Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (45)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Neata !!!

Aha, care va sa zica nu se baga nimeni la schimb cu ochi albastri ...

cami - pai trucuri de-astea folosesc si eu acum ca sunt .. mai mult fata, nu ca nu as fi bucalata, da' tot tre' sa fac si eu o poza (ca sunt si pasionata) ... Inca n-am inceput operatiunea clamute, fundite etc.

miha - ce mamica tanara esti!!!! Ai o fata de copil ... si o fetita superba!!!!

stefi - ma bucur ca ti-a mai trecut supararea, ai sa vezi ca e bine!



*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

neata
La multe lunite inainte ptr mititeii sarbatoriti azi!!!!
O zi buna fetelor

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Dany, daca ustensilele astea rezista, poti sa le mai sterilizezi din cand in cand; daca nu poti doar sa le treci prin jet de apa fierbinte.Pt. bbi se gasesc unele din materiale speciale, rezistente la fierbere

Petronela, si la fata ar mai trebui si la mine (falci si gusa), cel putin fata de cum eram "inainte" ; dar acolo este cel mai mic defect in comparatie cu restu'


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by anacami

Petronela, si la fata ar mai trebui si la mine (falci si gusa), cel putin fata de cum eram "inainte" ; dar acolo este cel mai mic defect in comparatie cu restu'



Exact, acolo e buba mai mica, de aia ma "aventurez" si eu sa fac poze .

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

haideti ca eu tot n-am reusit sa recopar din urma promit ca o fac...
fetelor ce vroiam sa va intreb.. e posibil ca si acum dupa atata timp eu inca sa mai sufar ...off iar am facut ragadi si mastita..si ..nu mai pot sincer.. cum va spuneam azi stau un pic mai bine.. dar daca continuii in felul asta eu nustiu ce sa fac cu durere de inima cred ca renunt la alaptat..sincer eu incer din rasputeri dar numai rezist ..simt ca ma lasa puterile... in doua sapt am facut mastita de 2 ori... si acum mi-au aparut din nou ragadi ... ustura de-mi vine sa fac pe mine cand trage pitica si nu numai dar cand mai si trage...ori oi fi uitat eu cum e intr-o luna jum..
mai ales ca acum se mai si joaca cu sanul..si a prins prostul obicei de-al intintinde... se uita in jur..cu tzatza in gura dar nu o lasa..ci o intinde dupa privire cu totul(parca ar fi de guma) se inpinge in talpici..si- o scoate din gura..si daca e inflaamata nu va zic cde dureri... eu ca tratament nu am facut nimic..ca nu am cum sa ajung la medic si fara sa ma vada nu-mi da nimic..si nici antibiotice nu pot lua fara reteta...asa ca singura chestie care am facut-o a fost o baie fierbinte vreo 3 paracetamol si stat la caldura si dormit intr-una... dar simt ca nu mai pot..nustiu daca ma intelegeti...

Stefania X2 ... eu, broskutz :)
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

stefania - eu zic ca ar trebui totusi sa te vada un dr. Fa-ti timp si drum sa mergi la dr. Asa nu stiu ce sa-ti spun ... am mai avut si eu rani usoare care au trecut cu crema pt. sani/ragadi, dar vad ca la tine e mai complicata situatia.

Aaa.... si ca tot vorbeam de creme .. cami, tu spuneai ca e mereu iritata pe fata. Eu folosesc www.saninforma.it/Sezione.jsp?idSezione=4186&idSezioneRif=1032" target="_blank">dermana de care sunt ff multumita, si-a facut efectul imediat. Mi-a recomandat-o dr. tot asa pt. ca se iritase de la saliva, e mereu cu pumnii in gurita. Are o piele catifelata acum Silvia !!! Aici costa €12,50.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

quote:
Originally posted by anacami

Buna dimineata!
Stefania,multa sanatate!
Ecaterina,dr. noastra ne-a spus cand era Sebi mai mic, ca pana pe la vreo 2 ani fac mai multe episoade de infectie urinara, unele de care nici nu iti dai seama.Important este sa nu faca febra,sa fie apatic,etc.Scutecul absorbabil creeaza un mediu in care microbii stagneaza si se dezvolta,zona sta in permanenta umeda (sau langa microbi, desi absorb cat de cat bine).Poti schimba f. des scutecul, dupa fiecare pp,desi cred ca ar fi cam multi,nu?
Totulii, la scaunul noastru de masina am gasit www.bebeconfort.com/collection-2008/UK/voiture_creatis_fix_installation.htm" target="_blank">urmatoarele.

Se poate monta si in fata, dar trebuie sa dezactivezi airbagul; asta, daca legislatia in vigoare nu interzice (habar nu am daca exista la noi pt. asa ceva)
Cosuletul se poate folosi d la nastere, dar nu pt. o perioada asa lunga ca landoul- adica 1-2 ore, dupa care pauza..Nu il pune cu fata la tine , ca oricum nu poti ajunge sa ii dai suzeta; pt. observare, exista cum spunea Ecaterina,exista oglinzile alea speciale:
http://www.tinylove.ro/ (incarci catalogul, iar la pag. 32 gasesti acest produs, se arata cum poti sa vezi copilul).
Poti sa ii pui mai multe jucarii,eventual ceva nou pe care sa il exploreze...


Camelia, Sebastian si Stefania


merci mult de infos, super util site-ul.
m-am gandit sa incerc cand este sotul in week-end acasa sa-l pun in scaun iar eu sa stau cu el in spate, sa vad cum reactioneaza.o sa iau si oglinda ca imi este tare utila dar faza cu jucariile nu stiu dc tine ca al meu se plictiseste foarte repede de ceva, tot timpul trebuie sa fac ca maimuta daca suntem intr-un loc si el se pune pe plans, nu-l amuza prea mult jucariile.
i-am luat si eu centru de activitate dar mai mult de 5 minute nu sta si nu da din maini sa se joace cu animalutele ci doar le atinge cu sfiala de parca zici ca-l papa.
oare sunt eu de vina ca l-am invatat sa fiu mereu in preajma lui, daca nu suunt si nu-i vorbesc la ureche, imediat scanceste.
sotul spune ca eu sunt de vina ca l-am invatat asa si ca trebuia lasat si singur dar copilul asta nu a stat de mic singur cca se pune pe urlat, eu acu ce sa fac
na ca s-a trezit fugggggg

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Stefania,inteleg ce vrei sa spui; insa de cat sa renunti de tot la alaptat, mai bine fa-i un program sau nu o mai lasa sa te tina pe post de suzeta (probabil ca la inceput va fi mai greu, va mai plange).Sau mai bine o completare cu formula, decat fara san deloc...dupa experienta trecuta, eu am zis de la inceput ca atunci cand va fi cazul nu voi ezita sa ii dau completare, nu de alta dar are nevoie si de o mama linistita,nu stresata permanent.Eu oricum pana la 6 luni am decis sa fie...cine poate mai mult este f.f.f bine si le felicit din suflet

va pupam!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

Salutam si noi mamicile si bebelusii!
Multumim celor care ne-au felicitat azi cand facem 5 lunite (nici nu realizez cum au trecut)! Uram si noi tuturor bebelusilor nascuti azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Totulii, acyum am vazut ca nu afiseaza desenul pe care il voiam sa il vezi; daca nu ai facut-o deja, apasa pe instalare fara baza, si apoi next,next/...
Multumesc Petronela! iritatia ii trece repede daca nu mai baga nimic in gurita mai mult timp (de ex. noaptea), insa ziua se irita imediat! incerc sa gasesc crema asta si sper sa o protejeze mai bine ca celelalte

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput