PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (82)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Tweety, am vazut-o pe Clara cum se joaca, e o scumpa cum pronunta ...magarul

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Nicolica multam de compliment!
Madyn pusesem un link gresit initial. Vezi ca acum e bine.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Reusesc si eu sa mai intru sa scriu. Ieri am vrut sa scriu mai mult da cum neuronul nu tine minte si site-ul asta a mers f greu nu stiu de ce nu am reusit sa am doua pagini deschise ca sa apuc sa zic la fiecare cate ceva.
Cristina .
Gabriela si eu te admir.
Tweety e o scumpica printesa ta.
Anasia, Oana, Mirela . Ma bucur ca va place rochita, sper sa stea si bine acuma.
Stefania super fain ca v-ati apucat de casa. Sa fie intr-un ceas bun si sa ifit cat mai fericiti in ea.
Michella, Stefania si a mea e toata indragostita de tati. Cand aude cheia in usa fuge repede si rade la el si ii sare in brate nu are voie nici sa se descalte saracul si apoi doua ore pana merge la nani il bumbaceste si calareste si se joaca numai cu el, deh cu mine sta toata ziua e satula saraca. Si in weekend cand stie ca e tati acasa tati tre sa o duca la nani, tati tre sa o scoata din pat dim tati tre sa ii de papa si multa multa atentie. Eu ma bucur ca si asa se vad putin ziua numai vreo ora doua seara si apoi el o duce la nani sau la baitza. Si samb dim el mai munceste si vine tarziu deci nu apuca sa se vada tare mult. De asta si cand suntem in concediu numai tati e bun.
Si a mea vb mai mult in limba ei se chinuie si ea sa repete si iti explica tot felul de chestii ieri de ex a zis nice, think, pink si sink. Mai zice catz la cat, zice hat, zice paci la papuci, papa la mancare, deci unele in ro unele in engleza le mai amesteca dar predomina cuvintele in engleza ca le aude la tv si multe is mai usoare ca cele romanesti, la denumirea obiectelor ma refer dar intelege romaneste tot ca daca ii zic sa aduca ceva sau sa caute ceva sau ii explic ce fac eu sau ceva face si ea si stie la ce ma refer.
Eugenia harnic baiatul
Anasia faina faza cu suzeta regasita parca imi imaginez fericirea ei.
Fata mea mai nou gateste. Este un dulap unde tin cartofii si ceapa si conservele si ala il deschide ea si isi ia galetusa ei in forma de dovleac o umple cu cartofi si se apuca de amestecat cu lingura si imi da sa si gust. M-a vazut pe mine ca folosesc cartofii la papa deci face si ea papa cu ei. Mai foloseste si conserve de rosii da se enerveaza ca nu le poate amesteca cu lingura.
Tre sa ii luam si ei o bucatarie da as vrea sa fie mai cald afara sa i-o pot pune in curte.
Gabriela cand mergeti in ro? De Pasti?
Stefania bafta la operatiunea olitza.
Doniro pupici la copii cuminti.
A mea papa lapte normal de vaca full fat la cereale dimineatza in rest s-a apucat sa pape si iaurt pana acuma nici nu punea gura pe el, branzica nu ii place, papa gusta de la noi dar daca e la ea in farfurie e otrava in rest tot borcanelele is baza la ea. Papa fructe fara pb si ma bucur ca bea apa fara sa se mai strambe, de cate ori ii e sete baga apa la greu. Speram totusi ca o sa pape si papa ca si noi acusi. Eu tot incerc da de la ea din farfurie nu e bun de la noi mai papa am pus-o si cu noi la masa da nu vrea numai cand papam mai sta la tati ei in brate si mai papa de la el mai ia si de la mine dar nu sa pape efectiv ci asa cateva guritze.
In rest maine iesim si noi din casa speram sa tina vremea cu noi ca e f rece inca macar azi nu a mai nins. Maine merg pe la 3 jumate sa ma pensez si apoi pe la fosta vecina in vizita speram sa nu ploua sau sa ninga.
Cam atata de la noi vesti, burtica creste ca painitza si eu la fel pe langa ea. Deja am 11 kg in plus. Incerc sa beau apa cat incape sa nu ma bag prea mult in dulciuri si chipsuri si din astea dar de papat tre sa pap de trei ori pe zi ca altfel ma doare tare stomacul si ma ia cu ameteli, oricum pap portii mici si incerc sa pap chestii cat mai sanatoase. Ei sa speram ca pana la final nu mai pun asa mult. Maine trec si eu in sapt 29 deci acusi schimb prefixul si intru pe ultima suta de metri, vai abia astept sa ne vedem cu bebe, parca nu mai am rabdare.
Monicabo nici eu nu stiu cum sa fac sa iau unul dublu sau simplu pt bebe mic, Flo zice ca ce imi trebuie dublu da daca tre sa ies cu amandoua Ari inca mai doarme in carutz si daca e obraznica si fuge peste tot o pot pune in carutz si gata daca ne grabim sau daca e aglomerat. Nu stiu nici eu cum e mai bine. Ari de mers pe jos merge da nu tare mult si apoi se plictiseste si vrea in brate si apoi i se face somn si tot asa, de asta ma gandesc ca totusi unul dublu ar fi bun.
Edit: link cu poze noi cu Ari si primele hainutze bebe 2.

----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna la toata livada!

La noi de ieri s-a modificat traseul tramvaiului cu care mergem la cresa si la mama si acum ocolim mai mult si aseara, ca nu mai venea masina cu care trebuia sa ajungem spre casa, am luat-o pe jos vreo 2 statii si ne-am oprit pe la niste leagane. Asa mult i-a placut lui Razvan acolo, ca nu mai vroia sa plecam acasa si a mers singurel pe jos aproape tot drumul si e ceva de mers.

La multi ani, A.cicel si Bubutzica! Sa fiti sanatoase si fericite alaturi de cei dragi!

Mada, super rochita pentru nunta! Si pozele cu Ari si hainutele pentru bebe2 sunt tare dragute!

Babee, ai dreptate, cred ca ne plangem cam mult, tu esti de admirat si mereu ma intreb cum te descurci singura cu 3 copii toata ziua, pana vine sotul tau de la lucru.
Subscriu la ce au zis Oana si Nicolica, si eu as vrea sa evadez cateva zile, sa plec intr-o vacanta, chiar daca am fost in februarie cateva zile la Viena, a fost totul un maraton, ca vroiam sa vedem cat mai multe si nu prea am avut timp sa ne odihnim, dar a meritat.

Cristina_Ioana, si noi la fel incercam marea cu degetul cu titi, nu reusim nici cum sa-l facem sa renunte la ea. Succes!

Tweety, ce frumos se joaca Clara, e o scumpa!

Nicolica, daca ti-a placut , iti mai dau una si azi! E valabil pentru toata lumea!

Monicabo, bine ai venit pe la noi prin livada! Eu inca nu am al doilea bebe, dar vreau sa-l fac si eu cat de curand si m-am intrebat si eu acelasi lucru, cum m-as descurca cu 2 bebei? Dar vad ca celelalte mamici nu se plang, eu zic ca o sa ne descurcam noi!

Mirela, Oana, Nicolica, Bulinuta, Doniro, Monica, Anasia, Mady, Stefania si celelalte mamici de piersicute pe care nu le-am mentionat, va pup pe toate si pe piticii vostri! Sanatate la toti piticii bolnaviori!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

quote:
Originally posted by monicabo

Buna, chiar daca nu este "grupa" noastra
Doniro, ma bucur sa te citesc, cum te mai descurci cu astia mici? Usor usor cresc :)) Inteleg ca v-ati acomodat bine...Daria e mai intelegatoare,nu?
Ce mai vroiam eu sa te intreb, ca sa stiu ce ma asteapta daca va fi cazul: cum procedezi cu iesitul la plimbare? iesi cu 2 carucioare (o fi posibil?), te mai ajuta cineva, o iei pe Daria pe picioarele proprii si doar pe Victor in carut?
Intrebare valabila si pt alte mamici care au copii f apropiati ca varsta... (dar eu nu prea cunosc pe aici)

Multam fain si scuze de deranj

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze


Esti draguta ca de obicei :)
Ce sa zic, copiii cresc, eu stau ca si Babee mai mult singura cu ei, dar mi se pare super ok. Am ajuns sa ma simt cel mai bine cand sunt doar eu cu ei pt ca sunt f cuminti asa (la Daria ma refer, pt ca Victor e la fel mereu). Daria nu numai ca s-a acomodat bine cu el, chiar il iubeste f mult, mereu il pupa, il mangaie, cand ma vede cu el in brate nu zice absolut nimic, e super intelegatoare. Victor doarme de o luna (azi a facut si el 3 lunite) de la 21 la 6-6.30, deci eu sunt super odihnita; nu ma pot plange decat de un lucru, exact ce intrebai tu. Cu iesitul la plimbare e nasol, pt ca stam la 4/4 si nu am curaj sa ies singura. Pana acum am iesit numai cu sotul. Daria pe jos si bb in carut (avem carut normal). De coborat ar fi ok, pt ca Daria coboara singura, dar la urcat e problema, pt ca cere in brate pe la etajul 2...
Babee, ref ce ziceai tu cu mamicile care se plang... Eu cred sincer ca Dumnezeu ne da exact cat putem duce. Cand era Daria mica ma gandeam cum ar fi sa mai am unul. Mi se parea imposibil. Il am si mi se pare super ok; dar ma gandesc acum cum ar fi sa am 3 mici......... mi se pare f greu, dar vad (la tine) ca se poate si sunt sigura ca m-as descurca si eu, pt ca nevoia te invata si Dzeu le aranjeaza pe toate...
Pupici la toata lumea!

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic la piersicute,

pupam pe absolut toata lumea fara exceptie dupa cateva zile de absenta! Multumim tuturor de urarile de sanatate!

am intrat si eu aseara si azi dimineata si am reusit sa citesc ce ati scris dar de raspuns nu am mai putut. Ieri la pranz cand a dormit Robert am calcat, la noi nu se poate calca cand este el in zona pentru ca face numai pozne. Stie ca arde fierul dar tot se fataie pe langa el si mi-e teama sa nu se arda. As mai avea un rad de calcat dar maine, azi dupa-amiaza mergem in vizita la spital la prietena mea s-o vedem pe bebelina si am mult de mers cu Robert pana la sotul la munca de unde plecam toti cu masina. Asa ca acum imi adun energia sa fac fata dupa-amiaza. Eu ma simt cat o balena, acum in saptamana 26 am pus cam 6-7 kg, nu foarte multe insa am ditamai burta. Nu stiu cat se va mai face, ma ia groaza cata bebeloiul o sa fac iar

Noi suntem bine, Robert este caum sanatos, eu la fel, am reusit sa ma mai si odihnesc pentru ca Robert azi noapte nu s-a mai trezit nici macar sa ceara apa. Am mai mers la el sa vad daca mai respira ca nu puteam sa cred ca nu se trezeste Oricum in ultimele zile daca nu face scandal noaptea atunci face ziua sa recupereze. Am zile cand simt ca nu-i mai fac fata Are asa o faza ca nu stie ce vrea: cere desene cu uuu dar daca le dai drumul urla, cere apa, ii pui si bea apoi se uita in cana ca nu mai are si ii spun sa-i mai dau, urla iar ca vrea apa dar sa nu-i dau in pahar. BA vrea la nani dar daca ne urcam in pat iar urla. Faza asta ca ba in caruta ba in teleguta ma termina. SAptamana trecuta incepuse sa pape super, asta pana ce si-a revenit si apoi iar l-a apucat. Inainte papa covrigi, creamwursti acum nu mai vrea. Iaur a inceput sa mai pape si lapte papa foarte bine in rest faci cu nervii nu alta. Ar vrea toata ziua grisine, ciocolata (aici intra o gama larga ca nu stie el ca fructele uscate si asa ca o napolitatne facute nu-s ciocolata). Mozzarrella mai papa pe toane.

Bine nu se mai pun faze de genul pus pe burta, tavalit si alte urlaturi. Ba nu vrea afara, ba cand sa intam urla, ba ca nu vrea sa schimbam scutecul, ba ca nu vrea sa-i dau pantalonii jos, ba ca apoi nu mai vrea sa-i pun scutecul inapoi si pantalonii si vrea cu cucul gol. Si toate-s insotite de muzicuta su urlaturi. PAna acum vre-o doua saptamani asa am dus-o bine ca nu-l apucasera dar acum parca pe masura ce trece timpul se ingroasa gluma. Si nu exista sa-i spui frumos ca face aia si aia, daca indraznesti sa-i spui ceva urla.

Nu stiu stau sa ma intreb daca mi-am pierdut eu rabdare sau ce-o fi Abia o astept pe mama. Este si rece afara, azi este soare, am fost afara 30 de minute asa fara carut sa mai faca pofta de mancare dar de unde. Astept zilele calduroase, sa mergem afara cu jucariile sa se joace in nisip. ACum el se aseaza dar este rece mi mi-e teama sa nu raceasca ca asta ne mai trebuie. Plus ca hainele astea-s groase si ne miscam ca miste ursi. Azi noapte la noi au fost -3 grade si-s multe zone unde inca mai ninge. Toata iarna nu a nins, s-a gasit acum.

Gabriela sa stii ca si eu ma intreb cum te descurci cu trei pitici. Pana acum si eu o duceam bine dar de cand cu boala lui Robert si cu toanele de dupa vreau vacantaaaaa.

pumkin bine ai revenit!

mada este tare draguta rochita. Waw dar esti curajoasa sa faci cununie in saptamana 35

Cristina_Ioana pupam pe Luca vorbaret. Noi momentan stam mai bine la inteles si-s bucuroasa ca intelege in doua limbi macar. Ca de vb vad ca incet incet mai scoate cate ceva nou

Tweety ce vorbareata este Clara si ce frumos se joaca. Pai esti o fericita. Robert nu-ti sta mai mult de doua minute la un jos. Trebuie sa avem actiune ca altfel la noi nu se poate Numai la puzzle zaboveste mai mult in rest te ameteste cat de repede schimba.

Gina pupam si noi!

Nicolica pupici lui Philip cel nazdravan!


si gur am uitat ceva de spus dar revin eu mai tarziu sau maine

Monica 25+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Eheeee ca eu n-oi simti nevoie de vacanta.Dar cu tot cu ingerasii ca singura nu as sti ce sa fac.
Si apropo de relaxare..ce credeti ca fac eu maine?Merg la munca.Asa ca voi avea 4 ore doar ale mele in care ma voi bucura ca intalnesc alti oameni.O sa merg putin acum cat mai sunt parintii mei aici si il mai ajuta pe sot, si de 2-3 ori pe saptamana din Iunie cand revenim acasa.Asa ca sa am si eu timpul meu, si de ce nu sa fac si ceva in plus.
In principiu plecam la inceputul lui Mai in Romania, dar posibil si mai devreme-asta sa vedem.Eu si trupa mai ramanem pana la sfarsitul lunii, sotul va veni acasa singurel ca el are job fix

Fruntea sus si bucurati-va de viata, de copii,de sot si uitati de altele.Si sanatate cui trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by Babee

Eheeee ca eu n-oi simti nevoie de vacanta.Dar cu tot cu ingerasii ca singura nu as sti ce sa fac.
Si apropo de relaxare..ce credeti ca fac eu maine?Merg la munca.Asa ca voi avea 4 ore doar ale mele in care ma voi bucura ca intalnesc alti oameni.O sa merg putin acum cat mai sunt parintii mei aici si il mai ajuta pe sot, si de 2-3 ori pe saptamana din Iunie cand revenim acasa.Asa ca sa am si eu timpul meu, si de ce nu sa fac si ceva in plus.
In principiu plecam la inceputul lui Mai in Romania, dar posibil si mai devreme-asta sa vedem.Eu si trupa mai ramanem pana la sfarsitul lunii, sotul va veni acasa singurel ca el are job fix

Fruntea sus si bucurati-va de viata, de copii,de sot si uitati de altele.Si sanatate cui trebuie!

-----------------------------

Gabriela

Phillip,Rebecca si Luca




Da, Babee, sa stii ca ai dreptate, fara piticul nostru nu mai plecam nici noi nicaieri, ca l-am lasat la mama cat am fost la Viena si asa de mult a suferit dupa noi... Si am zis ca de-acum nu mai plecam fara el, poate cand o fi mare si nu o sa mai vrea el sa mearga cu noi.

Succes la lucru!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Uitati www.flickr.com/photos/mirunajovin/2385138751/" target="_blank">aici poze cu burta.

Suntem bine cu totii. Cam alergatura putin dar ok.
Tweety super tare Clara.
Babee in Romania vei sta la Brasov nu? Adica putin probabil sa vii la Bucuresti?
Mada rochiile sunt divine. Pe oricare o vei alege vei fi superba in ea. Eu iti urez cele cuvenite dupa nunta.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Tweety ti-am vazut papusica, e o dulceata!

Muuh ce sa zic, esti o super-burtica! Mumoasa foc!





Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput