Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (126)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Vad ca aveti dureri de coloana, eu am avut in primele 3 luni dupa operatie, insa de cate ori e vreme naspa ma cam doare operatia, in interior. N-am fost la nici un control dupa nastere, m-am sugestionat eu ca acolo e totul bine si am ocolit cu gratie ginecologia. Am facut controale in sarcina cat n-am facut eu toata viata, dupa saptamana 29 si pana in 43 ( am editat ca pusesem din greseala 33 ) mergeam de 2 ori pe saptamana si mi s-a acrit si gata, mama lor de ginecologi, prea se baga asa in 'sufletul' omului.....

Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

buna seara ,
am ajuns si eu acasa de la munca ,cam cu capsa pusa ,cred ca ma prinde oboseala ,sunt asa zici ca sunt batuta-n cap ,ma plimb de colo pana colo si nu fac nimic de vreo ora de cand am ajuns acasa ,cred ca mi s-au descarcat bateriile ,offf,numai gandul ca lucrez si maine ma darama de tot .
ANIAST scuze mamico ,imi pare rau ca te-am botezat ,daca imi dai adresa iti trimit macar niste drob ,daca miel nu am .
TEO sanatate cuscra draga .
SIM ma bucur ca ti-a iesit prajiturica buna .
BEBEKA multa sanatate Rebekai .
MANDARINUTA pupam dulce iepuroaica veritabila .
YAIA drum bun !
RAMONAIANI multa sanatate ,si pe mine ma doare coloana ,mai ales cand o tin pe TEO mai mult in brate .(eu am facut cezariana )
ANA cum se mai simte zulufata?
sper sa mai intru la schimbul 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Buna seara

Noi am fost in parc dar n-am stat mult. Ne-au gonit norii aia uratzi.

Papanash, sanatate multa. Sa nu te chinuie prea tare. Nu trimiti si la mine menajera? Nu ma deranjeaza ca freaca mai mult la bucatarie...


Danuta, pe Vlad nu l-a durut la nici un vaccin piciorul. Nici nu s-a vazut locul unde l-a intepat.

Hai mai Maria, lucrezi si sambata? Pai ce treaba e asta?!? Ia sa iei tu atitudine! Miruna e bine, a tzopait azi in parc de numa'. E inca vanat piciorul dar merge bine pe el. Asa e ea, mai zbuciumata. N-am ce-i face

Aniast, lasa ca la al doilea o sa fie mai bine. Asta apropo de situatii de criza... Cand am lasat-o prima data pe Miruna cu taica-su, n-am apucat sa ajung la coltul strazii si a sunat telefonul, cu tati isteric pe fir: " vino inapooooi! A facut kk si nu sta sa o schiiiimb!"


Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

quote:
Originally posted by papanash

Vad ca aveti dureri de coloana, eu am avut in primele 3 luni dupa operatie, insa de cate ori e vreme naspa ma cam doare operatia, in interior. N-am fost la nici un control dupa nastere, m-am sugestionat eu ca acolo e totul bine si am ocolit cu gratie ginecologia. Am facut controale in sarcina cat n-am facut eu toata viata, dupa saptamana 29 si pana in 33 mergeam de 2 ori pe saptamana si mi s-a acrit si gata, mama lor de ginecologi, prea se baga asa in 'sufletul' omului.....

Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )






si eu am astfel de dureri.ma doare in interior mai des si asta in mod deosebit cand se schimba vremea.
nici eu nu am fost la niciun control dupa operatie.
poate o sa ajung si eu anul asta macar la un consult.



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Yaia, Aniast, nu stiu daca ma grabesc. Incerc sa-l diversific de la 4 luni. Acum are 6 luni si, iar el inca nu maninca nimic in afara de laptic.
Am incercat mereu cu cate 1 lingurita, ma refer la fructe, si cand am ajuns la 4-5 s-a terminat smecheria.
AM facut pauza crezand ca nu-i plac si poate prefera legumele si m-am apucat sa-i dau legume. Nimic. I-am facut inclusiv supa si l-am incercat, in ideea ca poate legumele erau mai groase, ca se ineca. Nici asa nu a mers. Cert e ca morcovul nu-i place sigur. Cum ii simte gustul se pune pe plans. Azi i-am dat iar combinatia de alaltaieri din care a papat atunci un pic. A papat si azi 2 lingurite pline, dar pe care le-am amestecat cu putin laptic, ca sa-i fie gustul cunoscut.
O sa incerc si maine sa vad daca papa. Daca nu, de paoimaine o sa-i dau doar cartofior fiert in care o sa adaug putin unt.
Am facut pauza si mai bine de o saptamana, in care nu i-am dat nimic, in speranta ca va papa. Dar nu vrea si gata. Poate inca mai are nevoie de timp.
Asa arata azi cand papa si asa dupa ce scapase de papa.

S-a trezit fluturashul.
Revin.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

papanash - da, eu am fost...e dragutza foc, si are mai mult timp sa-ti explice...nu e asa ocupata!oi avea aceeasi menajera ca si mine? ca si a mea....sta la 3 vase o ora!dar nu ma plang...mai bine ca ma ajuta!
aniast - pai de asta imi era frica!sa nu-i "sperie".
ana - am "iesit" cu bine si de la oftalmo. eliza e ok, stef are hipermetropie mica (+0.5) la stangul, dar dr a spus ca nu e cazul de ochelari. revenim la control la anul, inainte de a incepe scoala.wow...asa copil mare am? nici nu-mi vine sa cred!
ramonaiani - si eu am aceeasi problema. mie dr ginecolog mi-a zis ca s-ar putea sa am probleme la locul intepaturii.eu deocamdata nu ma impacientez!bine, la mine mai e si "stratul adipos" de pe burta...
pupici dulci si o seara buna, daca nu mai apuc sa intru.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Nana, ce haios e Andrei! Adevarul e ca se stramba tare expresiv la mancare. Laptele il mananca acum?

Gabitz, scoala?!? Care scoala?!??? Ma sperii! Of, ce-a trecut vremea! Se termina si grupa mijlocie, vine grupa mare...

Gata, fug ca e marait rau mister Vlad. Sa vaz ce are...

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

ana - eu la anul il dau la scoala(adik la 6 ani)...ca am baiat mare si destept!nah, ca mi-au murit laudatorii!
betty - stef a zis tata, si a iesit fata!deci, nu-i o regula. atunci mie dr mi-a zis ca le e mai usor sa zica tata. cica majoritatea copiilor spun mai intai tata si apoi mama. acum nu stiu ce sa zic...s-ar putea sa-mi fi spus asa ca sa nu ma supere pe mine!
pupare.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc
Am incercat mereu cu cate 1 lingurita, ma refer la fructe, si cand am ajuns la 4-5 s-a terminat smecheria.



Oo, ai ajuns la 4-5 lingurite? Pai Eliza mananca 2, maxim 3 cuburi de-alea de gheata (povesteam eu ca pregatesc mancare in cantitati mari si o congelez apoi) de combinatii de fructe sau legume. Si asa a facut de cand am inceput diversificarea, de peste 2 luni de zile ...
Azi i-am pus in legume la pranz, pt prima data, o jumatate de galbenus de ou fiert - si mi-a scuipat TOT, TOT. La ora 4 i-am pus putina branzica in marul copt, si iarasi n-a vrut sa manance nimic [:q]. Deci pe ziua de azi a trait cu lapte si 3 unitati de cereale strecurate subtil in sticlute .

Deci vad ca nu sunt singura care ma plang de dureri de spate. Imi pare rau sa aud ca mai am si alte colege de suferinta ...

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Slipers, o intreb dar eu o prind greu, cand la 2 cand la o saptamana.
Gabitz, daca o cheama dna Mimi, sigur e aceeasi .
Sim, parca intrebai de Cheia si nu mai stiu daca ti-am raspuns. Inainte de bb mergeam mai la nimereala, ne hotaram dimineata si peste 1 ora eram in masina spre destinatie, deci n-am avut pretentii mari fiindca noua ne era suficienta o camera curata si un dus cald. Am fost de cateva ori cazati la vila transelectrica, e cam cu circuit inchis si am ajuns acolo dintr-o intamplare. Apoi la pensiunea Victoria am stat de vreo 3 ori, si in rest nu prea mai stiu nume fiindca am stat numai cate o noapte, dar cand ajung acolo le recunosc.
Cu bb am ajuns la pensiunea Gabriela-parca, a fost sotul inainte la un traiming si stia ca e f.noua si misto, de fapt e un hotel bun dar e facut prin fonduri phare si n-au avut voie sa-i zica hotel, au denumit-o pensiune.

ma solicita, sper sa revin

Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )

Mergi la inceput