Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (119)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

Neata,fetele!
Am pus la fiert legumele pt Rebecuta si am si eu o intrebare pt cele care folosesc steamer:legumele ies moi-moi,sau sunt un pic taricele?Intreb asta pt ca eu am o olita de la zepter,care e numai buna pt cat ii fierb ei dar mi s-a parut ca legumele nu sunt moi .In principiu zepterul e cam ca steamerul.Poate ma lamureste si pe mine cineva ca ar fi mai simplu nu sa stau sa fierb o ora...

Mai voiam sa va povestesc ceva dar m-am speriat tare cand s-a intamplat si nu prea mi-a venit sa zic.Intr-o seara acum o saptamana ii zic sotului sa taie o buc de mar sa-i dau fetii sa rontaie la ea.
Mi-a adus bucatica,eu cu ea in brate,inspectez sa vad daca e intreaga bucata si-i dau sa morfoleasca.Eu tinem bucatica de mar.la un moment dat imi dau seama ca incepe sa inghita nu stiu cum si sa dea sa tuseasca.Va dati seama ca in fractiune de secunda am realizat ca a inghitit o bucatica de mar si fuga la ta-su in bucatarie.el n-a inteles ca vreau sa i-o dau s-o tina de picioare.S-a creat o busculada dar am reusit de am dat 2 pe spate copilului.
Am vazut apoi ca era o bucatica mica ce se desprinsese din bucata de mar,dar m-am speriat atunci de moarte.Si eram cu ea in brate...

In concluzie mare atentie ca nu stii cum si ce se intampla si,fetelor,studiati metodele de ajutor ca nu stii cand ai nevoie.Bineinteles ca i-am dat imediat sotului Mama si copilul la capitolul cu pricina,pt ca el nu stia ce trebuie sa faca de aceea nu intelegea de ce ii dau copilul sa-l tina cu capul in jos.

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

As veni si eu la intalnire...cu tramvaiul.Apropo de ce zicea Teo ,e foarte nasol ca nu s-au gandit astia sa puna si la metrou rampe;mai plecam si eu intr-o vizita ,ceva...

La multi ani si multa sanatate sarbatoritilor si cate o floricica la fiecare!

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna dimineata si de la noi!

Bebeka, eu am o carticica la steamer in care scrie timpul de fierbere pt fiecare lguma. Eu il pun la 25 min, intrucat atat ii ia ca sa fie si cartoful facut. Ca sa fie bune legumele, trebuie sa fie moale cartoful, adica sa treci furculita bine prin el, morcovul, pasrancaul sunt un pic mai tari, dar sunt facute. Deci cred ca si la tine 25 min -max 30 min e ok. La inceput primele 2 zile, le-am fiert si eu intr-o oala, si le tineam 30 min.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by kriss79

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by kriss79
voturi


unde?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)


la concursul DC clipe de viata 2007




Sigur ca la concurs.. da'care e poza ta? Poti pune un link.. sau spune macar cum se numeste... ca as vota si eu, dar zau ca n-am timp sa ma uit la atatea poze..

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)



uite aici:
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=8 (broscuta1)
si aici:
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17 (eu si mami)
multumesc!



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 5 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Neata si de la noi.
Ma bag si eu la o ca sunt cam chiauna.
Azi e cruce rosie, deci treaba mai putin si dezlegare la peste ptr cine tine post.
Revin.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Kriss, bafta multa!
Pupam broscuta dulce.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

Mandarinutza doar 30 min le fierbeai ,ca eu le am de o ora pe foc?Si parca tot e un pic tare morcovul..La zepter pui pe foc astepti sa se duca acul de la termostat si apoi stingi focul si astepti sa revina acul;treaba dureaza cam o ora.Deci cred ca de maine nu ma mai complic si fierb in olita zepter.Si tot asa se zice ca legumele fierte in aceasta oala isi pastreaza toate vitaminele.

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Nana, multumim!pupici si voua!
danuta36, multumim si voua!
La Mai Multe Lunite sarbatoritilor de astazi!!




www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 5 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

La multi ani! sarbatoritilor de azi:

Maria de mami Luy
Stefan de mami Sim
Maria de mami Tzuc
Eduard de mami Bumbita
Miruna de mami Andreea1002
Robert de mami Laurici_27
Maria de mami Tomasa
Eliana de mami Mihastroescu

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Fetelor spuneti-mi si mie i-ati dat pe bbei cu Dentinox Gel? Eu l-am luat dar am vazut ca contine lidocaina (un anestezic local care afecteaza sistemul nervos central). In prospect vad ca este indicat pt copilul mic caruia ii erup dintisorii. Eu am dat-o aseara inainte de culcare pe gingiute cu el si a fost mult mai linistita dovada ca a dormit mai bine.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput