Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

adina am avut si eu niplettele de la avent si uite ca nu mi-au folosit la nimic. nu stiu de cele de la medela daca ar fi fost eficiente.
insa cu primele stateam taota ziua atarnate de tate, mai ales pt ca eu am stat mai toata sarcina in casa, la pat.
eu mi-as dori mult si un la doilea bebe dar mi-e teama rau de primele 4 luni care pt mine au fost ucigatoare nu puteam bea nici apa pt ca avea un gust oribil si slabisem 7 kg si apoi tare greu mia-m revenit dar sper ca voi uita si voi avea din nou puterea sa fac un alt bebe ca sa nu fie singur puiul meu, sa aiba si el o surioara.


mama de serban pavel(28.11.2007)
poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112857&whichpage=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

vali si eu vreau casa la tara, nu mai suport bucurestiul asta. asa ca daca auzi ceva da-mi si mie de stire. eu as vrea undeva pe langa campina ca sa sa fie mai multa verdeata.
fetelor poate voi stiti ceva legat de o casuta pe langa campina, poate sa fie si batraneasca ca nu imi displace.

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112857&whichpage=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ma gandeam ca as fi singura care bantuie pe aici..nu as fi daca nu as fi visat urat si ca un copil mic si fara alinare...caci nu vreau sa-l trezesc pe sot..el maine se duce la munca eu pot dormi incontinuare...
of..sper sa-mi treaca... era urat,urat..era vb de mama mea..unica fiinta ce mi-a mai ramas..parca asa se zice..duca se cu noaptea...


Stefania X2 ... sunt crestina!!!
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by ggaby

noapte buna si de la noi! stefi uita-te pe canale5 daca poti si dacate lasa junioara

gaby & david 18.12.2007

n-am apucat..ce era?


Stefania X2 ... sunt crestina!!!
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Jasmin, imi pare rau ca puiul tau nu a pus mai mult in greutate in ultima luna , dar si 200 de grame e ceva. Nu fii suparata si nu asculta sfaturile pediatrelor de aici.Si mie mi-au zis sa-i dau lapte praf completare (cu biberonul!!!!!), macar seara deoarece se trezeste prea des sa manance(la 2, max.3 ore si cica ar fi normal doar la 5-6 ore sa se trezeasca) Eu nu stiu de unde scot ele programul asta. Fiecare copil are ritmul lui de crstere si propriul program, mai ales la cei alaptati la cerere. Plus ca laptele matern se digera mai repede ca laptele praf (asa cum ziceai si tu), deci e normal sa ceara mai des de mancare.

Eu vreau sa alaptez exclusiv pana la 6 luni, cand incep diversificarea. Daca ma tine laptaria pana atunci. Eu zic sa nu-i dai nici ceai, nici altceva pana la 6 luni.Lapticul tau e cel mai bun aliment pt el, in momentul de fata.

Nu mai stiu ce am vrut sa spun. Am uitat. Mor de somn aici in fata pc-ului.Cu o mana scriu si cu una leagan piticul pana cade in somnul adanc sa pot sa-l mut din scaunul auto(locul preferat) in patut.

Am vazut poze multe si frumoase de bb(de Jasmin, Petro, Adina, Vasari, Ggaby, LalaD, Stefania,Aralia, Lixa,Dany2007, Dany26, Roxxy, Vali_Delide,Anacami, Mihuta,BB_Yasmi ....) Am vazut mai multe poze dar nu ma mai duce mintea la ora asta.Oricum, nu le-am vazut pe toate, dar mai e o zi si maine.Pupici pt toti bbii si mamicile lor.

Voi cum ati dezvatat piticii de ne-leganat, ca pe mine ma doare deja mana dreapta de atat leganat, adica de vreo 3 ore.Il leagan, pare ca doarme adanc si dupa cinci minute deschide ochii si e mai treaz ca niciodata. Sau cand zic si eu ca a adormit viseaza nu stiu ce si incepe sa planga. Sau adoarme o jumate de ora dupa care se trezeste si isi aminteste ca-i e foame. Asa ma tine lipita de el, vrand -nevrand...Offff, ce grele sunt lunile astea.

Hai ca s-a tezit din nou piticul si cred ca-i e foame iar.Revin.

Mai e cineva pe forum?

Crisstiana 40+

AMR maxim 6 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Eu de cand nu am mai intrat( si a trecut ceva vreme) am uitat ca mai trebuie schimbata si semnatura. Piticutul meu e baietel, chiar daca numele suna a fetita.Aici toata lumea ma intreaba cum il cheama pe bb:Mattia, raspund.Ce fetita frumoasa!! Pai, nu e fetita, e baietel
! le zic eu.Si ei raspund Aaaaaa, incurcati.Sunt mortali! Certificatul de nastere bineinteles ca mi l-au gresit si au scris Mujer(femeie), in loc de Varon(barbat).Mi l-au refacut abia dupa 2 luni.

Mor de somn.


Despre Mattia ce pot sa va spun? Ne inscriem si noi in tiparele bbeilor de 3 luni(bagam pumnii in gura, salivam la greu, zambim si radem, chiuim de mama focului, ne place la baita, dar nu si cand vine vorba de imbracat, ne place sa adormim leganati,cand iesim afara plangem pe rupte, mai ales in carucior etc...)

Eu mor de foame de dulce, adica vreau ceva dulce, la ora asta tarzie. Dar mi-e permis pt ca am dat jos toate kg dupa ce am nascut, asa ca....pot sa bag la ciocolata cu caru, ca mancare oricum nu mananc... Si uite asa o sa se duca pe pluta laptaria mea, cu regimul asta alimentar.


Ce romane mai scriu si eu aici,de una singura. Chiar nu e nimeni pe-aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Eu am niste cearcane cat casa poporului.Merg sa ma culc, daca ma lasa piticu.Cred ca acum, dupa ce a topit un san, ma lasa si pe mine la culcare.

Ma scuzati ca am monopolizat pagina asta cu msg mele, dar macar atat sa fac si eu dupa atata absenta.

Vise placute la bbei si mamici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

'Neata, fetili!
Hai ca dau eu in dimineata asta...fara cofeina e buna?

Pitica mea a adormit aseara la 7, cum v-am zis, si mi-era teama ca se trezeste in puterea noptii...ei,as! A sarit-o randul la baita si s-a trezit dimineata la 4.30, a papat si in 10 min. dormea din nou...si s-a trezit la 7.30!

Nelone, noi nu prea am avut simptome care sa prevesteasca aparitia dintisorului...doar manutele in gurita non-stop si balutele pana la brau! In rest nu a fost nici mai mataita decat de obicei, nu a avut nici temperatura...doar cu cateva zile inainte a avut gingiuta rosie si inflamata putin!

Totulii, am vazut niste anunturi cu poze cu case pe la Campina...si noi tot pe acolo ne-am gandit...dar scumpe, frate! Oricum ne gandim serios sa plecam din Buc., ramane sa vedem daca ne aproba creditul, ca deja ma lasa nervii in Bucurestiul asta! Cand ai timp, hai sa mai vb. la tel., ca mi-e dor de tine!

Crisstiana, cred ca va fi greu sa-l dezobisnuiesti pe Mattia de leganat...eu nu am leganat-o de la inceput...acum am pus-o in patut, a marait putin, s-a intors pe o parte si a adormit...doar ca ziua doarme max. o ora....dar ce mai pot sa zic dupa ce a dormit 12 ore?

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Am venit si noi la cafeluta ,multumim Vali
Am vazut printesa de mami VAli si este frumoasaaa foc

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Neata
Am venit si noi la cafeluta ,multumim Vali
Am vazut printesa de mami VAli si este frumoasaaa foc

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani



Multumim, mami Anca...dar nici voi nu sunteti mai prejos cu ochisorii aia albastri!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput