va sustin in continuare moral. Cu informatiile vad ca sunteti meseriase de tot, asa ca acolo nu prea am ce sa va zic.

Referitor la ICSI: si sotul meu are spermograma buna si daca nu faceam ICSI nu iesea nimic (am explicat in amanunt in ultimul mesaj de la FIV de toamna IV). Nu vreau sa va speriu, vreau doar sa va spun din experienta mea. Bineinteles ca situatia difera enorm de la un caz la altul, asa ca ... Cele care ati ma facut FIV si s-au fecundat, ma gandesc ca sigur nu e nevoie de ICSI. Depinde bineinteles de diagnostic. Pe noi ne-a sfatuit ca n-ar fi o idee rea sa incercam cu ICSI fiindca eram "unexplained" si banuiau ca problema era sau la fecundare sau la implantare.

Va pup pe toate, ma gandesc la voi si voi verifica in fiecare zi mesajele voastre.

cloe

PS: am uitat sa va spun ca eu nu am mai baut cafea cu o luna inainte de punctie. nu cred ca a fost un factor major, probabil deloc nu a contat, nu stiu, dar am vrut sa fac tot ce statea in puterea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Fetelor nu am putut sa mai intru pe forum,cred ca s-a lucrat putin la el.Ma bucur inca o data Cloe sper sa ne tii la curent cu tot demersul.Iti tin pumnii sa de-a domnul sa fie doi.Tu nu ai avut probleme?Toate au fost bune la tine?Nu stiu cat conteaza lucrul asta in vitro dar eu cred ca daca uterul si ovarele sunt bune si nu te stresezi totul o sa iasa bine .Mai incurajat enorm Cloe cu resita ta,dar eu sunt stresata rau de tot si sunt aproape sigura ca nu voi reusii.
As putea face ceva care sa mareasca numarul de foliculi?Sa pap ceva sa beau mai multe lichide,exercitii pentru stimularea organelor genitale,etc.sau sa las sa fie totul de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Oh, Cloe, ma bucur din suflet pentru tine, felicitari pentru marea realizare, te cred ca simti ca plutesti, dupa atata timp in care te zbati, cand se intampla parca nu-ti vine sa crezi ca e adevarat. Si mie a inceput sa-mi incolteasca in cap ideea sa trecem peste toate tratamentele si incercarile de conceptie naturala, care te epuizeaza din toate punctele de vedere si sa trecem direct la inseminare sau FIV. Sunt curioasa daca sigurarea acopera ceva sau va trebui sa platim tot din buzunar. Te rog si io ceva: zi-mi si mie ce inseamna ICSI.
ici si o pentru bucuria ta cea mare,
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Bravo Denisa, asa ne-a fost vorba?!

ICSI - injectie intra-citoplasmatica cu sperma; atunci cand calitatea spermei este scazuta (in principal mobilitatea) spermatozoizii sunt introdusi prin micromanipulatie in ovul cu o penseta de vreo 20 de ori mai subtire ca firul de par. Deci nu sunt lasati frumos ovulul si spermatozoidul in mediul de cultura sa se fecundeze de capul lor, ci sunt "fortati" sa faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Dragele mele,
Asa e, Cloe ne-a ridicat moralul la toate. Cind ai un exemplu asa bun, positiv, parca iti da si tie un pic mai mult aripi...
Asa ca Denisa, capul sus si incearca sa iti schimbi atitudinea intr-una pozitiva. Ai vazut ce a scris Anca? Ca stressul s-a devedit a fi daunator la ea si nici nu a ovulat in perioadele de stress ridicat?
Si mie mi-este f. frica, dar promit ca o sa tin capul sus si ca o sa imi pastrez o mina cit se poate de pozitiva si optimista.
Anca, exact cum ai banuit, si eu sint f. emotiva si as vrea tare mult sa pot sa imi spun "gata cu stressul, relaxeaza-te" dar zau ca nu pot. Mai ales la servici... Jobul meu merge mina in mina cu stressul (tot timpul contra cronometru, etc.). As vrea sa pot sa imi dau demisia si sa ii dau incolo, dar deocamdata am nevoie de $$$, ca sa platim IVF-ul ..... :o)
Denisa, sa stii ca acum am inceput sa ma sperii si eu de injectii. Chiar asa de greu e sa iti faci singura? Sotul meu nu cred ca o sa fie in stare sa imi faca... zice ca mai bine lesina decit sa infiga injectia in mine. Mie, in general, nu mi-e frica de injectii, ace, etc.
Va pup pe toate si va doresc un weekend minunat.

Mergi la inceput