Bucurii de sept-oct 2006 (118)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

quote:
Originally posted by alina morostes

Itzy, da, Dragos e grijuliu cu Adelina, dar de multe ori ea il "streseaza" si atunci zice ca-l enerveaza. Ea vrea tot timpul jucariile lui cand el se joaca, vrea sa deseneze pe foaia lui, desi au fiecare cate o foaie sau carticica de colorat, ii mazgaleste uneori desenele...multe prostioare...
Intr-o zi cand a venit de la gradinita imi zice ca si Eric(un coleg de-al lui) are o surioara enervanta...iti dai seama cam ce discuta ei la gradinita si cum se consoleaza unul pe altul, astia cu fratiori mai mici.



Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze



Ce simpatici tre sa fie amandoi......iar Adelina mi se pare normal sa doreasca sa il imite pe fratele mai mare...asa eram si eu cu sora-mea voia tot ce aveam eu, nu scapam de ea nicicum desi diferenta era doar de 3 ani...Dar el ii da si jucariile lui? o lasa sa se joace cu masinute si cu roboti...si mai stiu eu ce?

vad ca toata lumea e somnoroasa...cred ca e astenia asta de primavara

------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna ziua si de la noi!

Abia ne-am intors de afara, runda 1 . Am iesit pe la 10 ca sa am timp sa fac si eu ceva de mancare pana la runda 2.

Mira...m-a calmat Itzy aseara ca altfel eram acra rau.
Dar tot am mancarime la "deshte" .

Revin...




_

ANDRA, mami de gargaritza (10oct2006)
15.5kg lost 7.5kg to go until the NEW ME!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Xandrutza, te poftesc la un ceai verde, special pentru tine.

Mirabela, am citit despre cancer, chiar ma intereseaza o parere avizata: e buna sau nu proteina, ma refer la carne? In articol spune ca nu, eu am o prietena medic care a spus ca e o prostie sa nu mananci carne (proteine) daca esti bolnav de cancer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

legat de cancer si consumul de carne, asta am intrebat si noi medicii, cand s-a imbolnavit tata si medicii ne-au spus ca nu exista niciun studiu atat de clar si de exact care se faca o legatura sigura intre consumul de carne si aceasta boala....mai ales ca el slabise f.mult !!! avea nevoie sa manance carne, sa manance consistent ca se se puna pe picioare, sa-si refaca masa musculara care scazuse ff mult
m-ati ravasit cu subiectul asta


Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Helau!

Referitor la consumul de carne pt. bolnavii de cancer...din cate stiu si am citit nu e nerecomandat....dar exista o buna parte dintre acesti bolnavi care nu pot manca carne(si un exemplu f real a fost mami care n-a mai putut manca carne in ultimul an de viata....spunea ca ii e greata si cand o vede...).

Si ceva sa va mai inveseliti...: www.hazdenecaz.ro/filmulete-hazlii/filmulete-haioase-idioti-1.html" target="_blank">aici
Editai ca poate nu va gandeati sa dati click pe ranjitu'



www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Ca tot suntem la capitolul informatii:

Stiati ca ………

• In China sunt mai multi vorbitori de engleza decat in Statele Unite?
• In medie o persoana are peste 1460 de vise pe an?
• Delfinii dorm cu un ochi deschis?
• Hipopotamul nu poate sa innoate?
• furnica poate sa supravietuiasca pana la doua saptamani sub apa?
• In cazinourile din Las Vegas nu sunt amplasate ceasuri?
• Cel mai puternic muschi din corpul uman este limba?
• Neil Amstrong a pasit pe luna cu piciorul stang?
• Unghiile mainilor cresc de patru ori mai repede decat cele ale picioarelor?
• Puse cap la cap venele,arterele, si capilarele unui adult ar ajunge pentru inconjurul Pamantului de aproape patru ori?
• Orasele ocupa doar 2% din suprafata pamantului dar 75% din resurse?
• In Indonezia se vorbesc peste 365 de limbi diferite?
• Sunt mai mult de 20 000 de feluri de bere?
• persoana face in medie 2 500 000 de pasi pe an?
• Inima unei balene albastre este la fel de mare cat o masina?
• Limba unei balene albastre este lunga cat un elefant?
• persoana poate trai fara mancare pana la o luna, dar fara apa numai o saptamana?
• Daca cantitatea de apa din corpul omenesc este redusa cu 1% iti va fi sete, iar daca este redusa cu 10% vei muri?
• Biblia este tradusa in 2 233 de limbi?
• Animalul cu cel mai mare creier in proportie cu corpul sau este furnica?
• Americanii mananca in medie peste 18 acrii de pizza pe zi?
• Adolph Hitler a fost vegetarian?
• Copii se nasc cu ochii albastri cu toate ca dupa cateva momente acestia isi schimba culoarea?
• Fluturii percep gustul cu picioarele?
• Cravata a fost pentru prima data purtata in Croatia?
• Bufnita este una din putinele pasari care poate deosebi culoarea albastra?
• Ochiul unui strut este mai mare decat creierul sau?
• In 1386 un porc a fost executat prin spanzurarea in public pentru uciderea unui copil?
• Peste 10 000 de pasari mor anual din cauza coliziunilor cu ferestrele?
• Omul pierde o jumatate de litru de apa pe zi prin respiratie?
• Mai mult de jumatate din populatia globului a vazut cel putin un film cu James Bond?
• Numele Mercedes provine de la numele unei fete din Austria?
• Mai multe filme sunt produse in India decat la Hollywood
• Un crocodil nu-si poate misca limba si nici mesteca?
• Creierul unui adult cantareste in medie 1,375 de grame?
• Peste 7000 de copii sunt nascuti in USA in fiecare an care au tatii de la 55 de ani in sus?
• In secolul al 16-lea, in Anglia, berea facea parte din micul dejun?
• Pasarile nu transpira?
• Pomii de Craciun au fost odinioara impodobiti cu spuma de sapun?
• Pisicile au cate 32 de muschi in fiecare ureche?
• Alfabetul limbii chineze contine peste 40 000 de caractere?
• Thomas Edison inventatorul becului se temea de intuneric?
• Elefantii nu pot sari?
• Februarie 1865 este singura luna inregistrata in istorie fara luna plina?
• Astronautii cresc in inaltime in spatiu?
• Dreptacii traiesc in medie cu noua ani mai mult decat stangacii?
• Serpii au doua organe sexuale?
• Un melc poate dormi trei ani?
• In medie oamenii se tem mai mult de paianjeni decat de moarte?
• Cand o persoana moare auzul este ultimul simt perceput? Vazul este primul care dispare?
• Femeile clipesc aproape de doua ori mai mult decat barbatii?
• Apa calda cantareste mai mult decat cea rece?
• Exista o pasare care in loc sa ciripeasca sau sa cante, latra?
• Sunt cam 2700 de limbi diferite care sunt vorbite in lume?
• Ca sa previ cancerul, e bine sa mananci cate un morcov pe zi?
• Elizabeta I a Rusiei a avut peste 15000 de rochii?
• Un lift merge cu aproximativ 25 kilometri pe ora?
• Michael Jackson are codul lui postal personal?
• Pe Venus ploua cu acid sulfuric?
• Camilele au trei seturi de pleoape?



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup fetelor

Am revenit si m-am introdus repede pe DC ca altfele mi-e frica ca m-il scoateti din lista,voi "acriturilor cu mancarimi la desthe" de ce dati domne copii celor care au 10 postari maxim nu stiu sa zica un LMA de nici o zi de nici o sarbatoare,intra doar sa mai ceara o informatie cand sunt in impas....

Acum sa revenim la oile noastre adika cele 60 care au ramas neratacite.

Am fost la Roman foarte frumos ne-a plouat de ne-a uscat,am bagat si vreo 2 manastiri Voronet si Agapia am fost nitel si la hanul Ancutei.In rest mancat,culcat si stat ca belfari toata ziua,bine io am lucrat.
Inca mai pot ca e socrela la mine.
Pe 6 mai cred ca plecam la Roman sa punem magazinul la punct si stam pana cand o da Domnu.

Alexutza felicitari,e cel mai important sa ti-l doresti tu si sotul tau,restu nu conteaza.Sarcina usoara ati doresc.

Am si ceva poze Acilea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Alexutza, felicitari!!!Chiar asa, noua ne zici cu juma' de gura? Oficial-neoficial, stii ca ne bucuram oricum! Sarcina usoara si bebelina cumintica! Ura ura c-o sa ai o mica sagetatoare.

Foarte, foarte frumoase pozishoarele cu fratiori, chiar m-au induiosat! In timp ce eu admiram pozele l-am prins pe M cum o pupa pe revista pe fetita Andreei Marin Banica...

Mira, noi vom implementa operatiunea "olita" la vara, cand o sa fie mai cald si-o sa-l las pe M in gol. M-a amuzat cum ai povestit.

Apropo de cafea, de acord cu tine, Mira, in ce priveste remarca facuta la adresa celei 3 in 1 de exemplu. Includ aici si ness-ul. Oricat de ciudat ar parea acum, as prefera sincer ca M sa bea cafea decat daca va exista tentatia consumarii unei bauturi cu cofeina inca de cand e copil. De ce?

Cafea = boabe culese din arbore, uscate, prajite, macinate, cu pulberea obtinuta se obtine o infuzie naturala, cafeaua.

Cola = zahar, dioxid de carbon, caramel, acid fosforic, guma arabica, aroma de cola, benzoat de sodiu.

Despre dieta cu carne la pacientii cu cancer: stiu din experienta recenta a unei vecine ca este indicat sa consume acest aliment.

Ah mi-am amintit ceva apropo de diet/light coke...ce mare scofala ca n-are zahar, daca are caramel? Caramelul e zahar topit, nu?

M-am simtit inclusa in categoria bufnitelor, asa ca-s datoare c-un raspuns: nu trebuie sa fiu fresh dimineata si nici n-am ora obligtorie de trezire, de aia pot sta pana mai tarziu. Uf, cand ma gandesc ca acus-acus trebuie sa dau copilul la gradi si sa ma trezesc devreme ma ia cu fiori pe sira spinarii.

Despre cum ii afecteaza lipsa de somn pe copii, aici.

Xandrutza, maine la 3 fix am ceva trebushoara, asa ca ne vedem fie cu cateva ore inainte, fie pe la 3 jumate-4. Ce zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

quote:
Originally posted by Sephora
Acum sa revenim la oile noastre adika cele 60 care au ramas neratacite.




Sa va zic ceva: cat timp a fost M bolnav, adica aproximativ o saptamana, n-am reusit sa intru pe forum si implicit nici sa tin pasul cu discutiile. Cand am vrut sa revin am avut sentimentul pe care multe dintre voi l-ati descris, anume acela ca n-a nimic de zis. Mi-am dat seama atunci ca le inteleg intr-un fel pe fetele care se multumesc doar sa citeasca. Pe de alta parte, daca vrei cu adevarat sa te implici in aceasta comunitate si sa fii un membru activ e simplu, fiecare zi iti da oportunitatea sa-ti faci simtita prezenta fie transmitand mesaje de felicitari sau incurajari, fie venind cu un sfat sau c-un banc ce poate destinde atmosfera, cu poze sau pozne ale propriului copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofimic spune:

Imi pare rau ca trebuie sa scriu aici cu suparare. Din cand in cand am mai intrat la Bucurii sa mai citesc ce mai faceti, ce mai e nou, pt ca sunt multe mamici aici cu care am stat de vorba atunci cand eram insarcinata ca de ex, AlinaMorostes, Sephora, Monique,Mami Lili, Eloise etc...(in caz ca nu mai tineti minte uitati-va in urma...). Aseara am intrat sa citesc si asa am descoperit ca unii copii au fost stersi/ taiati/eliminati sau cum vrei sa spuneti....din lista de Bucurii. Printre care si bulina mea .... Am fost foarte mirata pt ca pana nu demult apaream in acea lista. Deci ce s-a intamplat??
Poate ca cine a facut "noua lista" a uitat ca acea lista e una a Bucuriilor si nu o lista a mamelor care activeaza sau nu pe forum. Cred ca a uitat ca aici e forumul"DESPRE COPII". Nu am intrat acum sa scriu acest mesaj pt ca as dori eu foarte mult sa aparem in acea lista, dar toti bebelasii care apareau si inca apar in acea lista sunt BUCURII.Lista aceea trebuia sa ramana asa cum a fost.Nu inteleg cu ce drept (si cu ce creier...)se scot copii din lista?!?! M-am intristat foarte tare sa aflu ca eu imi pierd timpul sa citesc aici uneori pt a mai afla ce mai fac unele persoane pe care le stiu din frumoasssaaa perioada de sarcina si carora le-am facut galerie la timpul respectiv, cu care nu imi amintesc sa fiu avut vreo divergenta nici atunci si nici acum si ca intre timp ele ce fac? Ne scot din lista.
Celor care au cu adevarat obraz ar trebui sa le fie macar putin rusine....
O zi buna va doresc de la Timisoara

Sofimic mami de fetita dulce Sofia-Ana(27.09.2006)

Mergi la inceput