Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Buna dimineata tuturor,

Dianarus, da, e tare bine cand sunt sanatosi! Pot muta si muntii din loc :). Chiar daca-s franta de oboseala! Cel tarziu la 10 ma bag in pat, dar nu reusesc sa ma odihnesc. Cu asta nu prea stiu ce sa fac. Tot din cauza oboselii (si a grijilor cu bolile), am luat 2 kg saptamana trecuta.

La discutiile relativ la pedepse / recompense, trebuie si altele de genul asta nu cred ca voi participa (cel putin acum, cand sunt obiosita si nu pot formula o propozitie coerenta). Insa vreau sa spun doar ca eu sunt adepta liniei de mijloc, adica atat cat se poate fara exagerari in niciun sens. Oricum si linia asta de mijloc e tare relativa. V-am zis ca nu-s coerenta.

In alta ordine de idei: Ieri am iesit cu bursucii in parc (am plecat mai devreme de la serviciu, asa ca am apucat cateva ore bune de "aerisit"). A fost excelent! Victorila avea pietricele si in pampers, nu mai zic de nisipul din gura (cu asta nu prea am fost de acord, dar...), urechi, nas. Fetele erau si ele pe masura, negre pe la bot (nici acum nu-mi explic de ce :), caci s-au jucat de-a piata, printesele si alte jocuri inofensive).




Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Monica, vacanta placuta si vreme frumoasa!

Donia, super Cristinel cu termometrul! Sper ca n-ai urmari de la cazatura!

Dianocica, ma bucur ca ai deschis subiectul cu invatamantul. Maria o sa intre la scoala in 2009 si sunt tare ingrijorata de ce citesc si aud :(. Astept cu interes sa mai scrii pe tema asta.

Erika , imi notez tot ce scrii despre statiunile de schi. La anu' vrem sa ajungem si noi, dar fara copii. O prietena ne spunea ca atunci cand fetita lor era mica, o lasa la hotel, la un fel de gradinita, atunci cand ei schiau. Dar fetita lor stie germana, iar bursucii mei cred ca ar plange daca as incerca.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

is bune temele astea la ceva..ca ne ocupa timpul...eu as sugera aceste teme ( nu zic ca nu sunt bine de discutat si acum, cat sunt copiii mici si nu ne lovim de adevaratele probleme expuse in temele respective, gen trebuie, scoala, pedepse, recompense) sa le discutam sau rediscutam CU PRECADERE cand va timpul lor, mai ales ca atunci, noi mamicile cu un singur copil care nu ne-am lovit de probleme cu adevarat ( a, cate o palmuta pe ici pe colo si nervisori mititei)..vom putea sa aplicam ceea ce invatam..atunci cand va fi timpul, ca pana atunci cu siguranta discutiile vor fi epuizate, exact cand ai mai mare nevoie de ele..atunci cand copiii nostri vor avea o personalitate cat de cat formata..acum sunt in devenire, imita ca niste maimute tot ce vad in jurul lor..asta face parte tot din invatare...si, cu mici exceptii..cele cu mai multi copii care stiu despre ce vorbesc, restul vorbim din carti (inclusv eu), de ceea ce am vrea noi sa fie..dar uitam ca instinctul nostru si insusi copilul nostru sunt cele mai bune carti (asa cum zicea madaluta)..eu una citesc teorii dar cateodata uit sa imi cunosc si sa imi urmaresc cu adevarat copilul, semnalele transmise de el si constiinta lui, din dorinta de a face asa si pe dincolo fiindca scrie in carti ca asa e bine.....asa ca o sa ma concentrez pe el si ceea ce imi rezerva ziua prezenta....si am un copil ( indealtfel sunt sigura ca fiecare gandeste asa) plin de surprize in fiecare zi...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Aici sunt...!!! Aproape dubla , dar bine, sanatoasa, burtoasa, gretoasa, pofticioasa, nervoasa...si tot pe/acasa.

Am citit multe din postarile voastre, am invatat multe...cat despre TREBUIE...la mine NU TREBUIE NIMIC , pentru ca asa am fost crescuta eu, si pentru ca mie nu/mi place sa mi se spuna " trebuie sa faci asa sau asa...".
Despre CASA: nu e termen de comparatie intre casa si apartament de bloc...e asa de bine la casa, chiar daca a noastra e mica ( dar acus va deveni MAREEE), chiar daca nu avem noi toata curtea, chiar daca mai sunt cativa vecini in curte, pe care, pe de alta parte ma bucur ca ii avem, dar e altceva, la casa: stam afara toata ziua, facem gratar in fiecare weekend cu aproape toti prietenii nostri care stau la bloc, nu cobor sau urc zeci de scari, e liniste...la noi e si avantajul ca stam in centru, sau, ma rog, la 5 minute de centru, avem parc la cateva minute de noi, la 50 m e gradinita, la 5 minute e cea mai buna scoala gen din oras, si in spatele ei liceu de info. In fiecare situatie sunt avantaje si dezaantaje, dar noi speram sa ramanem aici si sa reusim ca pana cand nasc sa terminam renovarea. Asa ca, DIA, si eu sunt pt casa, iar Girocul e foarte aproape...si apropo de mama ta, exista autobuz din ora in ora catre Giroc si de la Giroc spre Timisoara
Eu incerc sa gasesc solutii pentru cand voi naste: am rezolvat un adin probleme, asa ca va veni verisoara mea primara, cate 2/3 ore pe zi, sa stea cu mine, sa ma ajute la una, alta, sa se joace cu Alessia, sa mearga cu ea in parc, sau sa stea ea cu bebe, si sa merg eu cu Alessia la plimbare...asta mi s/a parut o idee mult mai buna decat cresa, care pt situatia mea e exclusa, cel putin pana in ianuarie. Acum o sa vad cum ma descurc cu gatitul si curatenia, daca nu, am gasit o femeie care sa vina de 2 ori pe sapt sa/mi faca de mancare si curatenie.eu totusi sper sa nu fie nevoie, ca, avand in vedere ratele, nu o sa ne lafaim in bani
Despre ALESSUCA MEA: vorbeste de toate, ne intelegem foarte bine, ma ajuta prin casa, ne dragalim toata ziua, doarme foarte bine, papa la greu. Ce mai spune: OCU ( ochiu), BUGE (buze), BUCA, PUCII ( papucii), GEACA, CHECHE (ureche), CANE (carne),...nu mai pot sta ca plange...
O sa revin, dar ma indoiesc ca mai pot azi......voi nu stiu cum reusiti, mai ales cele cu doi sau mai multi copii...probabil aveti si un ajutor cat de mic, dar asa, cand esti singura, singura, si tu trebuie sa faci tot...mai greu...

8+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

soferi profi,freze noi, catei si reclama la tigari


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

alio!!!
voi ati inceput sa studiati problema scolii?? hmm???? invatamantul????? valeu...stati asa, ca nu stiu, am lipsit io 5 saptamani (da, da, 5 in cap) da' pentru mine acum e important mancatul cu lingurita tinuta de mana proprie (bravo denisucul, bea atarna pireurile de pereti inca..)... olita. aaa.. uitatul la picioare cand coboram/urcam scari....stiti voi...alea de puradei de un an juma acusi....pana la scoala sa tot fie....

nu mere inca netul acasa, asa ca dau iar buna ziua de la munca. scurt.

profit de faptul ca mama mai sta doua saptamani, sa apuc eu sa duc tratamentul initiat pana la capat, si rezolv cat mai mult din hartogaraia privata care s-a adunat in ultima juma de an. cand nu manevrez hartoage ma holb la bea ca la un tort de ciocolata. mniami mniami.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by chinico

alio!!!
voi ati inceput sa studiati problema scolii?? hmm???? invatamantul????? valeu...stati asa, ca nu stiu, am lipsit io 5 saptamani (da, da, 5 in cap) da' pentru mine acum e important mancatul cu lingurita tinuta de mana proprie (bravo denisucul, bea atarna pireurile de pereti inca..)... olita. aaa.. uitatul la picioare cand coboram/urcam scari....stiti voi...alea de puradei de un an juma acusi....pana la scoala sa tot fie....

nu mere inca netul acasa, asa ca dau iar buna ziua de la munca. scurt.

profit de faptul ca mama mai sta doua saptamani, sa apuc eu sa duc tratamentul initiat pana la capat, si rezolv cat mai mult din hartogaraia privata care s-a adunat in ultima juma de an. cand nu manevrez hartoage ma holb la bea ca la un tort de ciocolata. mniami mniami.




Beatrice (13.12.2006)





...meeyy, e un deliciu sa te citeasca omul!!!! Iti mai spun o data: bine au revenit!!! si sa nu mai pleci...cum stai cu sanatatea? am inteles ca ai fost plecata la un tratament, nu stiu exact ce ai, dar sper ca esti spre bine ...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Dia, noi suntem in constructie. Adica ne construim o casuta in afara Bucurestiului. Si eu mi-am pus problema socializarii, dar nu se compara aerul curat de la curte cu batutul asfaltului din oras, cu rahatii de caine de peste tot si sutele masini din cartier... Norocul nostru este ca avem 2 vecini care au copii mici, deci va fi super ok. Sper! In plus, ne facem duplex cu cumnata care isi doreste foarte mult copii...
Asa ca... mutatul la casa mi se pare o alegere excelenta! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

hai sa va pove si voua: stiti ca ne chinuie rau, da' raaauuu dintii noptile, si ziua :)... si am primit de la una din fetele de pe forum (karra80 ) www.orajel.com/products/baby/teething/swabs.htm" target="_blank"> baby orajel ... am avut o revelatie si oana la fel... zic ca am avut o revelatie si eu pt ca l-am incercat si pe mine ... si da, tine amorteala aia muult mai mult ca de la rahatu' de calgel sau dentinox, adica chiar are efect anesteziant....... oana se culca la loc dupa ce o dau cu baby orajel, iar cand o dadeam cu calgel incepea iar sa tipe dupa 2 min... asa ca vi-l recomand din toata inima, dc aveti de unde sa-l procurati... si, of course, dc mai aveti dinti de iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Pe mine ma oboseste toata agitatia asta, cu aceste teme de discutii... discutii duse uneori pana in panzele albe. Si eu ca si Madaluta si parca Monica.. de ce sa-mi fac in avans atatea probleme si sa fiu asa de "pregatita" si perfecta sau chiar perfectibila.. si sa incerc sa-mi explic si sa le inteleg pe toate? Pe bune ca nu ma tin nervii.. si nici nu ma intereseaza; mai am si altele de facut. Si mai cred ca unui copil tre sa-i oferi si o leca de "lasat in plata lui" si nu zacut non-stop pe capul lui si incercat sa inteleg.. oare acu de ce se scarpina la nara stanga si nu in a dreapta ca pana ieri? Oare ce i s-o fi intamplat intre timp?

Deci din cauza asta si ca prefer sa-mi canalizez energia si in alte directii, o sa ma tin relativ departe de unele dezbateri. Citesc cu interes unele teorii, pe care - daca mi se par interesante- le rumeg mai departe. La fel, citesc toate parerile voastre cu parere la o anume tema. Dar nu am chef sa asist la o suita de argumente pro/contra.. caci de-astea nu-s chiar greu de gasit.. plus ca interpretarea tine de multe.. iar un avocat abil face din alb negru si invers.

Daca vreau s-arat cat is sau nu de isteata ma duc pe la acele subiecte fierbinti; aici intru ca-mi sunteti dragi si ca ma simt bine cu voi. Vorba ceea se cam facura doi ani!! Si nu pt competitie gen "care-i a mai buna, a mai pe faza, a mai citita, a mai.. si mai"; zau ca n-am nimic de dovedit.


felicitari Denis pt papat singurel!


DeeA ce dulce e David dormind cu popoul in sus. Iar ce costum de fotbalist avem .. mai-mai!

Donia, cum e Cristinelu cu burtica?

Acs, ce veste buna.

Teutz.. bre da avem deja codite. Vroiam sa te intreb: ce anume l-a facut pe medicul tau sa te trimita mai departe la analize de vreme ce Papanicolaul a iesit bine?

Raza de soare, . Da, sunt constienta ca pt ei iesirile astea sunt priceless. Si noi, cand cand eram mici.. toata vara plecam din oras.. pe unde se putea, pe un se nimerea. Stiu ce aiurea mi s-a parut prima vara petrecuta in oras.. nu intelegeam de ce-i asa cald..

Dia, am inteles ca lintea cea rosie e mai gustoasa. Cat despre casa versus apartament.. plus/minus gasesti la ambele. Testat amblele; mie imi place mai mult la apartament.. e mai simplu. La casa e de munca, nu gluma. Si daca zici ca Lulu ajunge asa tarziu.. poate ti-ar tb un ajutor.

Eri_ka danke sehr. Din pacate nu se pune problema sa rezervam de-acu pt la anul.. da am salvat toate cele povestite de tine.

Laura, ba eu am observat ca ne suntezi.. ah, si la fel Adina! Ce faceti? Cum fu vacanta la Piatra Neamt? Ale ce mai zice, ce mai face? Ah, si raspunsul privind asazisa "regresie" e da. Dar in nici un caz n-as cataloga ce povestesti tu despre Dani drept regresie.

Danutz, Dandusa, multumim. Incercat olita?

Io-te la Monica.. le tace, dar le face. Super! Drum bun si vacanta placuta. la toti 4!

Dianarus.. mai vedem. Hai ca ma duc sa caut.

Dianav.. nu le mai lua si tu acu mot-a-mot. De ascultat le-o asculta.. da zau ca nu cred ca-l intereseaza prea mult de vreme ce el vrea aia si o vrea acum! Dar de explicat tre sa-i explici.

Mamaana si bafta in continuare.

Yagmur.. tot vreau sa te intreb: e legal programul asta de munca?? Atatea ore/zi, plus sambetele??

A_deju

Ktrinel s-a intors din vacanta??


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput