Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

vasari, vali, miha jasmine, adra oanar mersi pt sfaturile de ieri!asa mi-a zis dr sa i le pun pe toate...
azi i-am scos patrunjelul verde si dovlecelul...deci au ramas telina morcov si pastarnac....sper sa fie ok...
o sa ii dau si 2 ml debridat dim si seara

dar la ce cantitate de leguma pasate cu supa trebuie sa se ajunga pt a inlocui o masa de lapte????ca nu gasesc nicaieri scris...iar dr mea cica sa ii dau cat vrea el....pai el cam vrea mult din orice

fetelor care nu va pap bbeii lapte va doresc se rezolvati pb curand....la mine de ex bb bea cu o pofta ca mi-e si frica sa nu fie prea grasun la vaiata lui....offff...si legume si supa la fel de cu pofta le beasi nu are cu cine semana gras decat cu o strabunica....are deja 7, 1 kg la 4 luni...si ii dau 150 ml lapte la fiec masa desi ar papa si 250 credca mai mereu plange cand il termina...
deci nici asa nu e bine nici invers...

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by RGE

MARIUSSIMIUC..daca nu castigati ne certam urat rau sa sti pt ca mi-am restartat calculatorul de cateva ori pt vot!!!




Il mai restartezi o data si pentru Curiozitate?



Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by creem

Ellis..formula abia ma chinui sa o introduc pentru ca nu mai am laptic..pana acum cateva zile am alaptat exclusiv, dar fata n-a ma mancat bine si a scazut dramatic productia. Ca sa n-o las flamanda incerc sa ii dau cate un biberon sau doua pe zi de nan, dar ma chinui ca nu il vrea (m-am tot plans zilele astea, si mai ales azi...nu vreau sa ma repet ca devin enervanta cred)!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Creem, nu cred ca esti enervanta deloc, ba chiar cred ca esti o mamica preocupata pt. sanatatea puiului ei. Din ce spui tu, nici de la san nu manca, dar nu cred ca pt. lipsa de lapte, ci din cauza ca trece ea, saracuta, printr-o perioada mai proasta. Sunt zile cand ei mananca prea mult si altele cand mananca prea putin. Incerca sa-i dai laptele praf cu seringa, sa vezi daca asa il accepta. Daca nu, schimba laptele praf. Daca nici asa nu mananca, atunci nu stiu ce sa zic.

Dar daca per ansamblu ia bine in greutate, e vioaie si nu pare ca o supara ceva, atunci eu zic sa stai linistita. E doar ritmul ei de crestere.

Cat despre diversificare, poti s-o incepi daca treci pe formula, dar nu te ajuta prea mult inca. Pana sa ajungi sa inlocuiesti o masa de laptic vor trece cateva saptamani si n-o poti lasa asa, nemancata. Eu totusi cred ca e ceva trecator.Nu ai in congelator laptic de la tine, macar pt cateva zile, sa-i dai? Sau macar sa-l amesteci cu laptele praf?

Ce m-am mai intins iar. Scriu novele pe-aici.

Multa bafta, Creem.Noi suntem alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by dany26
dar la ce cantitate de leguma pasate cu supa trebuie sa se ajunga pt a inlocui o masa de lapte????ca nu gasesc nicaieri scris...iar dr mea cica sa ii dau cat vrea el....pai el cam vrea mult din orice



In schema mea de diversificare scrie asa:
Supa se face astfel: in prima zi se fierbe in putina apa 2 rondele de morcov si 2 rondele de patrunjel, se paseaza si se subtiaza cu supa in care au fiert legumele, adaugi 2 lingurite de cereale+o picatura de ulei de masline. In a doua zi la supa adaugi si pastarnac (f sanatos) si procedezi la fel, a 3a zi telina, a 4a zi sfecla rosie, a 5a zi ardei gras, a 6a zi ceapa (dar nu o pasezi inca, o arunci, o pastrezi in supa cam dupa 7 luni), a 7a zi cartof, a 8a zi dovlecel. Asa ai cam acoperit toate legumele permise. Cu fiecare zi cresti si nr de picaturi de ulei pana ajungi la 20 picaturi. Uleiul este f important acum ptr ei, ajuta la mielenizarea celulei nervoase (gasesti sticlute mici cu picurator). De asemeni poti mari cantitatea de cereale daca vrei in supa( eu zic ca 2 e suficient), dar per total zi sa nu depasesti 4 lingurite.
Dupa ce papa supa asta ii dai completare lapte,nu supa pana se satura. Stomacelul lor inca nu e pregatit pentru mancare muuuulta.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by ggaby

mariussimiuc cred ca am reusit frumoase picaturi ai! sper ca nu am gresit poza
crisstiana incearca sa te impui mai mult,ce daca sotul,bunicii nu sunt de acord cu anumite tactici...doar scuza-ma tu stai cu el pana noaptea tarziu si-l legani nu???sau faceti cu randul?
Noi plecam la plimbarici pare k lumea afara

gaby & david 18.12.2007




Stii cum e Gaby? Ce murdaresc altii, eu trebuie sa curat. Si normal ca eu stau noptile cu el, nu restul familiei. Cand il aud cum plange, fiecare isi pune perna-n cap si se intoarce pe partea cealalta, mai putin sotul meu care ma mai ajuta. Ca sa nu-ti mai spun ca bunicii ma enerveaza uneori la culme cu ideile binevoitoare: da-i ceai baiatului ca ii e sete, cum sa suga pe suzeta daca nu-i pui putin zahar sau miere pe ea, etc. Ma dispera cateodata.

Ce as vrea si eu afara, dar Mattia nu suporta caruciorul nici sa-l vada.Iesim doar pe balcon, in brate la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by crisstiana
Ai 2 copilasi superbi, iar tu esti o mamica tare frumoasa. Chiar ca ai 2 picaturi in casa, seamana tare bine.


Ne dai si un vot?


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate


Sigur ca da. Zi-mi unde tre sa intru sa dau votul.E vreun concurs?

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Crisstiana,daca vrei sa votezi am link-urile la semnatura.
2 picaturi si Curiozitate. Multumim.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by RGE

ELLIS cica fara cereale ca suntem mari...astept controlul de 6 luni sa-i fac vaccin si tot atunci imi da si schema de diversificare.

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"



Ne dai si noua schema cand o primesti? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by crisstiana

quote:
Originally posted by ggaby

mariussimiuc cred ca am reusit frumoase picaturi ai! sper ca nu am gresit poza
crisstiana incearca sa te impui mai mult,ce daca sotul,bunicii nu sunt de acord cu anumite tactici...doar scuza-ma tu stai cu el pana noaptea tarziu si-l legani nu???sau faceti cu randul?
Noi plecam la plimbarici pare k lumea afara






Stii cum e Gaby? Ce murdaresc altii, eu trebuie sa curat. Si normal ca eu stau noptile cu el, nu restul familiei. Cand il aud cum plange, fiecare isi pune perna-n cap si se intoarce pe partea cealalta, mai putin sotul meu care ma mai ajuta. Ca sa nu-ti mai spun ca bunicii ma enerveaza uneori la culme cu ideile binevoitoare: da-i ceai baiatului ca ii e sete, cum sa suga pe suzeta daca nu-i pui putin zahar sau miere pe ea, etc. Ma dispera cateodata.

Ce as vrea si eu afara, dar Mattia nu suporta caruciorul nici sa-l vada.Iesim doar pe balcon, in brate la mami.

Crisstiana si Mattia-Baietel (22.12.2007)






imi pare sincer rau ca treci prin toate astea...NICI SA NU TE GANDESTI SA PUI ZAHAR SAU MIERE PE SUZETA lapticul nostru este dulce si e suficient pt ei...eu de asta cred ca nu ma pot abtine de la dulciuri ca-mi cere organismul pt laptic

mariussimiuc te-am votat nu parca asa am vazut eu

si acuma sa ne laudam putin....mi-am cumparat o vesta rosie de la beneton super misto...ne asortam cu, carutul lui david...ca e rosu foc de la ferrari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Miha, am executat!

Miha, ne dai si noua schema ta de diversificare, daca nu e mare bataie de cap, adica daca o ai in calc.in vreun fisier.Daca e scrisa de mana si tre sa-ti pierzi timpul s-o retranscrii, atunci mai bine, lasa ...

Eu tot incerc sa adun scheme si pana la 6 luni sper sa reusesc sa fac una personalizata pt Mattia, ca daca ma las pe mana pediatrei.....

Pupici la picaturi. :)

Mergi la inceput