Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

ruxandra, imi dai si mie pliz reteta de sufle de conopida? cand ai vreme..

intrebare: folositi cuptorul cu microunde pt a incalzi mancarea copilului sau credeti ca e nociv? ii lasati sa vb la tel mobil sau la tel fix dar cordless cu tata, bunica, etc?


Dia, Stefy nu accepta mancarea incalzita la microunde. Nu stiu care e motivul. Dar daca pun in frigider zeama separat si cuburile de legume separat(un exemplu) si ii incalzesc zeama in ibric si o pun peste cuburi si se incalzesc asa, mananca. Si am renuntat la incalzitul la microunde. Am citit pe cateva site-uri, ca ar fi nociv. Si tot ma tin de un an sa fac testul ca sa ma conving. Zice sa fierbi apa pe foc si s-o pui intr-o sticla si alta fiarta la microunde. Pui in doua farfuriute grau si pe fiecare o uzi cu apa din sticla ei. Ei spun ca microundele "ucid" tot ce e bun si ca graul udat cu apa fiarta la microunde nu ar incolti. Daca reusesti sa faci testul sa-mi spui si mie cum a iesit. Ca mie mi-e greu sa gasesc niste boabe de grau.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_n-d_06 spune:

capitol inchis

continuati aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

am scris mult-mult, ditamai mesajul, si a sunat telefonul, si a picat si netul, si ia mesajul de unde nu e! era vorba despre tae-bo (wow!), despre pantofiori roz, sa ii poarte sanatoasa, despre pisici la expozitie (sunt si de vanzare? si daca da, cat tine expozitia?), si nici nu mai stiu despre ce era.

spor la treaba lui d, care se pare ca e f ocupat zilele astea!

voi aplica time out, am inteles din ce am citit ca un minut pt fiecare an al copilului. cumva trebuie sa stie ca nu e bine, si atunci cand o face lata trebuie sa stie ca exista si consecinte. dar, spre deosebire de alte cunostinte ale mele, eu imi propun sa fiu consecventa: nu doar sa o amenint ca fac o treaba, chiar voi duce la capat promisiunea, sa stie ca nu glumesc. intai intentionez sa ii explic, sa stie de ce nu e bine, prima data o las, si ii spun ca urmatoarea oara se lasa cu pedeapsa. cand si daca are loc urmatorul incident de acelasi fel, urmeaza iar explicatia, plus pedeapsa. stiu ca suna fara inima, dar intotdeauna am sustinut ca unui copil trebuie sa ii tresezi niste repere, sa stie pe unde sa o apuce. nu e vorba de lucruri minore,pe care sa le transformi din tantar in armasar, cum ar fi faptul ca, de exemplu, imprastie cartile din biblioteca sau mancarea e imprastiata la 1 metru de ea. vor fi insa lucruri mai serioase, cum ar fi, de exemplu, sa loveasca un alt copil. asta e un comportament pe care eu nu il pot trece cu vederea, si nici nu vreau sa ii dau impresia ca il bagatelizez.

hai ca am inceput bine si am luat ditamai tonul serios. e pacat pe o zi superba ca asta. am fost la prima runda de plimbare, e o nebunie afara. si mergeau si fantanile arteziene, si copacii erau verzi, si pisi se apleca sa mangaie papadiile, ca intra la capitolul flori, si am invatat-o sa le mangaie, inainte sa ii vina ei ideea sa le rupa :). o placere afara, nu alta!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb
Dandusa, eu as pune-o pe Crinuta la oala pt inceput max 3-5 minute dupa ce se trezeste, dupa masa, eventual inainte de nani. Laudat daca face, dar nu facut prea mare caz. Si conu mai zice "caca" dupa ce face.. da mi-e inca mult prea lene sa-ncepem.


Pe Stefy am pus-o pe olita prima data la 10 luni. In contact cu olita a intrat la 9 luni, dar o luna a folosit-o drept ....palarie de cowboy. Dupa vreo doua luni imi aducea olita dupa de facea caca in Pampers, ca stia ca daca o pun pe olita sigur vad ca e plin. De vreo saptamana, chiar doua imi aduce olita si ma trage de maneca. O pun si gata face la olita. Daca nu sunt prin preajma, nu ma asteapta pe mine sa o pun... face in scutec. Eu zic ca depinde de copil. Fiecare are ritmul lui. Unii vorbesc mai repede, altii merg mai repede. Cind ii va veni vremea, se va obisnui fiecare. Si nu am fortat-o niciodata sa stea pe olita. Ii dadeam jucarii pe langa ea si statea de buna voie. O perioada statea la TV. Acum isi pune olita oriunde in casa ma aflu eu.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by asiza

Ruxandra, Dia, multumesc din suflet pentru raspunsuri...Am incercat deja ce mi-ati sugerat voi, dar nu merge...cred ca incerc extrema cealalta: ii dau ignore (cand incearca sa ma loveasca pe mine).


Si eu am aceeasi problema si tare nu stiu cum sa o rezolv. Toa as aprimesc si eu palme si apoi pupici si iar ma bate si iar ma pupa. Nu stiu cum sa procedez. Cu Ignore nu merge, am incercat deja.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

donia, sper ca puneti niste antiderapante pe scarile de la casa noua, mi-a stat inima in loc cand am citit.. bine ca n-ati patit nimic! dragutul cristinel

bambo, tot vreau sa-ti zic de 100 ani, si tot uit..desi probabil ca stii deja... exista niste margini de protectie pt aragaz, inalte, care impiedica copiii sa traga una-alta de pe aragaz... sper ca nu te superi ca-ti spun, stiu ca esti f atenta, dar ma gandesc ca antonia e ca oana, cataratoare de felul ei, si o sa tot incerce... eu una ma gandesc sa cumpar, desi plita la noi e in mijlocul blatului, si blatul e la o inaltime considerabiala (100 cm, fata de mobila standard care e cam pe la 80 cm).. na, sper ca nu te superi de idee


Dia, spune-mi si mie unde gasesc margini din alea pt aragaz. Mersi


poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput